skip_main skip_menu skip_search

airsoft 2

Vybíráme první airsoftovou zbraň

Lukáš Hajný

Rozhodli jste se začít s airsoftem a nevíte, po jaké zbrani sáhnout? Pro začátečníka může být složité se v široké nabídce airsoftových zbraní nejrůznějších typů zorientovat. Připravujeme sérii článků, které vám s výběrem pomohou. Nejprve se zaměříme na dlouhé primární zbraně, které jsou pro začátek nejvhodnější. Než začnete s výběrem, nejprve si odpovězte na několik otázek.

Kolik jsem ochoten investovat?

Cenové rozpětí si musí stanovit každý dle svých možností, ale je vhodné vyvarovat se nejlevnějším airsoftkám z tržnice s nízkou životností. Nakonec se vám zbraň rychle pokazí a žádné peníze tím neušetříte.

Les a otevřené bojiště nebo CQB?

Na boj v uzavřených prostorách, tzv. CQB, Close Quarters Battle, se hodí krátké modely se skvělou ovladatelností. S nimi se nebudete nikde zasekávat, umožní vám rychlý a agresivní postup, který je u CQB klíčový. Vzhledem ke krátkým vzdálenostem je vysoký výkon zbraně spíše na škodu, navíc hrozí riziko nepříjemného zranění.

Pokud chcete hrát převážně v lese a na otevřených prostranstvích, je vhodné zvolit dlouhou a přesnou zbraň s dostatečným výkonem. Důležitá je také kadence, která zvýší pravděpodobnost zásahu v zarostlém prostředí. Na své si zde přijdou i odstřelovači a milovníci kulometů. A právě k tomu se váže další otázka.

Sniper, tichý zabiják útočící ze stínů, nebo neohrožený kropič?

Abyste si na tuto otázku správně odpověděli, je nejlepší si airsoft alespoň jednou vyzkoušet. Požádejte třeba kamaráda, aby vás vzal na akci. Uděláte si tak objektivní obrázek. Budete chtít být spíše kropič zasypávající nepřítele umlčující palbou? V tom případě se podívejte do naší nabídky elektrických pušek, které jsou nejuniverzálnější, nebo rovnou lehkých kulometů. Chcete být airsoftový sniper, který dokáže nepozorovaně zneškodnit protivníka na dlouhou vzdálenost? Tak právě pro vás je ideální odstřelovací puška, jinými slovy sniperka.

Manuály, elektriky, plynovky, Které z nich jsou lepší?

Airsoftové zbraně se dělí dle pohonu na:

  • Manuální
  • Plynové
  • Elektrické

V tomto článku se nebudeme zabývat, jakým způsobem který typ funguje. Podíváme se na ně z pohledu uživatele.

Airsoftové zbraně z uživatelského hlediska

Manuálky jsou levné a snadno ovladatelné

Pokud nechcete nebo nemůžete ze začátku moc investovat, podívejte se na manuální pušky, ty pořídíte už okolo 1000 Kč. Jsou snadno ovladatelné a levné, najdou se mezi nimi i skutečně povedené repliky jako například československý vzor 58. Bohužel, proti plynovkám a elektrikám budete v boji značně v nevýhodě.

Sniperka musí být především přesná a výkonná

Jestliže vás zaujala manuální odstřelovačka, je nutné, aby její výkon a dostřel byl vyšší než u běžných elektrik a plynovek. Z toho důvodu je často nezbytné sniperky upgradovat, aby bylo možné naplno využít jejich potenciál.

Jak vybrat airsoftovou zbran sniper

SNIPERKY

Brokovnice se hodí hlavně na CQB

Zcela odlišně je třeba nahlížet na airsoftové brokovnice. Jsou totiž skvělými nástroji pro čistění uzavřených prostor, často dokáží vystřelit až 3 kuličky najednou. Ale na otevřeném prostranství zaostávají se svým dostřelem a přesností.

Airsof brokovnice

BROKOVNICE

Plynovky nabízí nejreálnější zážitek

Další kategorií jsou dlouhé plynové pušky a samopaly, které jsou velmi realistické a mají velký dostřel. Na druhou stranu jsou náročnější na údržbu i herní styl, proto jsou vhodné spíše pro pokročilé hráče. Cena kvalitní plynovky přesahuje 7000 Kč.

Airsoft plynovka

PLYNOVKY

Elektrické pušky na bojišti potkáte nejčastěji

Pro začátek tedy doporučujeme elektrickou pušku. Ty nejlevnější s plastovým tělem se dají pořídit od 2000 Kč, za celokov si ještě tisícovku připlatíte.

Airsoft elektrická puška ELEKTRIKY

 

To je z prvního dílu vše. Další airsoft zbraně vám přiblížíme v příštím díle našeho rádce výběrem airsoftových zbraní.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: Lukáš Hajný

Expert na zbraně a myslivost, ex Balistas

Specialista na zbraně a myslivost. Řešil technické dotazy zákazníků, natáčel videorecenze, psal do poradny a blogu. V Balistas pracoval v letech 2017–2022.

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.