skip_main skip_menu skip_search

Článek RAM hlavní foto v2

Jak vybrat zbraň na gumové projektily

Bc. Michal Kuczaj

Zbraně na gumové a pepřové projektily (zbraně RAM) se v současnosti stávají stále žádanějším nástrojem pro sebeobranu. Jsou kompatibilní s mnoha druhy nábojů, jako jsou například gumové, pepřové nebo značkovací. A co je nejlepší? Žádný zbrojní průkaz, žádná registrace, žádné papírování. RAMky tedy představují ideální způsob sebeobrany.

Zbraně RAM

Tyto takzvané RAMky (Real Action Markers) jsou určeny primárně pro sebeobranu a výcvik příslušníku ozbrojených složek. Samozřejmě si s nimi užijete i spoustu zábavy při střelbě na plechovky či podobný cíl.

Princip jejich funkce je založen na náplních, někdy též „bombičkách“, plněných stlačeným oxidem uhličitým CO2.

Ty se u většiny modelů vkládají do zásobníku nebo přímo do rukojeti. Při stisknutí spouště se uvolní ventil, kterým následně prochází stlačený plyn a uvádí tak projektil do pohybu.

Náboje

Zbraně RAM jsou kompatibilní prakticky s jakýmikoliv náboji se správnou velikostí a tvarem. Nejčastěji jsou k dostání jako kuličky vyrobené z tvrdé gumy nebo plastové s pepřovou náplní.

Gumové projektily

Ne všechny gumové projektily jsou stejné. Podle konstrukce jsou určeny buď na sebeobranu, nebo na trénink. Liší se v konstrukci a tím i v hmotnosti a síle dopadu. Při sebeobraně je zásadní především hmotnost a tvrdost, zatímco k tréninku postačí i lehké náboje.

Pro sebeobranu jsou tedy nejvhodnější projektily s ocelovým jádrem nebo s příměsí ocelových pilin. Taková úprava totiž značně zvyšuje hmotnost a tvrdost projektilu.

Pepřové projektily

Tyto speciální náboje obsahují stejnou látku, která je i v pepřových sprejíchkapsaicin. Jedná se o vysoce dráždivý rostlinný alkaloid extrahovaný z pálivých papriček. Při zasažení oblasti očí a sliznice vyvolává silnou bolest, pálení a podráždění.

Pepřové projektily tedy závisí více na účinnosti dráždivé látky než na dopadové energii. Takže pokud máte méně výkonnou RAMku, u které by běžné gumové projektily neměly příliš velký účinek, pepřové projektily útočníka odradí mnohem spolehlivěji.

Markingové projektily

Značkovací neboli markingové (MAB) projektily jsou určeny zejména k tréninku. Obsahují barvivo v tekuté či práškové formě, které na cíli označí místo dopadu.

Obsah práškových projektilů lze snadno odstranit z oděvu, jsou tedy vhodné i pro zábavnou náhradu paintballu.

Kuličky s tekutým barvivem lze využít na podobné účely, avšak barvivo je mnohem obtížnější odstranit.

Všechny značkovací projektily

 

Kombinace projektilů

Kombinování jednotlivých druhů projektilů je velmi oblíbená strategie pro sebeobranu. Můžete tak současně odradit útočníka způsobením bolesti těžkými gumovými projektily s ocelovou příměsí a dodatečně ho zneschopnit pomocí pepřových projektilů.

Pro usnadnění jeho identifikace a následného dopadení můžete do zásobníku přidat i značkovací projektil s tekutým barvivem, které útočník jen tak neodstraní.

Tvar projektilů

Většina nábojů pro RAMkyklasický kulatý tvar. Kuličky jsou kompatibilní se všemi typy těchto zbraní příslušného kalibru a proto jsou také nejpoužívanější. Při nabíjení nemusíte přemýšlet, jak náboj v zásobníku otočit.

Dále jsou zde takzvané projektily s plastovým stabilizačním kloboučkem, například ty ze série Umarex T4E Precision. Taková úprava jim dodává mnohem lepší přesnost na delší vzdálenosti díky udělené rotaci kolem osy při letu.

Nevýhodou je však nižší účinnost vzhledem k nižší váze či množství obsahované látky (již se nejedná o kuličku, ale o polokouli).

Navíc jsou kompatibilní pouze s rotačním zásobníkem pro revolvery HDR a s dvojhlavňovou brokovnicí HDS (tyto projektily je při nabíjení nutné správně otočit).

Náplně

K vystřelení projektilů využívají RAMky kovové kartuše se stlačeným oxidem uhličitým CO2.

Ty jsou nejčastěji k dostání jako 12g bombičky bez závitu, které se vkládají do rukojeti nebo zásobníku. Před střelbou je nutné bombičku „napíchnout“ na trn, kterým bude proudit stlačený plyn.

Některé modely, jako například brokovnice HDX, využívají větší 88g bombičky se závitem. Více stlačeného plynu znamená i více výstřelů z jedné náplně, ale již není možné 88g bombičku napíchnout pomocí emergency systému.

Nevýhodou zbraní poháněných oxidem uhličitým je náchylnost na okolní teploty – fungují totiž až při teplotě nad 10°C. 

Všechny CO2 náplně

 

Emergency systém

Některé zbraně na gumové a pepřové projektily nabízí takzvaný „emergency“ systém aktivace CO2 bombičky, díky kterého lze náplň aktivovat těsně před použitím bez nutnosti jakéhokoliv zdlouhavého šroubování. A v takových situacích se počítá každá vteřina.

K aktivaci bombičky je nutné pouze udeřit dlaní do krytky ventilu umístěné na konci rukojeti či zásobníku, čímž se napíchne náplň.

O tom se u některých modelů můžete ujistit pomocí indikátoru v horní části rukojeti – při natlakování je indikátor s červeným označením povysunutý.

Pro účely sebeobrany je emergency systém úžasnou funkcí. Nemusíte se starat o to, jak dlouho je bombička vložená ve zbrani a v případě ohrožení ji aktivujete během vteřiny.

Umarex T4E

Na trhu zbraní RAM se pohybuje mnoho výrobců, kteří se snaží nabídnout kvalitní výrobky. Mezi ty nejlepší patří bezpochyby Umarex, konkrétněji jeho oddělení T4E (Training for Engagement). Předností jejich výrobků je především vysoká spolehlivost a promyšlený design. V naší nabídce proto naleznete převážně výrobky Umarex T4E.

Druhy, ráže a výkon

Zbraně na gumové a pepřové projektily se vyrábí v mnoha variantách, kalibrech a s různou úsťovou energií.

naší nabídce si můžete vybrat od pistolí a revolverů až k  a útočným puškám a brokovnicím, nejčastěji v rážích .43, .50 a .68. Čím větší projektil, tím je těžší a obsahuje více dráždivé látky či barviva. Proto platí pravidlo „čím větší, tím lepší“.

Záleží však také na samotné energii výstřelu, která se u našich produktů pohybuje od pouhých 5 Joulů u pistolí až po ohromných 40 Joulů u brokovnice HDX.

RAMky s nižší energií jsou vhodné spíše na trénink a zábavnou střelbu. Přesto se s nimi spolehlivě ubráníte, pokud použijete pepřové projektily – u těch totiž záleží více na účinnosti dráždivé látky než na síle dopadu.

Naopak výstřel z modelů s energií 16 J je již opravdu bolestivý a případný útočník bude okamžitě litovat svých životních rozhodnutí.

Pistole

Námi nabízené pistole ráže .43 a .50 dosahují úsťové energie od 5 do 11 Joulů, jsou proto vhodné na trénink, a co se týče sebeobrany, i střelbu pepřovými projektily. Navíc jsou díky kompaktním rozměrům snadno přenosné.

Většina pistolí sice není vybavena emergency systémem, avšak k modelům S&W M&P9c M2.0, H&K SFP9, Walther PPQ M2 a Walther PDP Compact 4“ lze takový zásobník dokoupit.

Nově se k nám dostala i pistole Umarex T4E TP50 druhé generace, která nabízí výkon až 13 Joulů.

Revolvery

Silnější alternativou pistolí jsou revolvery v rážích .50 a .68. Jsou robustnější a nabízí úsťovou energii od 7,5J do 16J. Při sebeobraně tedy spolehlivě využijete nejen pepřové, ale i gumové projektily s ocelovou příměsí či ocelovým jádrem.

V porovnání s pistolemi mají sice menší kapacitu zásobníku, ale naopak do nich můžete nabít i projektily s atypickým tvarem jako například projektily se stabilizačním věnečkem či podomácku vyrobené. Velkou výhodou je také vždy přítomný emergency systém.

Nejprodávanějším revolverem je nyní Umarex T4E TR50 druhé generace s výkonem 13 Joulů.

Pušky

Útočné pušky na gumové a pepřové projektily ráže .43 jsou vzhledem k úsťové energii 7,5 J vhodné spíše na nácvik střelby a trénink bezpečné manipulace se zbraní. K tomu také dopomáhá systém BlowBack, který simuluje reálný pohyb závěru při střelbě.

V případě sebeobrany vás ale také nezklamou – do útočníka totiž můžete vysypat 14 projektilů v plně automatickém režimu. Jedinou nevýhodou je absence emergency systému aktivace náplně.

Brokovnice

A to nejlepší nakonecbrokovnice. Nabízíme hned několik modelů v ráži .68 s úsťovou energií 7,5 J, 16 J a dokonce i 40 J.

Dvojhlavňová brokovnice HDS nabízí střelbu každého projektilu samostatně, nebo oběma najednou. Navíc je od základu vybavena emergency systémem, takže je na sebeobranu ideální volbou. Třešničkou na dortu je možnost střelby podomácku vyrobenými náboji, což můžete vidět například ve videích oblíbeného německého youtubera jménem Joerg Sprave. Ten s brokovnicí HDS vyzkoušel střelbu šipkami do foukačky nebo upravenými hřebíky s plastovým rozšířením.

Za zmínku také rozhodně stojí brokovnice HDB, která sice střílí pouze kulaté projektily, ale v porovnání s dvojhlavňovým modelem má o dost větší kapacitu nábojů – přesněji 16. Stejně tak je vybavena emergency systémem a navíc díky režimu semi-auto nemusíte nijak přebíjet.

Článek RAM 11
Brokovnice Umarex T4E HDX 68

Je zde však ještě jeden model od Umarexu, a to brokovnice HDX nabízená ve variantě se 16 a také s ohromnými 40 Jouly. Taková energie je pro cíl opravdu ničivá, ještě když brokovnice pojme až 16 projektilů ráže .68. Pro využití maximálního potenciálu se dovnitř pažby namísto klasické 12g bombičky vkládá 88g náplň se závitem, kterou je nutné našroubovat. Chybí tedy emergency systém, což je pro případ sebeobrany značnou nevýhodou.

Legislativa

V České republice jsou tyto zbraně na gumové a pepřové projektily vedeny jako zbraně kategorie D (podle § 7 zákona č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu, ve znění pozdějších předpisů).

Může je tedy nabývat do vlastnictví, držet a nosit plně svéprávná osoba starší 18 let. Nemusíte vlastnit zbrojní průkaz a nemusíte zbraň registrovat, ale musíte se s ní chovat podobně jako s opravdovou palnou zbraní. To znamená, že ji musíte zabezpečit proti zneužití, odcizení a ztrátě. Dále je zakázáno zbraně kategorie D na veřejnosti viditelně nosit a jakkoliv s nimi na veřejnosti manipulovat.

Při střelbě z těchto zbraní musí být určen bezpečný prostor, zajištěn dohled odpovědné osoby či takové místo musí být jasně označeno jako místo, kde probíhá střelba. Střelba je zakázaná na místech, kde by mohl být ohrožen život a zdraví osob nebo způsobena škoda na majetku.

Jak je tedy možné, že jsou RAMky určeny pro sebeobranu? Při sebeobraně totiž dle § 29 zákona č. 40/2009 Sb., Trestní zákoník jednáte v právu, přesněji pácháte čin jménem „Nutná obrana“.

Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.

Nutná obrana, § 29 zákona č. 40/2009 Sb., Trestní zákoník

Nutná obrana nesmí být nepřiměřená. V případě sebeobrany pomocí neletální (nesmrtící) zbraně na gumové či pepřové projektily se ale většinou „nepřiměřenosti“ bát nemusíte.

Věnujte ale pozornost slovům „hrozící nebo trvající útok“. Nutnou obranu můžete uplatnit jen a pouze pokud na vás již někdo útočí nebo vám útok bezprostředně hrozí. Pokud se útočník otočí, jde od vás a vy ho střelíte, již se nejedná o nutnou obranu ale o mstu. V takové situaci se jedná o trestný čin z vaší strany.

Údržba

Každá střelná zbraň čas od času vyžaduje nějakou údržbu a RAMky nejsou výjimkou.

V první řadě je nutné zmínit, že se důrazně nedoporučuje ponechávat aktivované kartuše ani v RAMkách, ani v jiných vzduchovkách poháněných oxidem uhličitým. Stlačený plyn totiž postupně znehodnocuje gumové těsnění ve zbraních a časem může způsobit netěsnost.

Proto byste měli náplně aktivovat až těsně před použitím, a pokud je nespotřebujete celé, pomalu uvolněte ventil k vypuštění zbylého plynu. Použité bombičky se již nedají znovu naplnit.

Dále je nutné pravidelně promazávat těsnění zbraně. To můžete udělat pomocí silikonového oleje ve spreji, nebo jednodušší cestou – bombičkami s olejem, které jsou určeny právě k promazávání zbraní poháněných oxidem uhličitým.

Více o tom, jak čistit zbraň se dozvíte v našem článku „Jak pečovat o zbraně?“.

Závěr

Zbraně RAM představují velmi efektivní možnost sebeobrany. Jsou k dostání jako pistole, revolvery, útočné pušky a brokovnice. Každý druh má jisté klady i zápory a je vhodný pro jiné situace.

Je však důležité mít na paměti, že při střelbě tvrdými gumovými projektily je klíčová vysoká dopadová energie. Výstřel z RAMky s nižší energií sice zabolí, ale pravděpodobně nezaručí požadovaný výsledek. Naopak se zbraní s energií 16 J si můžete být jistí, že útočníka spolehlivě odradíte. U pepřových projektilů záleží více na účinnosti obsahované látky než na dopadové energii, takže i ze slabší RAMky uděláte velmi efektivní nástroj sebeobrany.

Jistě budete souhlasit, že v případě sebeobrany se počítá každá vteřina. Proto důrazně doporučujeme zbraně s emergency systémem, díky kterému se náplň aktivuje jedním úderem dlaně.

Také je třeba zdůraznit, že ačkoliv jsou RAMky vedeny jako zbraně kategorie D a nemusíte je registrovat či být majitelem zbrojního průkazu, stále se jedná o střelné zbraně, které vyžadují zodpovědné zacházení.

Nejlepší by samozřejmě bylo, kdybyste RAMku nemuseli nikdy použít. Pokud se však do takové situace dostanete, můžete se na tento nástroj spolehnout.

Všechny zbraně RAM

 

Dáváte raději přednost obranným sprejům, elektrickým paralyzérům či teleskopickým obuškům? Přečtěte si náš článek Jak vybrat nástroj pro sebeobranu.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: Bc. Michal Kuczaj

Copywriter

Již od mala mě zajímá vše co střílí, řeže, jezdí rychle a dělá hluk. Mezi mé hobby patří grafika, 3D tisk, origami, zahradničení a videohry. Od roku 2023 ve společnosti Balistas přidávám nové produkty na e-shop, píšu články, fotím materiály na bannery a sociální sítě a pracuju s 3D tiskárnami.

Související články

Jak vybrat nástroj pro sebeobranu

Obranné prostředky jsou v dnešním nejistém světě stále relevantnější téma a to z dobrého důvodu – mohou vám totiž zachránit život. Ne všechny nástroje sebeobrany jsou však vhodné pro každého a pro každý účel. V tomto článku si proto povíme něco málo o pepřových a slzných sprejích, elektrických paralyzérech, teleskopických obušcích a tonfách.

Bc. Michal Kuczaj,

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.