Nevíte si rady? Pomůžeme vám +420 591 140 565 PO–PÁ, 8:00–16:00
Díky věrnostnímu programu získáte slevy a výhody

Balistas radí

Poradna

Zbraně

Jak vybrat vzduchovku?

27. 2. 2019
15 minut čtení
12
Odpověděl: Marek Děngl

Odpověď

Vzduchovka je střelná zbraň využivající k fungování stlačeného vzduchu. V ČR legislativně spadá do kategorie D. Pokud máte víc jak 18 let, můžete si ji tedy pořídit bez zbrojního průkazu či registrace zbraně. Volně projedné vzduchovky jsou nejvýše do ráže 6,35 mm a s maximální úsťovou energií 16 J. Vzduchovky s vyšší energií spadají do kategorie C. 

 

Výběr vzduchovky

 

A) Výběr vzduchovky podle využití

Střelba na terč

Pro střelbu na terč klasickým způsobem, tedy přes diopter, bohatě postačí výkon 7,5 J. Je potřeba však mít co nejdelší záměrnou vzdálenost (od diopteru k mušce), vynikající přesnost a dobře koncipovanou pažbu s možností nastavení pohyblivých dílů jako lícnice, botka atd.

Zábavná střelba a střelba na terč

Pro zábavnou a terčovou střelbu na malé i větší vzdálenosti se nejlépe osvědčily větrovky s vynikající přesností, v ráži 4,5 mm, s regulátorem tlaku vzduchu a větším zásobníkem vzduchu. To proto, že pro střelbu na větší vzdálenosti potřebujete co nejvyšší výkon – tedy 16 J. Velkou výhodu představuje nabíjecí zařízení. Samozřejmostí je kvalitní pažba, dobře uchopitelná a použitelná při střelbě ze všech poloh.

Lov drobných škůdců

Pro lov škůdců je ideální zvolit výkonnější ráži, např. 5,5 mm. Není zde důležitý regulátor tlaku vzduchu, ale přesnost střelby musí být na výborné úrovni. Velkou výhodu vám poskytne rychlé přebíjení, nebo dokonce poloautomatický režim střelby. Zvýšenou pozornost budeme věnovat také výběru střeliva.

Sportovní střelba ze vzduchovky 

Na Field Target Shooting potřebujete vyloženě sportovní pušku, avšak ve výkonu 16 J. Takovou, která má stavitelnou pažbu ve všech směrech, regulátor tlaku vzduchu, velký zásobník a vynikající přesnost. Přebíjecí zařízení není nutností. 

 

B) Výběr vzduchovky podle systému střelby

Pružinové vzduchovky 

Jejich předností je jednoduchá manipulace a natažení bez potřeby dalších zařízení nebo zásobníku vzduchu. Nevýhodou je o něco menší přesnost než u větrovek. Protože pružina vymrští pokaždé jinak, píst má celkem malou účinnost a ta je závislá na mnoha dalších vlivech.

„K natažení pružinovky už nepotřebujete žádné jiné zařízení.“

 

 

Pružinové vzduchovky

PROHLÉDNĚTE SI NABÍDKU PRUŽINOVÝCH VZDUCHOVEK >>

 

Vzduchovky s plynovým pístem

Tyto vzduchovky pohání místo pružiny natlakovaný píst, ten je obvykle naplněn vzduchem, dusíkem nebo jiným inertním plynem. Díky tomu se podařilo eliminovat zpětné rázy a hluk, které jinak způsobovala pružina. Vzduchovka s plynovým pístem také dosahuje stabilnějšího výkonu. Nejčastěji se setkáváme se systémy Vortex (Hatsan) a IGT (Gamo).

 

Obě tyto kategorie lze ještě rozdělit podle způsobu natahování:    

Zlamovací vzduchovky 

Nabíjení zlamovací vzduchovky probíhá pomocí zlomení hlavně, táhlo kloubem spojené s hlavní napne pružinu a spoušťový mechanismus. Nevýhodou tohoto systému je, že časem vzniká vůle mezi hlavní a tělem zbraně. Tato vůle je pak příčinou většího rozptylu střelby.

Vzduchovky s pevnou hlavní

Nabíjení je zde vyřešeno nejčastěji spodní nebo boční natahovací pákou. Pevná hlaveň zaručuje dlouhotrvající přesnost. Jsou vhodné pro přesnou sportovní střelbu. Nevýhodou bývá větší hmotnost oproti klasickým zlamovačkám.

Pneumatické vzduchovky, větrovky

Dělí se na dva typy.

PCP vzduchovky (pre-charged pneumatic)

PCP vzduchovky patří mezi nejpřesnější zbraně na světě. Zbraň má svůj zásobník stlačeného plynu (zpravidla vzduchu), který dává několik konzistentních výstřelů. A to podle objemu zásobníku a mechaniky, jež plyn dávkuje (běžně od 30 do 300 ran).

Multi-Pump vzduchovky

Druhým typem jsou Multi-Pump. Malý zásobník na vzduch umožňují doplnit nějakou pumpou na zbrani, nejčastěji pákou pod hlavní. Díky menší energii střely se uplatňují zejména v terčové střelbě. Tyto větrovky se vyznačují vysokou přesností.

 

Větrovky

PROHLÉDNĚTE SI NABÍDKU VĚTROVEK >>

 

Vzduchovky na CO2

Zdroj plynu představuje jednorázová tlaková nádobka (u nás třeba známá sifonová bombička). Díky malému tlaku a objemu jsou CO2 vzduchovky opět používané spíše u terčových modelů zbraní, hlavně pistole. Plusem je výborná přesnost a konzistentnost střelby. Nevýhodou zase závislost na teplotě, fungují až při teplotách nad 10°C, takže si s nimi venku v zimě nezastřílíte.

Vzduchovky C02

PROHLÉDNĚTE SI NABÍDKU C02 VZDUCHOVEK >>

 

Pokud si stále nevíte rady s výběrem vhodné vzduchovky, neváhejte kontaktovat naši zákaznickou podporu. Předem si také připravte odpovědi na tyto otázky:

Kolik jsem ochoten do zbraně investovat? Berte také v úvahu, že aby jste mohli začít střílet, potřebujete další doplňky jako střelivo, čištění, optiku, atd. které se projeví na výsledné ceně.  

Na jaký účel budu vzduchovku používat? Hledáte vzduchovku pro lov škůdců, na občasné střílení na zahradě, nebo chcete vyhrávat soutěže?  

Na jakou vzdálenost budu nejčastěji střílet? Pokud máte k dispozici pouze 10 metrový dvůr, nepotřebujete ihned tu nejsilnější vzduchovku, nadbytečný výkon je pak spíše na škodu.

 

C) Výhody a účel vzduchových zbraní

Střelba na terč

Nejlepší větrovky se řadí mezi nejpřesnější zbraně světa. Proto není překvapivé, že se terčová střelba ze vzduchovky těší čím dál větší popularitě. V mnoha zemích, jako třeba Německo či Anglie, jsou střelecké kluby běžnou věcí. Sdružují se v nich přátelé terčové střelby. Kluby pořádají turnaje a další měření sil mezi sportovními střelci. Střelba ze vzduchové pušky i pistole je také olympijskou disciplínou, a to pro obě pohlaví. Po světě se k terčové střelbě začíná přidávat také lovecká střelba na kovové siluety a běžící terče.

Lov drobných škůdců

Kde je palná zbraň nebezpečná nebo zakázaná, tam se vzduchovou pušku zničíte drobné škůdce jednoduše.

Zábavná střelba

Koníček, který přináší radost a trénuje kondici i další dovednosti. Při zábavné střelbě můžete levně a bezpečně vystřílet tisíce střel za rok, a to přímo doma. Není problém vzít si vzduchovou pušku na dovolenou, výlet, zastřílet si s přáteli venku nebo i v domácnosti. Bezpečné místo pro střelbu najdete i na zahradě. Stačí vám 10 x 10 m, aniž byste ohrozili sousedy.

Díky možnosti střelby doma, můžete trénovat kdykoli. Nemusíte cestovat na střelnici jako s palnou zbraní. Malá energie střely a tichost zbraně vám dovolí střílet i ve vnitřních prostorách. Můžete tak střílet ve dne, v noci, v létě i zimě. Prostě kdykoliv. Díky malé energii střely nepotřebujete ochranu sluchu a podobnou výbavu. Snad jen brýle na ochranu očí jsou doporučeny.

Trénink pro sportovce

Vzduchovka představuje výbornou pomůcku nejen sportovních střelců při tréninku. Ten se tak stává neformální zábavou.

„Častý trénink zvyšuje dovednosti střelce. Navíc každého naučí bezpečně manipulovat se střelnými zbraněmi.“ 

Bezpečnost

Většina terčových vzduchovek má maximální dostřel na hranici 400 m. Střela je velmi lehká. Proto se váš soused může cítit bezpečně, i když zrovna trénujete střelbu doma nebo venku na zahradě. Velmi tichá zbraň zaručí, že nikoho nebudete rušit. Mít doma vzduchovku znamená mnohem menší hazard než vlastnit palnou zbraň. Střelivo pro vzduchovky je bezpečné, protože neobsahuje žádné třaskaviny. Ani samotná zbraň se nestane terčem zloděje, který by s ní chtěl spáchat něco nekalého.

  

Jak zlepšit výsledky při střelbě ze vzduchovky

Ne vždy je nepřesná střelba na vině střelce. Projděte si pár rad, které při střelbě mohou pomoci zlepšit vaše výsledky.

Uvolněné šroubky

U pístových vzduchovek dochází k nepřesnostem vlivem povolených šroubů, které upínají kovové tělo k dřevěné pažbě. Šroubky bývají dva vpředu a jeden u spouště. Je velmi důležité, aby šrouby neměly žádnou vůli. Dobré dotažení – podmínka pro eliminaci nepřesností. Pozor však na přetažení. Velký tlak na dřevěnou pažbu může vést k jejímu zničení.

Povolená mířidla

Zkontrolujte, zda jsou muška i zadní mířidla pevně uchyceny na tělo zbraně. U pevných mířidel se zadní část nesmí pohybovat. Při použití optiky volte spolehlivé montáže. Ty obyčejné hliníkové pro lepší optiku už nevystačí. Zde použijte duralové nebo rovnou ocelové montáže. Celou montáž puškohledu je nejlepší svěřit odborné dílně. Vše musí přesně sedět, bez žádná vůle.

Špatná optika

I na klasickou Slavii využijete slušnou optiku. Nejlevnější puškohledy typu 4x20 nebo 3-7x20 nejsou to pravé ořechové. Většina z nich není vyrobena dostatečně kvalitně, a tak mění časem nastřelení. Variabl mění nastřelení při změně zvětšení. U těch nejhorších modelů dochází k rozbití optiky uvnitř puškohledu, a to vlivem zpětného rázu zbraně. Pokud vlastníte přesnou větrovku, oplatí se o trochu více investovat i do puškohledu.

U levnějších modelů bez korekce paralaxe pozor! Do puškohledu musíte koukat přímo, oko je v ose puškohledu. Při nesprávném míření s puškohledem bez korekce paralaxe může vznikat značný rozptyl.

 

Puškohledy

PROHLÉDNĚTE SI NABÍDKU PUŠKOHLEDŮ >>

 

Správné střelivo

Vhodné diabolky dokáží zmenšit váš rozptyl až překvapivě hodně. Pokud chcete střílet s optikou na terč ve vzdálenosti větší než 10 m, potom i pro klasickou lámací Slavii volte lepší střelivo. Diabolo Standard a další dostupná střeliva se pro přesnou střelbu úplně nehodí. Každé zbrani však může vyhovovat něco jiného. Se vzduchovkou kupte také více druhů střeliva požadované ráže.

Poté si na terči v požadované vzdálenosti otestujte, se kterým střelivem dosahujete nejmenšího rozptylu. Používejte pouze kvalitní střelivo – ne staré zoxidované diabolky. Už při nabíjení vyřazujte poškozené kousky, a pokud krabička obsahuje nápadně mnoho zkřivených diabolek, vyřaďte ji celou. Kvalitní čisté diabolky prospívají také hlavni zbraně. Návod, jak vybrat správné střelivo, naleznete v článku z naší poradny.

Pravidelné čištění hlavně 

Je nezbytné pro velmi přesnou střelbu. Po vystřelení cca 1000 ks diabolek hlaveň vyčistěte. Pokud nemáte sadu na čištění, stačí protáhnout rybářský vlasec od ústí hlavně k vstupnímu otvoru pro diabolku. Zde uděláte na vlasci očko, do něj provlečete tenký kus hadříku a ten protáhnete hlavní. Takto protáhněte alespoň dvakrát hadřík trochu potřený olejem, poté několikrát hadřík suchý, až dokud nebude po vytažení z hlavně čistý. Čištění drátkem a podobnými věcmi může poškodit vývrt hlavně. V podrobném článku se dozvíte, jak správně pečovat o zbraně.

Marek Děngl

.

Jako majitel jsem u firmy od začátku. A jsem na ni hrdý. Podařilo se nám rozjet specializovaný e-shop se zbraněmi zbrane-vzduchovky.cz, výrobu vlastní optiky Valiant a teď i Balistas, který spojuje střelbu a aktivní hobby. Když se nevěnuju zbraním a práci, jsem s rodinou nebo si jdu zasportovat. Mou slabostí i vášní jsou auta.

Doporučené produkty

Doprava zdarma

CO2 vzduchovky

Vzduchovka Sig Sauer MPX 4,5mm

Vzduchovka Sig Sauer MPX 4,5mm

Drážkovaná hlaveň na diabolky je velice přesná a 30ranný zásobník dělá z tohoto modelu opravdu monstrum! Reálná váha.

Skladem > 10 ks, Ve středu 27. 10. u vás
6 390 Kč
Doprava zdarma

Pružinové vzduchovky

Vzduchovka Cometa Fenix 400 4,5mm

Vzduchovka Cometa Fenix 400 4,5mm

Vzduchovka Cometa Fenix 400 patří mezi nejoblíbenější zbraně tohoto španělského výrobce. Důležitým prvkem je automatická pojistka.

Skladem > 10 ks, Ve středu 27. 10. u vás
5 170 Kč

PCP vzduchovky

Vzduchovka Crosman Pumpmaster 760 SET 4,5mm

rzhrtzjtr

Vzduchovka je poháněná stlačeným vzduchem, který dostanete pumpováním předpažbí. Díky své nízké hmotnosti je vhodná i pro juniory.

Skladem 3 ks, Ve středu 27. 10. u vás
2 150 Kč
Doprava zdarma

CO2 vzduchovky

Vzduchovka SPA Artemis CR600W 4,5mm

sgdbxyvcxd

Model CR600W je určený na CO2 bombičky, disponuje zásobníkem a jednorannou redukci. Nulový zpětný ráz a nízká hmotnost.

Dočasně nedostupné
4 290 Kč

Střelnice pro vzduchové zbraně

Střelnice Venox čtyři kačeny magnetická

strelnice-venox-ctyri-kaceny-magneticka

Střelnice vhodná pro vzduchovky do 16 J. Po zasažení 4 kačen je můžete narovnat zásahem do středového terčíku.

Dočasně nedostupné
1 290 Kč

Diabolky 4,5 mm

Diabolo JSB Exact 4,50mm 500ks

Diabolo JSB Exact 4,50mm 500ks

Nizká hmotnost s dokonale rozloženým těžištěm diabolky, ideálni pro střelbu na delší vzdálenosti i do všech podmínek.

Skladem > 50 ks, Ve středu 27. 10. u vás
199 Kč

Komentáře (12)

Vložit komentář

Jakou vybrat?

Lukáš F., 16. 9. 2021

Dobrý den sháním levnější vzduchovku pro terčovou střelbu. Používám optiku 4x32. Střílím do vzdálenosti 15 metrů. Mám požadavky na přesnost 9z10 zásahů na 10m do desítky, na klasickém vzduchovkovém terči. Ptám se, protože nevím, co očekávat od modelů jako jsou Crosman pumpmaster 760, Daisy powerline 90, Umarex apx. Dá se vůbec vzduchovka s takovými požadavky sehnat do 3 tisíc? Děkuji za odpověď a případná doporučení.

Lukáš Hajný, 16. 9. 2021
.

Dobrý den, je mi líto, ale v této relaci opravdu neseženete vzduchovkou, kterou spolehlivě trefíte 9 ranami z 10 střed terče. Už vůbec takové výsledky nelze očekávat u Crosman Pumpmaster a Daisy Powerline. Od toho jsou tady značky jako Weihrauch nebo Air Arms, ale ty stojí 3x více.

Vzduchovky Slavia

Jan W., 30. 5. 2021

Chtěl bych se zeptat, co se stalo s výrobou českých vzduchovek. Zbrojovka je neuvádí ani v katalogu.

Lukáš Hajný, 31. 5. 2021
.

Dobrý den, bohužel se již nevyrábí.

Váha Hammerli 900

Bohumil H., 6. 4. 2021

Dobrý den, už chvíli vybírám pružinovou vzduchovku spíše na terčovou střelbu a zatím mě nejvíc oslovila ta od Hammerli. Konkrétně model 900 u které se mi moc líbí zpracování,to že set obsahuje i optiku a za velké pozitivum považuji pevnou hlaveň,a tak nevznikající vůli. Jen ta váha mi dělá těžkou hlavu.Opravdu je to při střelbě z volné ruky tak fatální faktor? A je nějaká jiná opěrná varianta než vaky? A nebo jiná o něco lehčí pružinovka v podobně kvalitním zpracování? Předem děkuji za odpověď.

Lukáš Hajný, 6. 4. 2021
.

Dobrý den, bohužel montáž bipodu u modelu 900 nepřipadá v úvahu. Vzduchovka je opravdu těžká. Alternativou je například model 750, který je zpracován stejně kvalitně a díky absenci spodní natahovací páky je lehčí. https://www.balistas.cz/vzduchovka-hammerli-hunter-force-750-combo-4-5mm/

Vzduchovka

Daniel, 25. 1. 2021

Dobrý den, Rád bych radu ke vzduchovce VZDUCHOVKA KRAL ARMS PUNCHER EKINOKS 5,5MM Jak je přesná a zda by jste doporučil? . Dle recenzi na tuto značku na internetu není moc chvála takže mě zajímá jestli je tato volba dobrá nebo raději uvažovat o něčem dražším. Prosím dále ještě jak by jste popripadne zvolil puskohled

Lukáš Hajný, 26. 1. 2021
.

Dobrý den, Ekinoks je poloautomat, který neztrácí na přesnosti. Kral Arms PCP vzduchovky umí, poměr ceny a výkonu mají výborný. Z tureckých výrobců je rozhodně nejlepší.

jakou zbran zvolit

Marian, 9. 1. 2021

Dobry den, rad bych si poridil pistoli pro osobni ochranu, pripadne zahnat nejakou drobnou zver ze zahrady...idealne mala rucni, abych si ji vzal s sebou do lesa...musi byt vudy co2? mit porad bombicky u sebe je otravne...finance neresim...diky M.

Lukáš Hajný, 11. 1. 2021
.

Dobrý den, na sebeobranu se vzduchovky nehodí. Z naší nabídky mě napadají leda plynové pistole a RAM. https://www.balistas.cz/plynovky/ https://www.balistas.cz/zbrane-na-gumove-a-peprove-projektily-ram/

Ss texas airforce

Radek, 8. 9. 2020

Dobrý den, poptavam texas air force USA.Dekuji

Lukáš Hajný, 9. 9. 2020
.

Dobrý den, je mi líto, tuto vzduchovku bohužel nenabízíme.

Dobrý den, Je možné aby vzduchovka ráže 5.5 mm měla zužena místa ve vyvrtů k zvišeni výkonu, Dik

Jan H., 19. 7. 2020

Vzduchovka

Lukáš Hajný, 20. 7. 2020
.

Dobrý den, určitě ne.

vzduchovka Crossman na CO2

Milan, 10. 5. 2020

po 2.roce bombička unikne se syčením do třetí rány - dá se vyměnit těsnění? jak dlouho vlastně může být bombička ve zbrani?

Lukáš Hajný, 11. 5. 2020
.

Dobrý den, bombičku je nutné vždy vystřílet a vyndat ze zbraně. Nesmí se nechávat ve zbrani, protože jinak dojde k poškození těsnění. Pak už zbývá pouze reklamace nebo po uplynutí záruční lhůty placená oprava. Pokud máte problém s těsněním, pošlete ji k nám do Hlučína na opravu. https://www.balistas.cz/reklamace/

VZDUCHOVKA SIG SAUER MCX FDE 4,5MM S PUŠKOHLEDEM

Jan, 5. 5. 2020

Dobrý den, sháním vzduchovku na střelbu na terč + občasné lovení škůdců - velmi mě zajímá tato VZDUCHOVKA SIG SAUER MCX FDE 4,5MM S PUŠKOHLEDEM - je to vhodná volba? Na jakou vzdálenost zvládne přesně střílet na terč? Zároveň jestli doporučujete verzi s přibaleným puškohledem či bez a dokoupení jiného. Děkuji

Lukáš Hajný, 6. 5. 2020
.

Dobrý den, určitě je to vhodná volba. Díky drážkované hlavni je přesná a polouatomatický režim umožňuje opravdu rychlou střelbu. Je poháněna 88g CO2 bombičkou, která vydrží cca 350 ran. Energie diabolky na ústí hlavně se pohybuje okolo 10 J. Poradí si tedy i s drobnými škůdci. Pokud je vybavena puškohledem, dá se s ní trefovat přibližně na 30 m. Volba je na Vás, Sig Sauer v základu dodává velice povedený kolimátor i puškohled. Kolimátor se více hodí pro dynamickou střelbu, zatím co optika si lépe poradí s terčovkou na delší vzdálenost.

Vzduchovka

Luboš M., 23. 2. 2020

Jakou vzduchovka by jste mi doporučili na drobné škůdce. Zemědělska usedlost. Díky za odpověď

Lukáš Hajný, 24. 2. 2020
.

Dobrý den, doporučuji vzduchovku v ráži 5,5 mm, které je na škůdce účinnější. Dobrý den, doporučuji Slaviu 634 v ráži 5,5mm. Skvělé zpracování a vynikající přesnost. Podle vzdálenosti na jakou budete střílet můžete zvážit i nákup puškohledu. https://www.balistas.cz/vzduchovka-slavia-634-5-5mm/ https://www.balistas.cz/puskohled-valiant-lynx-4-16x50-aoir-mil-dot/ Dále určitě zakoupit i kvalitní diabolky: https://www.balistas.cz/diabolo-jsb-predator-polymag-5-5mm-200ks/ https://www.balistas.cz/diabolo-jsb-hades-5-5mm-500ks/

Napište komentář

odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

další dotazy z kategorie Zbraně

Jak vybrat luk

3. 5. 2021
Odpověděl: Lukáš Hajný
0
Vyberte si luk a šípy snadno a rychle. Vynecháme zbytečnou omáčku a pomůžeme s výběrem, aniž byste museli absolvovat cestu na prodejnu.

Montáž a nastřelení puškohledu – jak na to

22. 6. 2020
Odpověděl: Lukáš Hajný
3
Poradíme vám s výběrem montáže a dozvíte se jak nastřelit puškohled, ať už se ho chystáte připevnit na vzduchovku či kulovnici. Článek je určený hlavně pro střelce začátečníky.

Jak pečovat o zbraně?

20. 8. 2019
Odpověděl: Lukáš Hajný
10
V tomto článku se dozvíte, proč zbraně čistit a jak při tom postupovat. Řekneme si také něco k čisticím a konzervačním přípravkům. Nejprve si povíme, jak čistit palné zbraně. Pak se pustíme i do čištění plynovek a vzduchovek.

Jak vybrat flobertku?

4. 3. 2019
Odpověděl: Pavel Macura
16
Před koupí si nejprv odpovězte na otázku: Na co chci flobertku používat? Pro přesnou střelbu volíme dlouhé flobert pušky, případně revolvery s delší hlavní. Zábavná střelba na terč či do plechovek – zde se nejvíce hodí klasické flobert revolvery a pistole. Pokud jste sběratel, oceníte nádherně zpracované revolvery z české firmy Alfa.

Máte dotaz?

Zeptejte se

Volejte

591 140 565,
PO–PÁ, 8:00–16:00

Michal Ngo ZÁKAZNICKÁ PODPORA
Položit dotaz Potřebujete poradit? Zeptejte se

To nejlepší do vaší pošty

Videa, recenze, slevy a akce ze světa Balistas

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Tento web je chráněn podmínkami služby Google reCAPTCHA a zásadami ochrany osobních údajů.

PRODEJNA V HLUČÍNĚ