skip_main skip_menu skip_search

pcp vzduchovka pri plneni

Jak plnit PCP vzduchovky

David Hanusek

V tomto článku se podíváme na to, jak naplnit PCP vzduchovku. Pro ty, kteří nejsou na tento proces zvyklí, to může být trochu matoucí. Vše proto vysvětlíme od začátku.

Jak a čím plnit PCP vzduchovky, zjistíte v tomto článku i video návodu, který jsme pro vás natočili.

A) CO jsou pcp vzduchovky

Jedna z nejčastějších otázek našich zákazníků se týká toho, jak naplnit PCP vzduchovku. Než se na odpověď vrhneme, pojďme si říct, co to vlastně PCP vzduchovka je. PCP je zkratkou Pre-charged Pneumatic. Protože k jejímu pohonu slouží stlačený vzduch, označuje se i jako větrovka.

Stlačený vzduch jako střelivina

Všechny zbraně potřebují k pohonu projektilů určitý druh energie. Některé zbraně používají pružinu, plynový píst, jiné zase plyn CO2 a další stlačený vzduch. PCP vzduchovky používají stlačený vzduch. Ten je uložený v zásobníku (kartuši) na zbrani. Od ostatních typů vzduchovek se liší tím, že je zde velký objem přednabitého vzduchu. Což umožňuje více výstřelů mezi jednotlivými naplněními.

 

znicena PCP vzduchovka
Takhle dopadla zbraň plněná kyslíkem místo vzduchem.

Důležitá poznámka! Do kartuše nikdy nefoukejte nic jiného než vzduch. Může to být to poslední, co v životě uděláte. 

PCP jsou nejpřesnější a nejsilnější vzduchovky

Pokud jde o výkon a přesnost, PCPéčka stojí na vrcholu řetězce vzduchovek. Jsou to nejsilnější vzduchovky na trhu. A směle můžeme říci, že se řadí i mezi nejpřesnější zbraně na světě. V zahraničí se hojně využívají extrémně silné vzduchovky k lovu. Je až k nevíře, že dokáží skolit i tak vitální zvěř jako divoké prase.

na běžný kompresor rovnou zapomeňte

Zbraně PCP jsou obecně dražší a přičtěte k nim i nezbytnou počáteční investici do příslušenství na plnění, optiky apod. 

Zmiňme jednu věc; stále se nás na to někdo ptá: „Můžu si PCP naplnit pomocí dílenského kompresoru“. Odpověď zní jednoduše – ne. Běžný kompresor dosahuje maximálního tlaku přibližně 7–10 bar. Většina PCP pracuje s 200 bar a více. Jak tedy plnit PCP zbraně? Níže si rozebereme jednotlivé možnosti.


B) MOŽNOSTI PLNĚNÍ PCP VZDUCHOVEK

 

1. ruční pcp pumpa

Nejlevnější, ale nejpomalejší způsob plnění PCP

Nejlevnější je nafoukat kartuši pomocí ruční pumpy. Ta v podstatě vypadá a funguje podobně jako stará ruční pumpička na kolo. Některé se dodávají se standardním koncem 1/8 bspp, který je kompatibilní s většinou plnicích pinů. Jiné mohou být již vybaveny samičkou, rychlospojkou. Plánujete-li plnit vícero zbraní, hodí se i samec k rychlospojce.

Pumpa nahradí permanentku do fitka

Můžete se vsadit, že ke zvýšení tlaku v kartuši o 10 bar bude potřeba více než 10 zdvihů. Takže si dokážete představit, že to je celkem dřina. Další věc, kterou je třeba vzít v úvahu u ruční pumpy – k dosažení tlaku 200 bar potřebujete nejen sílu, ale i hmotnost. A pokud nejste Arnold, nemusíte se přes hranici 200 bar vůbec dostat.

Špičkové pumpy jako je například Hill MK5 nebo Hill Spartan to sice umí. Ale nafoukat výkonné PCP ruční pumpou, které zvládá pracovní tlak například 250 barů, vám nahradí permanentku do fitka. A teď si představte, že PCP nastavené na plný výkon, ne na pouhých 16 J, toho vzduchu sežere opravdu mnoho. Pumpovat pak budete muset třeba už po vystřílení jednoho zásobníku.

S pumpou jste nezávislí

Největší výhoda pumpy je nezávislost. Nemusíte se nikoho prosit o naplnění lahve. Nemusíte nikam jezdit. Nemáte ani další výdaje spojené s plněním lahve. Jediná investice je výměna náplně filtru jednou ročně, případně výměna těsnění.

Pokud nejde proud nebo jste někde mimo civilizaci, tak kompresor nepřipadá v úvahu. Prostě si nezastřílíte. Tohle se vám s pumpou PCP nestane.

Pumpou nenaplníte zcela prázdnou kartuši

Další nevýhoda pumpy – kartuši je téměř nemožné napumpovat, když je úplně prázdná. Pro přetlačení zpětného ventilu musíte pumpovat velmi usilovně. Obecně platí: jestliže tlak v kartuši klesne pod 110 barů (tlak záleží na modelu zbraně), je potřeba ji naplnit. Zbraň už stejně ztrácí výkon a konzistenci.

Proč používat filtr?

Filtr slouží k odstranění vzdušné vlhkosti. Používáním filtru výrazně prodloužíte životnost vzduchovky. Díky odstranění vlhkosti nedochází ke korozi vnitřních částí zbraně. Anglický výrobce Hill to moc dobře ví, proto rovnou dodává nejnovější model MK5 s filtrem.

 

2. Potápěčská lahev

Rychlé a jednoduché plnění PCP

Nejpraktičtější možností plnění je použití potápěčské lahve. My nabízíme dvě varianty: 3l PCP láhev a 7l PCP láhev od anglického výrobce Midland. Obě mají pracovní tlak 300 bar. Přepouštění vzduchu z lahve do kartuše zabere jen pár vteřin a zvládne to úplně každý. Lahve Midland dodáváme včetně ventilu s manometrem a hadicí. Na ni je možné našroubovat libovolný plnící pin, případně rychlospojku.

Jakmile máte kartuši naplněnou, nezapomeňte před odpojením plnícího pinu vypustit zbývající tlak z hadice pomocí ventilu. Jestliže to neuděláte, tak přinejmenším poškodíte těsnící kroužky. V tom nejhorším případě vás hadice švihne do obličeje.

Kde naplnit tlakové láhve?

Než se rozhodnete pro koupi tlakové lahve, zjistěte si, kdo ve vašem okolí ji naplní. Obvykle to dělají potápěči, případně hasiči. Adresy aktivních plníren snadno dohledáte na internetu.

Pozor na platnost tlakové zkoušky

Na každé lahvi je vyraženo datum výroby. Od tohoto data má pětiletou tlakovou zkoušku. Po uplynutí této doby je ideální tuto zkoušku obnovit. Jinak vám lahev nemusí ani naplnit. Revize tlakových nádob umí obstarat některé plnírny.

3. PCP kompresor

Poslední možností plnění PCP je vysokotlaký kompresor. Jeho výhodou je, že nemusíte nikam dojíždět, abyste naplnili láhev. A nemusíte se namáhat s pumpováním. S mobilitou také není problém. Kompresor Venox strčíte do auta a pomocí 12V redukce můžete nafoukat vzduchovku i v terénu. Zvládne to do 10 minut. Nevýhodou kompresoru je vyšší pořizovací cena.

Poznámka: Kompresor ani lahev už dodatečný filtr nepotřebují. Do kartuše jde již suchý vzduch.

 

C) Odpovědi na nejčastější dotazy

Můžu plnit kartuši domácím kompresorem nebo pumpičkou na kolo? Ne. Běžný kompresor ani pumpa nevyvine ani desetinu potřebného tlaku.

V kartuši je 0 bar, není v ní žádný tlak. Mohu k naplnění použít pumpu? Ne. V kartuši musí zůstat alespoň 50 bar, aby ji bylo možné nafoukat pumpou.

Jak dlouho trvá nafoukat kartuši pomocí ruční PCP pumpy? To záleží na objemu kartuše. U průměrného PCP se připravte cca na 10–15 min pumpování.

Mohu kartuši naplnit jiným plynem – např. kyslíkem, dusíkem nebo oxidem uhličitým? Pozor! V žádném případě to nezkoušejte. Tohle vás může zabít.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: David Hanusek

Social Media Manager

Ve firmě jsem si prošel snad každou pozici. Od velkoobchodu a zahraničního exportu jsem se dostal až ke tvorbě videí, přípravě fotek a natáčení videorecenzí. V tomhle jsem se opravdu našel. Těší mě, že pod mou taktovkou sleduje YouTube kanál Balistas čím dál více lidí. Když nejsem v práci, snažím se být co nejvíc s rodinou. Nejlíp na výletech nebo na horách. Taky rád fotím.

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.