Kde můžu střílet se vzduchovkou
Zákon o zbraních
Celý tento článek vychází ze zákona č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu. Ten stanovuje vše od kategorizace jednotlivých zbraní, střeliva, zbrojních průkazů až po podmínky pro jejich držení a použití.
Vzduchovka
Dle zákona o zbraních se všechny vzduchovky (PCP, CO2 a zlamovačky, krátké i dlouhé) řadí buď do kategorie D (do ráže 6,35mm včetně) nebo do kategorie C-I (ráže nad 6,35mm). Navíc od 1. února 2022 nejsou omezené výkonem a od 18 let si tak každý může bez jakéhokoliv vyřizování zbrojního průkazu nebo ohlášení na policii pořídit vzduchovku kategorie D s výkonem i více než 100 Joulů. A taková síla už dokáže napáchat pořádnou neplechu - proto je důležité vědět, co smíte, a co nesmíte.
Střelba ze zbraně (kat. D) uvedené v § 7 písm. b) až d) je zakázána na místě, kde by střelbou mohl být ohrožen život nebo zdraví osoby nebo způsobena škoda na majetku, není-li na takovém místě určen pro střelbu bezpečný prostor, zajištěn dohled odpovědné osoby nebo není-li takové místo viditelně označeno jako místo, kde probíhá střelba a na kterém je střelba umožněna pouze s vhodnými ochrannými pomůckami.
Držitel zbraně kategorie C-I nesmí střílet ze zbraně uvedené v § 6a písm. b), d), e), f), g) nebo h) tak, aby tím byl ohrožen život, zdraví, majetek nebo veřejný pořádek
ZAHRADA
Ze zákona vyplývá, že se vzduchovkou D nebo C-I můžete střílet prakticky všude, kde neohrožujete své okolí. Zákon tedy nijak nezakazuje střelbu na zahradě. Ale musíte dbát na bezpečnost - a to zejména v oblasti za cílem. Nejlépe uděláte, když cíl umístíte do svahu půdy, před pevnou zeď a podobně. Jednoduše tak, abyste nemohli trefit nic a nikoho za cílem.
Sousedské vztahy
Na zahradě sice střílet můžete, ale vždy byste měli brát ohled na vaše okolí. Pokud nedodržujete zásady bezpečnosti, střílíte příliš hlasitou vzduchovkou a nebo s vámi váš soused prostě není moc kamarád, může vás dostat do legálních problémů.
POLE / LOUKA
Druhým místem, kde si bez problémů zastřílíte, je jakékoliv široké prostranství s dobrým rozhledem.
Na polích se příliš lidí nevyskytuje a jsou prostorná, takže můžete zkusit i střelbu na delší vzdálenosti. Samozřejmě však se souhlasem majitele pozemku.
STŘELNICE
Poslední vhodnou volbou jsou samozřejmě veřejné střelnice. Ty jsou přizpůsobené na střelbu z palných zbraní, takže se můžete spolehnout že majitel proti vzduchovce nebude nic namítat. Někoho však může odradit to, že střelnice bývají placené, ne vždy jsou blízko a nemáte tam takový klid jako doma.
Pozor na přenášení
Vzduchovku si sice můžete vzít na pole, louku nebo střelnici, ale i k tomu se váží určité povinnosti. Dle zákona totiž nesmíte žádnou zbraň nosit viditelně na veřejnosti nebo na místě veřejně přístupném. Ideálním řešením je vzduchovku přenášet v kufru, nejlépe se zámkem.
A CO LES?
V lese střelba zakázaná teoreticky není, ale rozhodně nedoporučujeme střelbu ve veřejně přístupném lese. Tam totiž nelze na 100% zajistit bezpečný prostor - nemáte dokonalý přehled o okolí a nikdy nevíte, kdo může vyjít zpoza stromu.
Navíc znečišťujete životní prostředí zanechaným střelivem (například olověné diabolky jsou toxické) a zároveň poškozujete stromy na kterých pravděpodobně máte upevněný cíl. A v nejhorším případě vás může myslivec považovat za pytláka.
Závěr
Doufám, že vám tento zjednodušený výcuc ze zákona o zbraních pomůže vyhnout se nežádoucím situacím s policií nebo sousedy. Stačí vždy dbát na bezpečnost a být ohleduplný ke svému okolí. Pokud budete dodržovat všechna pravidla, nemáte čeho se bát ani při střelbě na dvorku - a to je pro nás střelce jistě ta nejpohodlnější volba.