skip_main skip_menu skip_search

Vzduchovky1

Jak vybrat vzduchovku

Marek Děngl

Vzduchovka je střelná zbraň využivající k fungování stlačeného vzduchu. Pokud máte víc jak 18 let, můžete si ji pořídit bez zbrojního průkazu. Volně prodejné vzduchovky jsou nejvýše ráže 6,35 mm. Spadají do kategorie D a nemusíte je hlásit na policii.

A) Výběr vzduchovky podle využití

Střelba na terč

Pro střelbu na terč klasickým způsobem, tedy přes diopter, bohatě postačí výkon 7,5 J. Je potřeba však mít co nejdelší záměrnou vzdálenost (od diopteru k mušce), vynikající přesnost a dobře koncipovanou pažbu s možností nastavení pohyblivých dílů jako lícnice, botka atd.

Zábavná střelba a střelba na terč Pro

zábavnou a terčovou střelbu na malé i větší vzdálenosti se nejlépe osvědčily větrovky s vynikající přesností, v ráži 4,5 mm, s regulátorem tlaku vzduchu a větším zásobníkem vzduchu. To proto, že pro střelbu na větší vzdálenosti potřebujete co nejvyšší výkon. Velkou výhodu představuje nabíjecí zařízení. Samozřejmostí je kvalitní pažba, dobře uchopitelná a použitelná při střelbě ze všech poloh.

Lov drobných škůdců

Pro lov škůdců je ideální zvolit výkonnější ráži, např. 5,5 mm. Není zde důležitý regulátor tlaku vzduchu, ale přesnost střelby musí být na výborné úrovni. Velkou výhodu vám poskytne rychlé přebíjení, nebo dokonce poloautomatický režim střelby. Zvýšenou pozornost budeme věnovat také výběru střeliva.

Sportovní střelba ze vzduchovky

Na Field Target Shooting potřebujete vyloženě sportovní pušku, avšak ve výkonu 16 J. Takovou, která má stavitelnou pažbu ve všech směrech, regulátor tlaku vzduchu, velký zásobník a vynikající přesnost. Přebíjecí zařízení není nutností.

B) Výběr vzduchovky podle systému střelby

Pružinové vzduchovky

Jejich předností je jednoduchá manipulace a natažení bez potřeby dalších zařízení nebo zásobníku vzduchu. Nevýhodou je o něco menší přesnost než u větrovek. Protože pružina vymrští pokaždé jinak, píst má celkem malou účinnost a ta je závislá na mnoha dalších vlivech.

K natažení pružinovky už nepotřebujete žádné jiné zařízení.

Vzduchovky s plynovým pístem

Tyto vzduchovky pohání místo pružiny natlakovaný píst, ten je obvykle naplněn vzduchem, dusíkem nebo jiným inertním plynem. Díky tomu se podařilo eliminovat zpětné rázy a hluk, které jinak způsobovala pružina. Vzduchovka s plynovým pístem také dosahuje stabilnějšího výkonu. Nejčastěji se setkáváme se systémy Vortex (Hatsan) a IGT (Gamo).

Obě tyto kategorie lze ještě rozdělit podle způsobu natahování:

Zlamovací vzduchovky

Nabíjení zlamovací vzduchovky probíhá pomocí zlomení hlavně, táhlo kloubem spojené s hlavní napne pružinu a spoušťový mechanismus. Nevýhodou tohoto systému je, že časem vzniká vůle mezi hlavní a tělem zbraně. Tato vůle je pak příčinou většího rozptylu střelby.

Vzduchovky s pevnou hlavní

Nabíjení je zde vyřešeno nejčastěji spodní nebo boční natahovací pákou. Pevná hlaveň zaručuje dlouhotrvající přesnost. Jsou vhodné pro přesnou sportovní střelbu. Nevýhodou bývá větší hmotnost oproti klasickým zlamovačkám.

Pneumatické vzduchovky, větrovky

Dělí se na dva typy.

PCP vzduchovky (pre-charged pneumatic)

PCP vzduchovky patří mezi nejpřesnější zbraně na světě. Zbraň má svůj zásobník stlačeného plynu (zpravidla vzduchu), který dává několik konzistentních výstřelů. A to podle objemu zásobníku a mechaniky, jež plyn dávkuje (běžně od 30 do 300 ran).

Multi-Pump vzduchovky

Druhým typem jsou Multi-Pump. Malý zásobník na vzduch umožňují doplnit nějakou pumpou na zbrani, nejčastěji pákou pod hlavní. Díky menší energii střely se uplatňují zejména v terčové střelbě. Tyto větrovky se vyznačují vysokou přesností.

vZDUCHOVKY NA co2

Zdroj plynu představuje jednorázová tlaková nádobka (u nás třeba známá sifonová bombička). Díky malému tlaku a objemu jsou CO2 vzduchovky opět používané spíše u terčových modelů zbraní, hlavně pistole. Plusem je výborná přesnost a konzistentnost střelby. Nevýhodou zase závislost na teplotě, fungují pouze při teplotách nad 10°C, takže si s nimi venku v zimě nezastřílíte.

 

Pokud si stále nevíte rady s výběrem vhodné vzduchovky, neváhejte kontaktovat naši zákaznickou podporu. Předem si také připravte odpovědi na tyto otázky:

Kolik jsem ochoten do zbraně investovat?

Berte také v úvahu, že aby jste mohli začít střílet, potřebujete další doplňky jako střelivo, čištění, optiku, atd. které se projeví na výsledné ceně.

Na jaký účel budu vzduchovku používat?

Hledáte vzduchovku pro lov škůdců, na občasné střílení na zahradě, nebo chcete vyhrávat soutěže?

Na jakou vzdálenost budu nejčastěji střílet?

Pokud máte k dispozici pouze 10 metrový dvůr, nepotřebujete ihned tu nejsilnější vzduchovku, nadbytečný výkon je pak spíše na škodu.

C) Výhody a účel vzduchových zbraní

Střelba na terč

Nejlepší větrovky se řadí mezi nejpřesnější zbraně světa. Proto není překvapivé, že se terčová střelba ze vzduchovky těší čím dál větší popularitě. V mnoha zemích, jako třeba Německo či Anglie, jsou střelecké kluby běžnou věcí. Sdružují se v nich přátelé terčové střelby. Kluby pořádají turnaje a další měření sil mezi sportovními střelci. Střelba ze vzduchové pušky i pistole je také olympijskou disciplínou, a to pro obě pohlaví. Po světě se k terčové střelbě začíná přidávat také lovecká střelba na kovové siluety a běžící terče.

Lov drobných škůdců

Kde je palná zbraň nebezpečná nebo zakázaná, tam se vzduchovou pušku zničíte drobné škůdce jednoduše.

Zábavná střelba

Koníček, který přináší radost a trénuje kondici i další dovednosti. Při zábavné střelbě můžete levně a bezpečně vystřílet tisíce střel za rok, a to přímo doma. Není problém vzít si vzduchovou pušku na dovolenou, výlet, zastřílet si s přáteli venku nebo i v domácnosti. Bezpečné místo pro střelbu najdete i na zahradě. Stačí vám 10 x 10 m, aniž byste ohrozili sousedy.

Díky možnosti střelby doma, můžete trénovat kdykoli. Nemusíte cestovat na střelnici jako s palnou zbraní. Malá energie střely a tichost zbraně vám dovolí střílet i ve vnitřních prostorách. Můžete tak střílet ve dne, v noci, v létě i zimě. Prostě kdykoliv. Díky malé energii střely nepotřebujete ochranu sluchu a podobnou výbavu. Snad jen brýle na ochranu očí jsou doporučeny.

Trénink pro sportovce

Vzduchovka představuje výbornou pomůcku nejen sportovních střelců při tréninku. Ten se tak stává neformální zábavou.

Častý trénink zvyšuje dovednosti střelce. Navíc každého naučí bezpečně manipulovat se střelnými zbraněmi.

Bezpečnost

Většina terčových vzduchovek má maximální dostřel na hranici 400 m. Střela je velmi lehká. Proto se váš soused může cítit bezpečně, i když zrovna trénujete střelbu doma nebo venku na zahradě. Velmi tichá zbraň zaručí, že nikoho nebudete rušit. Mít doma vzduchovku znamená mnohem menší hazard než vlastnit palnou zbraň. Střelivo pro vzduchovky je bezpečné, protože neobsahuje žádné třaskaviny. Ani samotná zbraň se nestane terčem zloděje, který by s ní chtěl spáchat něco nekalého.

Jak zlepšit výsledky při střelbě ze vzduchovky

Ne vždy je nepřesná střelba na vině střelce. Projděte si pár rad, které při střelbě mohou pomoci zlepšit vaše výsledky.

Uvolněné šroubky

U pístových vzduchovek dochází k nepřesnostem vlivem povolených šroubů, které upínají kovové tělo k dřevěné pažbě. Šroubky bývají dva vpředu a jeden u spouště. Je velmi důležité, aby šrouby neměly žádnou vůli. Dobré dotažení – podmínka pro eliminaci nepřesností. Pozor však na přetažení. Velký tlak na dřevěnou pažbu může vést k jejímu zničení.

Povolená mířidla

Zkontrolujte, zda jsou muška i zadní mířidla pevně uchyceny na tělo zbraně. U pevných mířidel se zadní část nesmí pohybovat. Při použití optiky volte spolehlivé montáže. Ty obyčejné hliníkové pro lepší optiku už nevystačí. Zde použijte duralové nebo rovnou ocelové montáže. Celou montáž puškohledu je nejlepší svěřit odborné dílně. Vše musí přesně sedět, bez žádná vůle.

Špatná optika

I na klasickou Slavii využijete slušnou optiku. Nejlevnější puškohledy typu 4x20 nebo 3-7x20 nejsou to pravé ořechové. Většina z nich není vyrobena dostatečně kvalitně, a tak mění časem nastřelení. Variabl mění nastřelení při změně zvětšení. U těch nejhorších modelů dochází k rozbití optiky uvnitř puškohledu, a to vlivem zpětného rázu zbraně. Pokud vlastníte přesnou větrovku, oplatí se o trochu více investovat i do puškohledu.

U levnějších modelů bez korekce paralaxe pozor! Do puškohledu musíte koukat přímo, oko je v ose puškohledu. Při nesprávném míření s puškohledem bez korekce paralaxe může vznikat značný rozptyl.

Správné střelivo

Vhodné diabolky dokáží zmenšit váš rozptyl až překvapivě hodně. Pokud chcete střílet s optikou na terč ve vzdálenosti větší než 10 m, potom i pro klasickou lámací Slavii volte lepší střelivo. Diabolo Standard a další dostupná střeliva se pro přesnou střelbu úplně nehodí. Každé zbrani však může vyhovovat něco jiného. Se vzduchovkou kupte také více druhů střeliva požadované ráže.

Poté si na terči v požadované vzdálenosti otestujte, se kterým střelivem dosahujete nejmenšího rozptylu. Používejte pouze kvalitní střelivo – ne staré zoxidované diabolky. Už při nabíjení vyřazujte poškozené kousky, a pokud krabička obsahuje nápadně mnoho zkřivených diabolek, vyřaďte ji celou. Kvalitní čisté diabolky prospívají také hlavni zbraně. Návod, jak vybrat správné střelivo, naleznete v článku z naší poradny.

Pravidelné čištění hlavně

Je nezbytné pro velmi přesnou střelbu. Po vystřelení cca 1000 ks diabolek hlaveň vyčistěte. Pokud nemáte sadu na čištění, stačí protáhnout rybářský vlasec od ústí hlavně k vstupnímu otvoru pro diabolku. Zde uděláte na vlasci očko, do něj provlečete tenký kus hadříku a ten protáhnete hlavní. Takto protáhněte alespoň dvakrát hadřík trochu potřený olejem, poté několikrát hadřík suchý, až dokud nebude po vytažení z hlavně čistý. Čištění drátkem a podobnými věcmi může poškodit vývrt hlavně. V podrobném článku se dozvíte, jak správně pečovat o zbraně.

Ke vzduchovce doporučujeme přikoupit:

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: Marek Děngl

jednatel, šéf velkoobchodu a občasný pisatel

Jako majitel jsem u firmy od začátku. A jsem na ni hrdý. Podařilo se nám rozjet specializovaný e-shop se zbraněmi zbrane-vzduchovky.cz, výrobu vlastní optiky Valiant a teď i Balistas, který spojuje střelbu a aktivní styl života. Když se nevěnuju zbraním a práci, jsem s rodinou nebo si jdu zasportovat. Mou slabostí i vášní jsou auta.

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz