skip_main skip_menu skip_search

Jak vybrat diabolky

Jak zvolit vhodné střelivo do vzduchovky

Jan Kaleta

Jako vzduchovkové střelivo slouží diabolky, olověné nebo ocelové BB broky. První dva zmíněné typy jsou určeny pro vzduchovky s drážkovanými hlavněmi, ocelové BB broky jsou určeny výhradně do zbraní bez drážkované hlavně, jsou ideální pro hobby a destrukční střelbu. Pro přesnou střelbu se nejvíce hodí diabolky. Nejčastěji jsou vyrobeny z olova, ale můžeme se také setkat s diabolkami z oceli či plastu. V následujících řádcích si o diabolkách řekneme více.

Diabolky volíme podle toho, zda chceme střílet:

1. Sportovně, jde o přesnou střelbu na terč

2. Pro zábavu

3. Pro lov

Jak si poradit s výběrem střeliva, zjistíte také v našem přehledném videonávodu.

Typy diabolek podle tvaru

Diabolky se dělí podle různých kritérií jako velikost, funkce nebo tvar. Právě tvar bývá označovaný jako zásadní.

Diabolky s plochou hlavičkou

Jde o oblíbené sportovní diabolky používané pro sportovní terčovou střelbu. I v levnějším provedení jsou velmi přesné. Protože nemají ideální aerodynamické vlastnosti, rychle ztrácí energii při letu (zakřivenější trajektorie letu). Dají se použít pouze na krátkou vzdálenost. Díky tvaru hlavičky vytrhnou do papírového terče přesné kolečko. To je výhoda při odečítání výsledků.

Diabolky s půlkulatou hlavičkou

Výborné střelivo pro každé použití. Hodí se jak pro terčovou střelbu, tak pro lov. Díky lepší aerodynamice ztrácejí půlkulaté hlavy při letu méně energie než ty ploché. Zároveň mohou být tak přesné jako ploché hlavičky. Proto je ale zapotřebí přesnější výroba. Vybírejte tedy dobré značky.

Diabolky se špičatou hlavičkou

Špičaté hlavičky mají výbornou aerodynamiku, což znamená nejmenší ztrátu energie při letu. Tyto diabolky tak mají nejplošší trajektorii letu a vyznačují se vysokou průbojností. Nebývají však až tak přesné jako střelivo s půlkulatými hlavičkami. Hodí se hlavně pro lov a destrukční střelbu.

Diabolky s dutou hlavičkou

Tyto diabolky jsou jako stvořené pro lov, mají vysokou dopadovou energii a účinky bývají v těle cíle ničivé. V některých zemích jsou zakázané. Nejpřesnější v této kategorii jsou Diabolo JSB Hades.

Mám vzduchovku ráže 4,5 mm. Můžu použít diabolky s průměrem 4,53 mm?

Odpověď je ano. Diabolky jsou nabízeny v různých průměrech, aby bylo docíleno vždy co největší přesnosti pro různé druhy hlavní. Eliminují se tak drobné rozdíly vznikající při výrobě hlavní. Může se například stát, že použijete diabolku s průměrem 4,52 mm a ta půjde do hlavně velmi těžko vložit.

Nedoporučujeme vkládat diabolky do hlavně násilím, dochází pak k deformaci sukýnky a snížení přesnosti střelby. V takovém případě je lepší sáhnout po diabolkách s menším průměrem, například 4,50 mm. Zjistit, které střelivo nejvíce vyhovuje vaší zbrani, vám pomohou testovací sady.

Testovací sady

Stále nevíte, jaký typ diabolek vybrat a nechce se vám zkoušet krabičku po krabičce? Nevadí, firma JSB připravila speciální testovací sadu, která obsahuje rovnou 7 druhů diabolek. Už po pár výstřelech zjistíte, které střelivo vyhovuje vaší zbrani nejvíce. Kromě ráže 4,5 mm je dostupná verze i 5,5 mm.

Doporučujeme vybrat nejvhodnější typ střeliva a používat pouze ten. S jinými vlastnostmi střeliva přijde i jiné nastřelení zbraně.

U nás jasnou jedničku představují diabolky firmy JSB Match Diabolo, které patří k nejpřesnějšímu střelivu na světě. JSB Exact jsou velmi přesné pro terčovou střelbu i na větší vzdálenost. Stejně tak dobře je použijete i pro zábavnou střelbu. Mezi 3 nejpoužívanější ráže diabolek patří 4,5 mm, 5,5 mm a 6,35 mm.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: Jan Kaleta

Honza Kaleta – ředitel, velkoobchod, občasný autor blogu

Po ukončení kariéry závodního střelce roku 2011 – střelba na běžící terč na 10 m a střelba z malorážky na 50 m – jsme s Markem založili zbrane-vzduchovky.cz. Na projektu pracuji dodnes. Zároveň jsem rád, že se podařil Balistas, kde jsem spolumajitel a vedoucí velkoobchodu. Řeším objednávky, dodavatele, technické dotazy, opravy. Po práci se věnuji rodině, rád sportuju nebo si čtu o dopravní aviatice, která má můj obdiv.

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.