Nevíte si rady? Pomůžeme vám +420 591 140 565 PO–PÁ, 8:00–16:00
Díky věrnostnímu programu získáte slevy a výhody

Balistas radí

Poradna

Zbraně

Jak pečovat o zbraně?

20. 8. 2019
20 minut čtení
10
Odpověděl: Lukáš Hajný

Odpověď

Proč je důležité zbraně pravidelně čistit?

Nejlépe to vystihuje hláška ze známého českého filmu Černí baroni.
poručík Troník: „Kontrolní otázka, soudruzi. Co udělá náš dobře známý samopal vzor 24, když ho ponecháme na větru a dešti? No?”  Vojín Vločka: „Zrezaví, ne vole?”  Poručík Troník: „Zrezaví, správně. A co hlavně? No koroduje, vy tupci!”

Právě koroze a usazené nečistoty jsou největším nepřítelem zbraní. Správným čištěním zajistíte spolehlivou funkci a dlouhou životnost. Zbraň je nástroj, na který musí být stoprocentní spolehnutí za jakýchkoliv podmínek. Ať už se jedná o útočnou pušku, loveckou flintu, sportovní pistoli, plynovou pistoli, flobertku nebo třeba vzduchovku, vždy mějte na paměti, že jde pořád o zbraň a je potřeba k ní přistupovat s náležitým respektem a péčí.

Dnes se setkáte s korozivzdornými materiály a moderními povrchovými úpravami, ale nenechte se zmýlit. I taková zbraň potřebuje pravidelnou údržbu. Usazené nečistoty a prach mohou způsobit i fatální závadu. Při zanedbané péči může dojít k úplnému znehodnocení zbraně už v průběhu několika let. 

 

Čištění zbraně

 

Jak často?

To záleží na mnoha faktorech – jakou zbraň používáte, kde ji skladujete, jak často střílíte, s jakou municí, atd. Obecně je doporučeno provést alespoň rychlou údržbu po každé střelbě. Hlaveň jednoduše protáhněte boresnakem, kovové části stačí přetřít mastným hadříkem. U loveckých zbraní je důležité provést alespoň základní ošetření ihned po návratu z lovu nebo obchůzky v dešti či sněhu. Je známo, že první známky koroze jsou viditelné již po 24 hodinách. Nezabere to moc času, ale nakonec budete mít radost, že vaše zbraň vám vydrží déle než kamarádovi, který tu svou po střelbě hned uloží někam do kouta.

 

Videonávod na údržbu zbraně

 

 

A) Čištění palných zbraní

Palných zbraní existuje mnoho typů, projdeme si tedy pouze obecné postupy.

Největší pozornost budeme věnovat hlavni a péči o vývrt. Hlaveň je při střelbě namáhána nejvíce. Také má největší vliv na přesnost střelby. Po každém výstřelu v ní zůstávají různá rezidua, zbytky střelného prachu, olova a mědi. Zbytky působí agresivně na materiál hlavně – a to jak chemickým, tak mechanickým vlivem. Z toho důvodu je nutné čistit i vývrty z korozivzdorných materiálů, které mohou následkem mechanického poškození vypadávat. Nyní se podíváme, jak čistit zbraň správně.

 

1. Provedeme rozborku zbraně nutnou pro čištění

Nezapomeňte na bezpečnost a dbejte pokynů výrobce.

 

2. Hlaveň prostříkneme větší dávkou oleje 

BallistolOlejů je na trhu celá řada a každý střelec preferuje něco jiného. Z naší nabídky mohu doporučit velice oblíbený Ballistol, který je vyroben čistě z přírodních látek a vyniká skvělými ochrannými, mazacími a konzervačními účinky. Je to snad nejuniverzálnější olej, co znám, a jako bonus krásně voní.

 

3. Necháme olej v hlavni působit

Následně zbraň, příp. jen hlaveň, postavíme na savou podložku ústím dolů a necháme působit olej. V tomto případě je dobré brát v úvahu doporučení výrobce, některé prostředky necháme působit až 24 hodin.

 

3. Mezitím provedeme čištění ostatních částí zbraně

Ať už čistíte pušku, pistoli nebo brokovnici, pořád platí to samé. Snažíme se odstranit veškeré nečistoty. K tomu si připravte vhodný kartáček (úplně stačí i speciální taktický kartáček na zuby, nejlepší je tvrdší). Jako dobrý pomocník se mi osvědčil i jemný malířský štěteček, dále bude potřeba sada vatiček a nějaké hadříky.

Zvýšenou pozornost věnujeme především různým zákoutím, uzamykání hlavně, spoušťovému mechanismu apod. Občas vyčistěte i zásobník, nepřehánějte to s olejem, aby se na něj zbytečně nelepily nečistoty.

 

4. Kovové části ošetříme tenkou vrstvou oleje

Všechny kovové části a třecí plochy důkladně nalubrikujeme. Tady mají majitelé zbraní s polymerovým rámem trochu ulehčenou práci.

 

5. Čištění hlavně

Olej v hlavni jsme nechali působit a můžeme ji tedy konečně vyčistit. K protažení hlavně použijeme vhodný vytěrák, doporučuji použít nejlépe mosazný, který je k vývrtu nejšetrnější. Hlaveň protahujeme vždy směrem od nábojové komory směrem k ústí. Nakonec ji vytřeme tkaninou dočista. Pokračujeme tak dlouho, dokud z hlavně nevytáhneme tkaninu čistou.

 

6. Odmaštění hlavně

TetraGunDalším krokem je odmaštění hlavně např. technickým lihem. To je důležité zejména pokud používáte agresivní rozpouštědla. Jakmile máme hlaveň odmaštěnou, je vhodné ji nalubrikovat vhodným lubrikantem. Skvěle se na to hodí výrobek od firmy Tetra Gun. Postará se o snížení tření mezi střelou a vývrtem a má antikorozní účinek.

 

7.1 Ošetření polymerové pažby

Po opětovném složení přetřete kovové části zbraně mastným hadříkem tak, abyste na povrchu vytvořili tenký olejový film. A teď přijde na řadu často opomíjená část, tou je pažba. Většina majitelů polymerových pažeb to moc neřeší, což je škoda. Pro ně máme taky přípravek Guntec Plastic Cleaner na ošetření plastů. Nejen, že plasty krásně vyčistí, ale zároveň o ně pečuje.

 

7.2 Ošetření dřevěné pažby

Ballistol BalsinDřevěné pažby vyžadují správnou péči. K tomu pomůže například pažbový olej Ballistol Balsin.

Je dostupný pro světlé a tmavé pažby. Navrací dřevu lesk, zvýrazňujejeho kresbu a zároveň chrání před hnilobou a plísněmi.

 

 

 

 

B) Údržba a čištění plynové pistole

Čištění plynové pistole má svá specifika. V mnohém je postup stejný, jako u ostré pistole, rozdíl nastává až při čištění hlavně. Hlavně u plynových pistolí jsou v naprosté většině případů vybaveny přepážkou z tvrdého kovu. Mnozí uživatelé si tak lámou hlavu, jak hlaveň plynovky správně vyčistit. Navíc akustické nebo dokonce pepřové náboje dokáží hlaveň pořádně zaneřádit. Pokud jste vystřelili jakýkoliv náboj s dráždivou látkou, důrazně doporučuji použít gumové rukavice.

 

Čištění hlavně plynové pistole

Vzhledem k tomu, že hlaveň není opatřena vývrtem a nevychází z ní ani žádný projektil, není potřeba se jí věnovat tolik, jako je tomu u palných zbraní. Stačí ji pořádně prostříknout olejem a nechat jej chvíli působit. Hlaveň postavte ústím směrem dolů na savou látku, tak aby mohl olej vyplavit nečistoty. Pak přijde na řadu kartáček, který většinou dostanete přímo k plynovce. Tím postupně pročistíme hlaveň z obou stran. Nemusíte dodržovat postup od komory k ústí. Nakonec ji vysušte hadříkem. Po opětovném složení zbraně přetřete kovové části mastným hadříkem tak, abyste na povrchu vytvořili ochranný film.

 

C) Údržba a čištění vzduchové zbraně na CO2 (repliky)

Můžeme se setkat s celou řadou CO2 modelů, které mají nejen velmi reálný vzhled, ale také reálnou rozborku. Udržují se podobně jako ostré předlohy, jen s několika zásadními rozdíly.

Největší pozor si musíte dát na gumová těsnění. Při používání klasických CO2 bombiček dochází k jejich vysušování. K jejich mazání používejte pouze silikonový olej. V žádném případě nepoužívejte výrobky na bázi ropy, které jsou k těsněním agresivní. Důkladně namažte plynové ústrojí a pokud zjistíte, že je nějaké těsnění poškozené, vyměňte jej za nové. Samozřejmě nezapomeňte namazat kovové části a třecí plochy.

 

Bombičky CO2 s olejem

Bombička silikonováPokud máte repliku, která neumožňuje reálnou rozborku, snadným řešením jsou CO2 bombičky s obsahem silikonového oleje. Ty se postarají o veškerou práci za vás a důkladně promažou vnitřní mechanismus. Po 5 – 10 klasických bombičkách doporučuji použít jednu olejovou.

 

D) Údržba a čištění vzduchovky

vzduchovky se budeme věnovat především vývrtu a ošetření kovových částí. Při čištění hlavně opět platí ten samý postup, jako u palné zbraně. Kvalitní náčiní na čištění je základ. Vývrt vždy vytřete do sucha. S olejem to příliš nepřehánějte a dávejte pozor, aby se nedostal k těsnění pístu. Mohlo by dojít k jeho poškození. 

 

Dlouhodobá konzervace zbraně

BrunoxPokud se chystáte zbraň delší dobu nepoužívat, je důležité ji nakonzervovat vhodným prostředkem. Některé oleje jsou vynikajícími mazadly, ale nejsou schopny dlouhodobě chránit proti korozi. Nejlepší ochranu poskytují konzervační prostředky na bázi vosků, ale ty v mnoha případech znemožňují okamžité použití zbraně.

Skvělých vlastností dosahuje olej Brunox, který spolehlivě chrání proti korozi až 18 měsíců. Chrání před vlhkostí a agresivními vlivy, vytěsňuje vodu a má vynikající přilnavost. Výhodou je, že nepoškozuje kůži, dřevo, gumy ani umělé hmoty.

 

Skladování zbraně

Nesmíme zapomínat na řádné uložení zbraní. Důležité je, aby byly umístěny v suchu. Osvědčenou vychytávkou je vložit do skříně (trezoru) ke zbraním sáček se silicagelem, který váže vzdušnou vlhkost.

 

Boresnake jako pomocník vždy po ruce

BoresnakeMezi střelci se oblibě těší i boresnake. Jde vlastně o šňůru, na jejímž začátku je umístěna mosazná tyčinka. Ta se vsune do hlavně a projde až k jejímu ústí. Zepředu čisticí části šňůry je zabudován kartáček na hrubé nečistoty. Je dostupný pro všechny možné ráže.

Spousta lidí si však myslí, že boresnakem hlaveň včetně nábojové komory několika opakovanými protaženími dokonale vyčistí, bohužel to není pravda.

Boresnake je určený především pro rychlé protažení hlavně před střelbou a bezprostředně po ní. Je malý a skladný, proto si ho můžete vzít i na vícedenní loveckou výpravu.

 

Nanotechnologie už pronikla i ke střelcům

Nanoprotech GunZajímavou novinkou na trhu je antikorozní a mazací sprej českého výrobce Nanoprotech. Výrobce garantuje ochranu před korozí až 365 dníNanočástice přilnou ke kovu a uvolní přichycené nánosy nečistot, zbytky střelného prachu, olova a mědi. Nečistoty pak jednoduše setřete.

Navíc vytěsňuje vodu a vytváří ochranný film proti korozi. Své vlastnosti si zachovává i za extrémních podmínek od - 80 °C do + 140 °C.

Je šetrný, nenarušuje dřevo, plast ani gumu. Aplikací prodloužíte životnost své zbraně a zajistíte její spolehlivou funkci.

 

Pokud máte k čištění jakýkoliv dotaz, můžete mi jej zanechat v komentáři níže nebo se ozvat do kontaktů

Lukáš Hajný

.

Specialista na zbraně a myslivost. Lukáš řešil technické dotazy zákazníků, natáčel videorecenze, psal do poradny a blogu. V Balistas pracoval v letech 2017–2022.

Doporučené produkty

Oleje na čištění zbraně

Nanoprotech Gun antikorozní a mazací sprej 75ml

Nanoprotech Gun antikorozní a mazací sprej 75ml

Nejkvalitnější ochrana pro vaše zbraně před zbytky střelného prachu a terénních nečistot až po dobu 1 roku. Promazává a chrání nanotechnologií

Skladem > 10 ks, V pondělí 4. 7. u vás
199 Kč

Oleje na čištění zbraně

Ballistol olej ve spreji 50 ml

Ballistol olej ve spreji 50 ml

Jeden z nejlepších všeobecně používaných olejů, který čistí, ošetřuje a konzervuje. Vyroben z přírodních látek.

Skladem > 100 ks, V pondělí 4. 7. u vás
100 Kč

Čištění

Čištění mosazné v krabičce 4,5mm

ergrtjghngmnng

Mosazná sada čištění určená všem zbraním v ráži 4,5 mm.

Skladem > 100 ks, V pondělí 4. 7. u vás
269 Kč

Filcové čisticí střelivo

Čištění hlavně filcové 4,5mm 100ks

cisteni-hlavne-filcove-4-5mm-100ks

Filcové čištění určené pro pravidelný servis hlavní. Průměr filcových válečku 4.5 mm

Skladem > 100 ks, V pondělí 4. 7. u vás
75 Kč

Oleje na čištění zbraně

Nanoprotech Gun antikorozní a mazací sprej 150ml

Nanoprotech Gun antikorozní a mazací sprej 150ml

Nejkvalitnější ochrana pro vaše zbraně před zbytky střelného prachu a terénních nečistot až po dobu 1 roku. Promazává a chrání nanotechnologií

Skladem > 10 ks, V pondělí 4. 7. u vás
299 Kč

Boresnaky, čistící šňůry

Čisticí šňůra Boresnake Venox 4,5mm

Čisticí šňůra Boresnake Venox 4,5 mm

Šňůra vhodná pro čištění všech pušek v ráži 4,5 mm. Čištění pomocí šňůry je velmi snadné a rychlé.

Dočasně nedostupné
230 Kč

Oleje na čištění zbraně

Nanoprotech Gun antikorozní a mazací sprej 300ml

Nanoprotech Gun

Nejkvalitnější ochrana pro vaše zbraně před zbytky střelného prachu a terénních nečistot až po dobu 1 roku. Promazává a chrání nanotechnologií

Skladem > 5 ks, V pondělí 4. 7. u vás
489 Kč

Oleje na čištění zbraně

Ballistol odmašťovač 50ml sprej

Kalt Enfetter

Ideální volba pro odmaštění vaší zbraně, a to i za studena. Poradí si také se starými skvrnami.

Skladem > 10 ks, V pondělí 4. 7. u vás
100 Kč

Oleje na čištění zbraně

Ballistol Klever Trap Oil 65ml

Ballistol Klever Trap Oil 65ml

Olej vyvinut pro mazání a péči o kovové povrchy v loveckých podmínkách.

Dočasně nedostupné
150 Kč

Oleje na čištění zbraně

Olej Tetra Gun Lubricant 4oz 120ml

Olej Tetra Gun Lubricant 4oz 120ml

Výborný olej pro snížení tření. Určený zejména pro užití v hlavních zbraní. Olej je antikorozní s nízkou hladinou zápachu.

Skladem 1 ks, V pondělí 4. 7. u vás
389 Kč

Oleje na čištění zbraně

Ballistol Balsin olej na pažby 50ml Světlý

Ballistol Balsin olej na pažby 50ml Světlý

Tento pažbový olej se používá k ošetření starších pažeb, u kterých zvýrazňuje kresbu. Chrání před hnilobou i plísní.

Skladem > 10 ks, V pondělí 4. 7. u vás
130 Kč

Komentáře (10)

Vložit komentář

Čištění hlavně vzduchovky

Jiří H., 9. 10. 2021

Čistícím kartáčem projíždím hlaven jenom doporučeným směre nebo mohu i spět.Nevynesu nečístoty a olej k těsnění popřípadě , nepoškodim těsnění. Děkuji za odpověd´. Pokud vzduchovku zlomím do polohy před výstřelem má dát náboj a po vyčištění vystřelit. Bude takto uskladněná přes zimu.

Lukáš Hajný, 11. 10. 2021
.

Dobrý den, hlaveň protahujeme vždy směrem od nábojové komory směrem k ústí. Nakonec ji vytřeme tkaninou dočista. Pokračujeme tak dlouho, dokud z hlavně nevytáhneme tkaninu čistou. Pro dlouhodobé uskladnění je dobré v hlavni nechat tenkou olejovou vrstvu.

údržba povrchu PCP vzduchovky

František, 13. 6. 2021

Dobrý den, mám PCP vzduchovku AIRGUN - URAGAN. Chtěl jsem se zeptat jak nejlépe udržovat povrchové části zbraně, které jsou kovové s černou povrchovou úpravou. Tím jak vzduchovku beru do ruky jsou černé části takové osahané až šedivé. Otázka je zda ošetřovat tuto část zbraně olejem nebo voskem a případné jakým. Děkuji předem za odpověď

Lukáš Hajný, 14. 6. 2021
.

Dobrý den, osvědčil se mi přípravek od firmy Nanoprotech. Nezanechává mastný povrch a zbraň pak není celá upatlaná jako například u Ballistolu. https://www.balistas.cz/nanoprotech-gun-antikorozni-a-mazaci-sprej-75ml/

Údržba co2 zbrane

Lukas, 18. 5. 2021

Dobrý den mam doma co2 revolver colt python dlho som ho necítil hlaven jak ju mam a sčim vystistit

Lukáš Hajný, 18. 5. 2021
.

Dobrý den, k promazání CO2 revolveru stačí olejové bombičky: https://www.balistas.cz/bombicka-co2-ultrair-care-kit-12g-asg-10ks/ S hlavní si nelámejte hlavu, není to palná zbraň.

Čištění a rozborka MCX

Tomáš, 1. 5. 2021

Dobrý den,rád bych se zeptal na rozborku a čištění u SIG MCX 4,5,který jsem u vás zakoupil ev. jak a čím čistit. Děkuji.

Lukáš Hajný, 4. 5. 2021
.

Dobrý den, je to jednoduché, hlavně zbraň v záruce nerozebírejte. Pro údržbu stačí občas kápnout trochu silikonového oleje na CO2 bombičku (v místě, kde se napichuje). Hlaveň nečistěte, není to palná zbraň, takže se příliš nezanáší.

sada na ráži 4mm

Tomáš, 15. 1. 2021

Dobrý den, měl byste nějaký tip na čistící sadu na flobertku ráže 4mm? Mám 4,5 mm na vzduchovky a průměr je bohužel příliš velký. Díky moc Tomáš

Lukáš Hajný, 19. 1. 2021
.

Dobrý den, na 4 mm bohužel nic nemáme.

Čištění vzduchovky Gamo Roadster IGT 10X Gen2 4,5mm

Jakub, 19. 6. 2020

Zdravím...chci se zeptat,jak vyčistit vzduchovku Gamo Roadster IGT 10X Gen2 4,5mm. A jestli mohu použít čistící filc 4,5mm do zásobníku... Díky za odpověd. Jakub

Lukáš Hajný, 24. 6. 2020
.

Dobrý den, s filcovým čištěním opatrně, může se zaseknout. U Roadsteru bych to s čištěním hlavně nepřeháněl. Stačí jednou za čas použít klasické mosazné čištění. https://www.balistas.cz/cisteni-mosazne-v-krabicce-4-5mm/

Skladovani

Zdeněk, 12. 6. 2020

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, nechal jsem v replice zbraně na CO2 bombicku zapojenou bombicku cca tyden (plnou). Mohlo se pokazit tesneni? Mam jej vymenit? Diky

Lukáš Hajný, 15. 6. 2020
.

Dobrý den, poškozené těsnění poznáte jednoduše – při vložení plné bombičky bude plyn unikat. Samozřejmě můžete využít nás záruční a pozáruční servis. Bombičku ve zbrani nikdy nenechávejte, vždy je lepší ji celou vystřílet, než riskovat poškození těsnění.

Ochrana gum. těsnění pro bombičku CO2.

Václav C., 11. 5. 2020

Dobrý den, kde koupit Vámi zmiňovaný silikonový olej? Díky. Zdraví V.C.

Lukáš Hajný, 11. 5. 2020
.

Dobrý den, silikonový olej je v každém hobby obchodě. Ještě důkladnější promazání zaručují olejové CO2 bombičky. https://www.balistas.cz/bombicka-co2-12g-olejova-asg-1ks/

Čištění vzduchovky

Jan, 26. 4. 2020

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat: Mám vzduchovku a lehce mi namokla.I když jsem ji ihned vysušil, přesto na jejích kovových částech zůstali takové mapky.Není to rezavé,jen to není příliš hezké na pohled... Stačí na vyčištění olej s konzervační přísadou, nebo je za potřebí nejprve použít brousící pastu (jak jsem se někde dočetl) případně, mohl by jste mi nějakou doporučit ??? Předem děkuji za odpověď.

Lukáš Hajný, 27. 4. 2020
.

Dobrý den, zkuste nanést Ballistol a nechat nějakou dobu působit. Většinou to pak lze rozleštit hadříkem. Brusná pasta je až poslední možnost, často poškodíte i černění.

Čistění

Filip, 22. 12. 2019

Zdravím,chci se zeptat.Když mám před ústím hlavně vzduchovky kompenzátor.Při čištění hlavně mosazným kartáčkem,nebo boresnakem,pořád musim přemýšlet jestli neponičím ten kompenzátor.Nemáte nějaký tip,nebo fígl,nápad?Kdyby byl kovový,tak mě to tolik netrápí,ale je z plastu(tvrzeného)Ale furt je to plast...Díky

Lukáš Hajný, 30. 12. 2019
.

Dobrý den, o jaký typ vzduchovky se jedná? Lze kompenzátor sundat? Nemělo by dojít k poškození, jelikož kompenzátor má větší vnitřní průměr a kartáček jím projde vcelku hravě.

Napište komentář

odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

další dotazy z kategorie Zbraně

Jak plnit PCP vzduchovky

2. 12. 2021
Odpověděl: David Hanusek
3
V tomto článku se podíváme na to, jak naplnit PCP vzduchovku. Pro ty, kteří nejsou na tento proces zvyklí, to může být trochu matoucí. Vše proto vysvětlíme od začátku.

Jak vybrat luk

3. 5. 2021
Odpověděl: Lukáš Hajný
0
Vyberte si luk a šípy snadno a rychle. Vynecháme zbytečnou omáčku a pomůžeme s výběrem, aniž byste museli absolvovat cestu na prodejnu.

Montáž a nastřelení puškohledu – jak na to

22. 6. 2020
Odpověděl: Lukáš Hajný
6
Poradíme vám s výběrem montáže a dozvíte se jak nastřelit puškohled, ať už se ho chystáte připevnit na vzduchovku či kulovnici. Článek je určený hlavně pro střelce začátečníky.

Jak vybrat flobertku?

4. 3. 2019
Odpověděl: Pavel Macura
19
Před koupí si nejprv odpovězte na otázku: Na co chci flobertku používat? Pro přesnou střelbu volíme dlouhé flobert pušky, případně revolvery s delší hlavní. Zábavná střelba na terč či do plechovek – zde se nejvíce hodí klasické flobert revolvery a pistole. Pokud jste sběratel, oceníte nádherně zpracované revolvery z české firmy Alfa.

Máte dotaz?

Zeptejte se

Volejte

591 140 565,
PO–PÁ, 8:00–16:00

Michal Ngo ZÁKAZNICKÁ PODPORA
Položit dotaz Potřebujete poradit? Zeptejte se

To nejlepší do vaší pošty

Videa, recenze, slevy a akce ze světa Balistas

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Tento web je chráněn podmínkami služby Google reCAPTCHA a zásadami ochrany osobních údajů.

PRODEJNA V HLUČÍNĚ

Pokud soubory cookie přijmete, budeme pomocí nich vylepšovat a přizpůsobovat vaše prostředí a umožníme našim partnerům zobrazovat vám při návštěvách jiných webů přizpůsobené reklamy společnosti BULLET PROJECT s.r.o.. Spravovat soubory cookie a získat další informace