skip_main skip_menu skip_search

Jak vybrat termovizi a noční vidění5

Jak vybrat termovizi a noční vidění

Dominik Lehnert

V dnešní době se přístroje pro noční pozorování těší stále větší popularitě. Hojně je využívá armáda, bezpečnostní agentury a také lovci. Technologie se vyvíjejí neustále kupředu a není důvod je nevyužít. Trh doslova překypuje obrovským množstvím termovizí a noktovizorů. Jaký typ je však pro vás ten pravý a jaké jsou mezi nimi rozdíly? To se vám pokusíme přiblížit v tomto článku.

Zákazníci se nás často ptají, pro jaké zařízení z naší nabídky nočního vidění a termovizí se rozhodnout. Odpověď není tak úplně prostá. Záleží na celé řadě faktorů. Nejprve byste si měli ujasnit, k jakým účelům chcete daný přístroj využívat a co od něj čekáte. Pro začátek se seznámíme s vlastnostmi a funkcemi každé skupiny.

Jak vybrat termovizi nebo noční vidění 2
Termovize vs. noční vidění

Termovize

V současné době jde o nejpokročilejší technologii pro pozorování vašeho v okolí v naprosté tmě bez ohledu na mlhu, kouř nebo prach. To hraje do karet lovcům, kteří většinu času tráví venku a jsou vystaveni na milost vrtochům počasí. 

Samotný lov je mnohem efektivnější, protože zvěř se před termovizí neschová ani v hustším porostu nebo ve vysoké trávě. Jednodušší je také případný dosled, tedy stopování poraněné zvěře. S termovizí totiž můžete následovat stopy stále teplé krve až k jejímu nebohému majiteli.

Věděli jste, že...

Termovize na rozdíl od noktovizorů nepotřebuje ke svému provozu žádný externí přísvit a myslivec se tedy nemusí obávat, že by zvěř mohla přísvit zaregistrovat, což by prozradilo jeho pozici. 

Termovizi samozřejmě hojně využívá i armáda, přece jen jde o původně vojenskou technologii. Výhody, které poskytuje, jsou na moderním bojišti neocenitelné. Stačí se jen podívat na několik nedávných vojenských střetů. Kromě vojáků a myslivců však na tuto technologii nedají dopustit ani různé bezpečnostní agentury, které ji využívají k zabezpečení objektů a k ochraně osob a majetku. Uplatní se však i při vyhledávání tepelných ztrát nebo v oblasti medicíny.

Výhody

Nevýhody

+ Nevyžaduje zbytkové světlo nebo přísvit.

- Vyšší pořizovací cena.

+ Funguje ve dne i v noci.

- Omezené detaily pozorovaných objektů.

+ Pozorování skrze mlhu, kouř nebo prach.

- Větší váha a hmotnost.

+ Dobrá detekční vzdálenost.

- Menší zorné pole.

+ Detekce skrytých objektů.

 

+ Výrazné zobrazení.

 

Jak to všechno funguje?

Termokamera zaznamenává tepelné (infračervené) záření, které následně přemění na termovizní obraz, tzv. termogram. Na rozdíl od nočního vidění se nespoléhá na zbytkové okolní světlo nebo externí přísvit. Tyto zařízení tedy můžete používat ve dne i v noci.

Srdcem každé termovize je speciální snímač, nazývaný mikrobolometr. Ten registruje infračervené záření a převádí ho na elektrické signály, které se následně zpracovávají a přenášejí na displej zařízení.

Termovize změří teplotní rozložení daného objektu a tyto data převede do obrazové formy. Objekty se tedy budou zobrazovat v různých odstínech v závislosti na jejich teplotě. Výsledný kontrast mezi barevným zobrazením teplot usnadňuje rozpoznání jednotlivých cílů. Moderní termovizní zařízení většinou mají více barevných palet zobrazení pro lepší přizpůsobení dané situaci.

Důležité parametry

Obnovovací frekvence 

Pro plynulé a ničím nerušené pozorování by termovize měla mít obnovovací frekvenci alespoň 25 Hz. Toto číslo udává, kolikrát za sekundu se obnoví výstupní obraz. Platí tedy čím více, tím lépe

Rozlišení a citlivost termovizního jádra (NETD)

Kvalitu samotného obrazu ovlivňuje rozlišení mikrobolometru (termovizního jádra). Vyšší rozlišení zajišťuje lepší vykreslení detailů pozorovaných objektů. Nelze také opomenout teplotní citlivost jádra (NETD). Tato hodnota je měřena v milikelvinech (mK) a určuje minimální rozdíl teplot, který je termovize schopna detekovat. Vyšší citlivost = přesnější detekce teplot (menší hodnota značí vyšší citlivost).

Velikost objektivu

Dalším neméně důležitým parametrem je průměr objektivu, který přímo ovlivňuje detekční vzdálenost. Některé pokročilé modely, jako například Hikmicro Falcon FQ35, dokáží detekovat lidskou bytost na vzdálenost přesahující 1500 m.

Výdrž baterie

Tento parametr určuje, jak dlouho vydrží termovize v plném provozu než bude potřeba znovu nabít akumulátor nebo vyměnit baterie

Možnosti záznamu

Celá řada termovizních přístrojů je schopna pořizovat obrazové záznamy a to buď formou videa nebo fotografií.

Možnosti připojení a kompatibility

Některé modely nabízejí možnosti připojení k dalším zařízením, jako jsou chytré telefony, tablety nebo počítače. Často se také setkáte s funkcí Wi-Fi.

Typy termovizí

V naší nabídce najdete několik typů termovizních zařízení. Každé má své přednosti a zamýšlený účel. V následujících řádcích se vám pokusíme jednotlivé druhy co nejpřehledněji rozdělit.

Termovizní monokulár Hikmicro LYNX PRO LH19 můžete vidět v akci v našem videu.

Termovizní puškohledy

Termovizní zaměřovače nahrazují klasické puškohledy. Montují se přímo na zbraň a mají vlastní záměrnou osnovu. Kvůli velkému obsahu sofistikovaných součástek je důležité, aby byla termovize na pušku co nejodolnější a ustála i zpětné rázy od silných loveckých kalibrů. To se bohužel negativně odráží na jejich ceně. Na druhou stranu zase získáte špičkový optický zaměřovač, který v sobě skloubí vlastnosti klasického puškohledu a moderní termovizní technologie.

Pozorovací termovize

Termovizní monokuláry jsou skvělou volbou pro ničím nerušené pozorování vašeho okolí. Zpravidla jde o kompaktní zařízení, které si bez problému schováte do kapsy a v případě potřeby je můžete kdykoliv spustit a začít se kochat krásami noční přírody. Využívají je zejména lovci, ale v oblibě je mají také outdooroví nadšenci nebo bezpečnostní služby.

Termovizní binokuláry

Tyto optická zařízení kombinují technologii termokamery s klasickým dalekohledem. Splňují podobnou funkci jako termovizní monokuláry a slouží tedy převážně k pozorování vašeho okolí. Oproti monokulárům jsou ale o něco větší a do kapsy si je jen tak neschováte. To je však malou cenou za celou škálu pokročilých funkcí, kterou nabízejí. 

Špičkový termovizní binokulár Hikmicro Raptor například uživatelům poskytuje jedinečnou kombinaci termovize, nočního vidění s IR přísvitem a laserového dálkoměru.

Termovizní předsádky

Termovizní předsádky jsou kompromisem mezi termovizním puškohled a monokulárem. Můžete je použít jako klasický pozorovák, ale v případě potřeby je lze také přicvaknou na objektiv puškohledu a rázem máte zařízení, které využívá zvětšení vašeho puškohledu a funguje jako termovizní zaměřovač.

Tato modularita použití je zejména pro lovce neocenitelná, protože už nemusejí těžkopádně manipulovat s celou zbraní pokaždé, když jen chtějí obhlédnout terén. Jakmile se naskytne ta správná chvíle, stačí jen předsádku nasadit na objektiv a můžete zacílit. Nemusíte znovu nic nastřelovat a oční reliéf i poloha zalícení zůstanou zachovány.

Nezapomeňte si také prohlédnout naši nabídku příslušenství pro termovize.

Noční vidění

Přístroje využívající noční vidění se v poslední době staly velmi populárními, hlavně díky jejich dostupnosti a nižší pořizovací ceně v porovnání s termovizemi. Možná nenabízejí tak rozsáhlé možnosti jako termovizní zařízení, ale široká škála uživatelů na ně stále nedá dopustit. 

Schopnost vidět ve tmě je neocenitelná v celé řadě odvětví. Kromě ozbrojených složek ji ocení zejména lovci. Pozorování nočního pohybu zvěře nebo dokonce noční lov je dnes již běžnou praxí. A to vše právě díky noktovizorům. Tato technologie je také hojně využívaná bezpečnostními agenturami pro ochranu pozemků nebo majetku.

Výhody

Nevýhody

+ Nižší pořizovací cena.

- Závislost na zbytkovém světle nebo přísvitu.

+ Přirozenější obraz.

- Zvěř může na přísvit reagovat.

+ Širší zorné pole.

- Nefunguje ve dne.

+ Vyšší výdrž baterie.

- Nefunguje v mlze, kouřii nebo prachu.

+ Kompaktnější rozměry a nižší váha.

- Horší detekce skrytých objektů.

Jak to všechno funguje?

Noční vidění znásobuje zbytkové světlo, které může pocházet z odrazu měsíce, hvězd, pouličního osvětlení nebo externího přísvitu. Tyto přístroje rozdělujeme podle jejich konstrukce na dva základní typy – digitální a analogové.

Analogové noční vidění

Tato zařízení pracují na principu noktovize a přímo zesilují zbytkové světlo z noční oblohy nebo z přídavného IR přísvitu. Jde o starší technologii, využívající fotokatodové trubice k přeměně světla na elektrický signál, který je následně zesílen a převeden na obraz pomocí elektronickcých komponent. Obraz se zpravidla zobrazuje ve formě monochromatickcých odstínů šedi.

Analogové noční vidění se vyznačuje vyšší citlivostí na světlo a také schopností zobrazovat detaily i za zhoršených světelných podmínek. Na druhou stranu se zase budete potýkat s větším šumem a méně přesnými barvami.

Digitální noční vidění

Jde o modernější formu nočního vidění využívající digitální senzory a elektronický čip, který běžně najdete ve videokamerách nebo digitálních fotoaparátech. Světlo je zachyceno digitálním senzorem a následně převedeno na digitální obrazová data, která se následně zobrazují na výstupním displeji zařízení.

Nejvýznamnější výhodou digitálního nočního vidění je možnost přizpůsobení a úpravy obrazových dat pomocí softwarových algoritmů. Díky tomu dochází k lepší korekci kontrastu, zvýraznění detailů a optimalizaci obrazu pro různé venkovní podmínky. Mnohá zařízení také nabízejí možnost pořízení nebo přenosu obrazových záznamů.

Všechny tyto vlastnosti si však vyberou daň na drobném zpoždění obrazu a také vyšší energetické náročnosti.

Důležité parametry

Generace nočního vidění

Tento parametr udává schopnost zesílení zbytkového světla a celkový výkon analogového nočního vidění.

  • Generace 1 (GEN 1) se využívala už za vietnamské války a dokáže asi 1000x zintenzivnit zbytkové světlo. V noci vyžaduje alespoň svit měsíce nebo jiný infračervený světelný zdroj.
  • Generace 2 (GEN 2) je v současnosti asi nejpopulárnější formou nočního vidění. Využívá mikro-kanálovou desku, která funguje jako elektronový násobič. Díky tomu je schopna zesílit okolní světlo až 20 000x. Je už tedy použitelná i za bezměsíčných nocí.
  • Generace 3 (GEN 3) využívá obdobné díly jako druhá generace. Největší rozdíl však spočívá ve fotokatodové vrstvě z galia a arsenidu, která umožňuje znásobnit zbytkové světlo až 50 000x.
  • Generace 4 (GEN 4) je nejnovějším a nejpokročilejší formou nočního vidění. Vyznačuje se výrazným zlepšením ostrosti obrazu a redukcí šumu i ve špatných světelných podmínkách. Zařízení využívající čtvrtou generaci také lépe a rychleji reagují na vystavení jasným světelným zdrojům.

Typ přísvitu

Když se ocitnete v situaci, ve které se vám nebude dostávat dostatek měsíčního nebo jiného zbytkového světla, infračervený nebo laserový přísvit bude vaší jedinou nadějí. Ten je nejčastěji dostupný ve dvou vlnových délkách – 850 nebo 940 nm. První varianta se nachází na samotném okraji spektra viditelného lidským okem. Druhou možnost lidské oko vůbec nevidí. Zvěř na tento přísvit také nereaguje.

Výdrž baterie

Parametr určující dobu, po jejímž uplynutí bude nutné znovu nabít nebo vyměnit baterie.

Možnost záznamu

Většina digitálních přístrojů dokáže zaznamenávat fotografie nebo i videa.

Možnosti připojení a kompatibility

Konektivita s chytrými telefony, tablety nebo počítači je u většiny digitálních zařízení standardem, stejně jako funkce Wi-Fi.

Typy nočního vidění

Puškohledy s nočním viděním

Jde o nejpohodlnější způsob osazení vaší zbraně nočním viděním. Tyto zaměřovače nahradí klasický puškohled, protože mají svůj vlastní záměrný kříž a dokáží fungovat i v denním režimu. Narozdíl od zasádky nebo předsádky se nemusíte obávat změny těžiště pušky a samotné míření je také znatelně pohodlnější. K dlouhodobějšímu pozorování se ale více hodí monokulár nebo dalekohled.

Puškohledy s nočním viděním jsou doslova nabité funkcemi. Kromě dnes již standardního Wi-Fi nebo Bluetooth zde narazíte třeba i možnost nahrávání videí spuštěného výstřelem, několik typů záměrných osnov a v neposlední řadě také možnost nastřelení více zbraní a jejich následné uložení do paměti.

Předsádky

Předsádka využívá zvětšení vaší denní optiky a umožní vám zaměřit cíl v noci. Stačí ji připojit na objektiv v přední části puškohledu, odtud tedy pochází její název. Obrovskou výhodou je možnost použít předsádku jako pozorovací monokulár a v případě potřeby ji jednoduše nacvaknout na zaměřovač. Nemusíte znovu nic nastřelovat, pouze se ujistěte, že máme odpovídající objímku.

Zasádky

Zde platí v podstatě úplně to stejné jako v případě předsádek, jediný rozdíl spočívá v montáži zařízení na zadní část puškohledu. Zasádku lze použít jako pozorovací monokulár a po uchycení na okulár vašeho denního zaměřovače z něj rázem vytvoříte puškohled s nočním viděním. Zasádka využívá zvětšení a záměrný kříž vaší optiky bez nutnosti nového nastřelení.

Monokuláry

Monokuláry jsou lehká a kompaktní zařízení k nočnímu pozorování přírody. Lze je hravě ovládat jednou rukou a při pozorování používáte jen jedno oko, což bohužel snižuje jejich zorné pole. Tento nedostatek však kompenzuje jejich kompaktní velikost a nízká hmotnost. Můžete je tak bez problému nosit v kapse.

Dalekohledy pro noční vidění

Dalekohled s nočním viděním umožňuje plnohodnotné noční pozorování zvěře i objektů. Jde o výbornou pomůcku pro lovce. Oproti monokuláru nabízí mnohem větší zorné pole, které je ovšem vykoupeno většími rozměry, váhou a také vyšší pořizovací cenou.

Nezapomeňte si také prohlédnout naši nabídku příslušenství pro noční vidění.

Závěrem

Termovize i noční vidění ve výsledku slouží k jednomu cíli a tím je umožnit uživatelům vidět ve tmě nebo za zhoršených světelných podmínek. Obě varianty se však liší v tom, jak daného cíle dosáhnou. Noční vidění zesiluje zbytkové světlo, zatímco termovize zvýrazňuje infračervené záření.

Nyní je jen na vás posoudit všechna pro a proti obou technologií a rozhodnout se, která z dostupných možností je pro vaše účely tou nejlepší volbou.

Doufáme, že jsme vám pomocí tohoto článku vaše rozhodování alespoň trochu usnadnili. Pokud si stále nevíte rady, neváhjete nás kontaktovat.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: Dominik Lehnert

Produktový specialista, copywriter

Ve firmě pracuji od roku 2019 a na starosti mám hlavně obsahovou stránku našeho e-shopu. Tvořím popisky produktů, překládám naše texty do angličtiny a připravuji příspěvky na sociálních sítích. O zbraně jsem se odjakživa zajímal, takže práce v Balistas pro mě byla jasnou volbou. Ve volném čase si rád zajdu na střelnici nebo do přírody. Občas taky drnkám na kytaru a nikdy nepohrdnu dobrou knihou.

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.