skip_main skip_menu skip_search

Pistole

Jak vybrat vzduchovou pistoli

Dominik Lehnert

V naší nabídce najdete obrovské množství vzduchových pistolí, což je na jednu stranu určitě potěšující, ale také vám to může zkomplikovat výběr. Proto jsme pro vás připravili tento krátký článek, který vám pomůže s výběrem toho správného modelu pro vás.

Základní rozdělení podle pohonu

Vezmeme to rovnou od podlahy. Prvním parametrem, který by vás měl zajímat, je samotný pohon pistole. Bez něj si totiž moc nezastřílíte a vzduchovka vám bude sloužit jen jako dekorace. Tuto volbu je dobré pořádně zvážit, protože systém pohonu mnohdy určuje, k jakým účelům se bude daná pistole hodit. Na výběr máte ze tří základních typů.

Pružinové pistole

Říká se, že v jednoduchosti je krása. To platí dvojnásob i pro vzduchové zbraně. Pružinovky se díky své jednoduché konstrukci vyznačují vysokou spolehlivostí a také dostupnou cenovkou. Nemusíte se starat o dokupování CO2 bombiček nebo plnění vzduchové kartuše. Nevýhodou je nutnost manuálního natažení pružiny před každým výstřelem, což vás může po určité době omrzet. 

Tento typ vzduchových pistolí doporučujeme začátečníkům, pro osvojení základních střeleckých návyků nebo pro střelce, kteří si chtějí jen tak rekreačně zastřílet na chatě nebo zahradě, aniž by museli ztrácet čas s plněním nebo výměnou bombiček.

Ve většině případů jsou přužinovky jednoranné. To v praxi znamená, že musíte zlomit hlaveň a ručně vložit diabolku do komory, podobně jako u klasické vzduchovky. Výjimku tvoří například Daisy Powerline 340 se zásobníkem na 13 ocelových broků a rezervoárem na dalších 200 kusů střeliva. I přebíjení je zde vyřešeno elegantně. Před každým výstřelem stačí natáhnout závěr dozadu.

CO2 pistole

Tento druh je bezpochyby nejrozšířenější a také nejoblíbenější. K pohonu slouží 12g CO2 bombička, která se zpravidla vkládá buď do zásobníku nebo do samotné rukojeti pistole. Obrovskou předností CO2 pistolí je jejich reálný vzhled a v mnohých případech i věrná simulace střelby nebo rozborky. Když k tomu připočtete ještě Blowback, pocit ze střelby se rázem dostane do úplně nových výšin.

Věděli jste, že...

Blowback simuluje reálný pohyb závěru při střelbě a také poskytuje lehký zpětný ráz. Střelba je tedy mnohem zábavnější. Nevýhodou je vyšší spotřeba CO2 pro pohyb závěru, což má za následek nižší počet výstřelů na jednu bombičku.

Řada výrobců jako Umarex nebo ASG dokonce získala licence na výrobu vzduchových replik ostrých zbraní od světových zbrojovek. V naší nabídce tak najdete celou řadu zvučných jmen, namátkou jmenujme – Glock, CZ, Beretta, Colt a mnoho dalších.

Tyto modely se pyšní reálným značením a jsou téměř k nereozeznání od originálů. To z nich činí ideální volbu, pokud se třeba připravujete na praktickou část zkoušky pro získání zbrojního průkazu a chcete si natrénovat bezpečnou manipulaci nebo rozborku a sborku zbraně.

CO2 pistole jsou skvělé pro zábavnou střelbu na zahradě, např. do plechovek (tzv. plinking). Některé modely zvládnou i přesnou terčovou střelbu, třeba SPA CP2. K jejich neduhům patří poměrně nízký výkon a také citlivost CO2 bombiček na venkovní teplotu. Při teplotách pod + 10 °C si s nimi moc nezastřílíte. CO2 také opotřebovává těsnění, a proto byste nikdy neměli nechávat nevystřílenou bombičku ve zbrani.

Tento systém pohonu také hojně využívají vzduchové revolvery. V nabídce máme celou řadu vzduchových replik historických i moderních revolverů. Mnohé z nich se dokonce dodávají s maketami nábojnic pro imitaci reálného přebíjení.

PCP pistole

Další skupinu tvoří PCP pistole (Pre-Charged Pneumatic). Ty k pohonu využívají kartuši se stlačeným vzduchem. Tyto větrovky jsou, stejně jako jejich větší bratříčci, bezkonkurenčně nejpřesnějšími a také nejvýkonějšími zbraněmi ve své kategorii. Používají se téměř výhradně pro terčovou střelbu a z tohoto důvodu je doporučujeme hlavně pokročilejším střelcům, kteří chtějí dosáhnout těch nejlepších výsledků.

Vzduchovou kartuši můžete plnit buď speciální ruční pumpou, nebo pomocí tlakové láhve. Celkový počet výstřelů se pak odvíjí od velikosti kartuše a pracovního tlaku. Více o plnění PCP zbraní se dozvíte v našem článku: Jak plnit PCP vzduchovky.

Pokud se chcete o PCP pistolích dozvědět více a vidět je v akci, doporučujeme pustit si naše videa o pistolích Reximex RP a Reximex RPA nebo SPA PP800R.

Multi-Pump/PCA pistole

V této sekci také najdete podkategorii tzv. PCA pistolí (Pre-Charged Air). V podstatě jde o zjednodušenou odnož klasických větrovek a k jejich naplnění nepotřebujete žádné další náčiní. Malý zásobník na vzduch se většinou plní pomocí pumpy na zbrani, nejčastěji pákou pod hlavní.

Počet napumpování ovlivňuje celkový výkon zbraně, takže si sami můžete zvolit, s jakou silou chcete projektil poslat do terče. Nečekejte však takový výkon jako u klasických větrovek s kartuší na stlačený vzduch.

Velmi oblíbeným zástupcem této kategorie je jednoranná pistole Crosman 1377.

Střelivo

Samotná zbraň je jen jednou částí skládanky a bez správného střeliva vám bude k ničemu. U vzduchových pistolí narazíte na dva základní druhy munice.

Olověné diabolky

Klasické olověné diabolky se vyznačují skvělou přesností a jsou perfektní volbou pro terčovou střelbu. Většina pistolí se vyrábí v ráži 4,5mm, ale některé silnější PCP modely jsou dostupné v kalibrech 5,5mm nebo dokonce 6,35mm.

Pokud jde o diabolky, tak nemůžete sáhnout vedle s českou značkou JSB, která nabízí nepřeberné množství různých tvarů a hmotností. Na toto střelivo přísahá i celá řada sportovních střelců.

O výběru vhodného střeliva se dozvíte více v našem videu.

Ocelové broky

Tento typ střeliva se hojně používá u víceranných CO2 pistolí s hladkou hlavní. V porovnání s diabolkami sice ocelové broky nenabízejí takovou přesnost, ale zato jsou o poznání levnější a také odolnější. Pro destrukční střelbu do plechovek představují jasnou volbu.

Obecně platí, že pistole na diabolky jsou přesnější a hodí se k terčové střelbě, zatímco zbraně na ocelové broky jsou spíše určeny k rekreační střelbě.

Režim střelby

Už jsme si tedy ujasnili co a z čeho to budeme střílet. Zbývá jediná otázka: jak? Při výběru byste určitě neměli opomenout režim střelby, protože z velké části určuje, co vše budete moct s pistolí dělat. Velkou roli zde samozřejmě hraje i faktor zábavy.

Jednoranné pistole

Do této kategorie spadá většina pružinových pistolí. Před každým výstřelem je nutné ručně natáhnout pružinu a následně vložit diabolku do komory, podobně jako u zlamovacích vzduchovek. S tímto postupem se můžete setkat i u některých PCP pistolí. Sice většinou mají odnímatelný zásobník, ale ten můžete nahradit jednorannou redukcí pro dosažení co možná nejvyšší přesnosti.

Opakovací pistole

Opakovačkám dominují hlavně PCP modely, ale narázíte i na několik pružinových pistolí. Stále musíte před každým výstřelem manuálně natáhnout závěr, ale je zde jeden zásadní rozdíl. Tyto zbraně jsou vybaveny buď zabudovaným nebo odnímatelným zásobníkem, takže už se nemusíte trápit s ručním vkládáním titěrných diabolek do komory.

Poloautomatické pistole

Zde hrají prim hlavně CO2 pistole. Stejně jako u ostrých zbraní stačí pouze vložit zásobník, natáhnout závěr a můžete střílet postupným mačkáním spouště v poloautomatickém režimu (Semi-Auto). Je to jeden z hlavních důvodů obrovské popularity tohto typu vzduchových zbraní. Připravte si však dobrou zásobu CO2 bombiček.

Plně automatické pistole

Pokud se potřebujete rychle zbavit většího množství ocelových broků (konkrétně 850 ran za minutu) a chcete si užít obrovskou porci zábavy, nemůžeme doporučit nic jiného než Crosman P1 Full Auto. Tato CO2 pistole dokáže střílet v plně automatickém režimu a vystřelené projektily dosahují úsťové rychlosti až 120 m/s.

Přesvědčte se sami:

Děkujeme za vaši pozornost a doufáme, že jsme vám pomocí tohoto článku alespoň trochu ujasnili rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi a tak pomohli i s výběrem.

Ke vzduchové pistoli doporučujeme přikoupit:

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: Dominik Lehnert

Produktový specialista, copywriter

Ve firmě pracuji od roku 2019 a na starosti mám hlavně obsahovou stránku našeho e-shopu. Tvořím popisky produktů, překládám naše texty do angličtiny a připravuji příspěvky na sociálních sítích. O zbraně jsem se odjakživa zajímal, takže práce v Balistas pro mě byla jasnou volbou. Ve volném čase si rád zajdu na střelnici nebo do přírody. Občas taky drnkám na kytaru a nikdy nepohrdnu dobrou knihou.

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.