V úterý 17.5. od 8:00 do 13:00 je z technických důvodů zavřena naše prodejna v Hlučíně.

Nevíte si rady? Pomůžeme vám +420 591 140 565 PO–PÁ, 8:00–16:00
Díky věrnostnímu programu získáte slevy a výhody

Balistas radí

Poradna

Zbraně

Jak vybrat vzduchovku?

27. 2. 2019
15 minut čtení
27
Odpověděl: Marek Děngl

Odpověď

Vzduchovka je střelná zbraň využivající k fungování stlačeného vzduchu. Pokud máte víc jak 18 let, můžete si ji pořídit bez zbrojního průkazu. Volně prodejné vzduchovky jsou nejvýše ráže 6,35 mm. Spadají do kategorie D a nemusíte je hlásit na policii.

 

Výběr vzduchovky

 

A) Výběr vzduchovky podle využití

Střelba na terč

Pro střelbu na terč klasickým způsobem, tedy přes diopter, bohatě postačí výkon 7,5 J. Je potřeba však mít co nejdelší záměrnou vzdálenost (od diopteru k mušce), vynikající přesnost a dobře koncipovanou pažbu s možností nastavení pohyblivých dílů jako lícnice, botka atd.

Zábavná střelba a střelba na terč

Pro zábavnou a terčovou střelbu na malé i větší vzdálenosti se nejlépe osvědčily větrovky s vynikající přesností, v ráži 4,5 mm, s regulátorem tlaku vzduchu a větším zásobníkem vzduchu. To proto, že pro střelbu na větší vzdálenosti potřebujete co nejvyšší výkon. Velkou výhodu představuje nabíjecí zařízení. Samozřejmostí je kvalitní pažba, dobře uchopitelná a použitelná při střelbě ze všech poloh.

Lov drobných škůdců

Pro lov škůdců je ideální zvolit výkonnější ráži, např. 5,5 mm. Není zde důležitý regulátor tlaku vzduchu, ale přesnost střelby musí být na výborné úrovni. Velkou výhodu vám poskytne rychlé přebíjení, nebo dokonce poloautomatický režim střelby. Zvýšenou pozornost budeme věnovat také výběru střeliva.

Sportovní střelba ze vzduchovky 

Na Field Target Shooting potřebujete vyloženě sportovní pušku, avšak ve výkonu 16 J. Takovou, která má stavitelnou pažbu ve všech směrech, regulátor tlaku vzduchu, velký zásobník a vynikající přesnost. Přebíjecí zařízení není nutností. 

 

B) Výběr vzduchovky podle systému střelby

Pružinové vzduchovky 

Jejich předností je jednoduchá manipulace a natažení bez potřeby dalších zařízení nebo zásobníku vzduchu. Nevýhodou je o něco menší přesnost než u větrovek. Protože pružina vymrští pokaždé jinak, píst má celkem malou účinnost a ta je závislá na mnoha dalších vlivech.

„K natažení pružinovky už nepotřebujete žádné jiné zařízení.“

 

 

Pružinové vzduchovky

PROHLÉDNĚTE SI NABÍDKU PRUŽINOVÝCH VZDUCHOVEK >>

 

Vzduchovky s plynovým pístem

Tyto vzduchovky pohání místo pružiny natlakovaný píst, ten je obvykle naplněn vzduchem, dusíkem nebo jiným inertním plynem. Díky tomu se podařilo eliminovat zpětné rázy a hluk, které jinak způsobovala pružina. Vzduchovka s plynovým pístem také dosahuje stabilnějšího výkonu. Nejčastěji se setkáváme se systémy Vortex (Hatsan) a IGT (Gamo).

 

Obě tyto kategorie lze ještě rozdělit podle způsobu natahování:    

Zlamovací vzduchovky 

Nabíjení zlamovací vzduchovky probíhá pomocí zlomení hlavně, táhlo kloubem spojené s hlavní napne pružinu a spoušťový mechanismus. Nevýhodou tohoto systému je, že časem vzniká vůle mezi hlavní a tělem zbraně. Tato vůle je pak příčinou většího rozptylu střelby.

Vzduchovky s pevnou hlavní

Nabíjení je zde vyřešeno nejčastěji spodní nebo boční natahovací pákou. Pevná hlaveň zaručuje dlouhotrvající přesnost. Jsou vhodné pro přesnou sportovní střelbu. Nevýhodou bývá větší hmotnost oproti klasickým zlamovačkám.

Pneumatické vzduchovky, větrovky

Dělí se na dva typy.

PCP vzduchovky (pre-charged pneumatic)

PCP vzduchovky patří mezi nejpřesnější zbraně na světě. Zbraň má svůj zásobník stlačeného plynu (zpravidla vzduchu), který dává několik konzistentních výstřelů. A to podle objemu zásobníku a mechaniky, jež plyn dávkuje (běžně od 30 do 300 ran).

Multi-Pump vzduchovky

Druhým typem jsou Multi-Pump. Malý zásobník na vzduch umožňují doplnit nějakou pumpou na zbrani, nejčastěji pákou pod hlavní. Díky menší energii střely se uplatňují zejména v terčové střelbě. Tyto větrovky se vyznačují vysokou přesností.

 

Větrovky

PROHLÉDNĚTE SI NABÍDKU VĚTROVEK >>

 

Vzduchovky na CO2

Zdroj plynu představuje jednorázová tlaková nádobka (u nás třeba známá sifonová bombička). Díky malému tlaku a objemu jsou CO2 vzduchovky opět používané spíše u terčových modelů zbraní, hlavně pistole. Plusem je výborná přesnost a konzistentnost střelby. Nevýhodou zase závislost na teplotě, fungují až při teplotách nad 10°C, takže si s nimi venku v zimě nezastřílíte.

Vzduchovky C02

PROHLÉDNĚTE SI NABÍDKU C02 VZDUCHOVEK >>

 

Pokud si stále nevíte rady s výběrem vhodné vzduchovky, neváhejte kontaktovat naši zákaznickou podporu. Předem si také připravte odpovědi na tyto otázky:

Kolik jsem ochoten do zbraně investovat? Berte také v úvahu, že aby jste mohli začít střílet, potřebujete další doplňky jako střelivo, čištění, optiku, atd. které se projeví na výsledné ceně.  

Na jaký účel budu vzduchovku používat? Hledáte vzduchovku pro lov škůdců, na občasné střílení na zahradě, nebo chcete vyhrávat soutěže?  

Na jakou vzdálenost budu nejčastěji střílet? Pokud máte k dispozici pouze 10 metrový dvůr, nepotřebujete ihned tu nejsilnější vzduchovku, nadbytečný výkon je pak spíše na škodu.

 

C) Výhody a účel vzduchových zbraní

Střelba na terč

Nejlepší větrovky se řadí mezi nejpřesnější zbraně světa. Proto není překvapivé, že se terčová střelba ze vzduchovky těší čím dál větší popularitě. V mnoha zemích, jako třeba Německo či Anglie, jsou střelecké kluby běžnou věcí. Sdružují se v nich přátelé terčové střelby. Kluby pořádají turnaje a další měření sil mezi sportovními střelci. Střelba ze vzduchové pušky i pistole je také olympijskou disciplínou, a to pro obě pohlaví. Po světě se k terčové střelbě začíná přidávat také lovecká střelba na kovové siluety a běžící terče.

Lov drobných škůdců

Kde je palná zbraň nebezpečná nebo zakázaná, tam se vzduchovou pušku zničíte drobné škůdce jednoduše.

Zábavná střelba

Koníček, který přináší radost a trénuje kondici i další dovednosti. Při zábavné střelbě můžete levně a bezpečně vystřílet tisíce střel za rok, a to přímo doma. Není problém vzít si vzduchovou pušku na dovolenou, výlet, zastřílet si s přáteli venku nebo i v domácnosti. Bezpečné místo pro střelbu najdete i na zahradě. Stačí vám 10 x 10 m, aniž byste ohrozili sousedy.

Díky možnosti střelby doma, můžete trénovat kdykoli. Nemusíte cestovat na střelnici jako s palnou zbraní. Malá energie střely a tichost zbraně vám dovolí střílet i ve vnitřních prostorách. Můžete tak střílet ve dne, v noci, v létě i zimě. Prostě kdykoliv. Díky malé energii střely nepotřebujete ochranu sluchu a podobnou výbavu. Snad jen brýle na ochranu očí jsou doporučeny.

Trénink pro sportovce

Vzduchovka představuje výbornou pomůcku nejen sportovních střelců při tréninku. Ten se tak stává neformální zábavou.

„Častý trénink zvyšuje dovednosti střelce. Navíc každého naučí bezpečně manipulovat se střelnými zbraněmi.“ 

Bezpečnost

Většina terčových vzduchovek má maximální dostřel na hranici 400 m. Střela je velmi lehká. Proto se váš soused může cítit bezpečně, i když zrovna trénujete střelbu doma nebo venku na zahradě. Velmi tichá zbraň zaručí, že nikoho nebudete rušit. Mít doma vzduchovku znamená mnohem menší hazard než vlastnit palnou zbraň. Střelivo pro vzduchovky je bezpečné, protože neobsahuje žádné třaskaviny. Ani samotná zbraň se nestane terčem zloděje, který by s ní chtěl spáchat něco nekalého.

  

Jak zlepšit výsledky při střelbě ze vzduchovky

Ne vždy je nepřesná střelba na vině střelce. Projděte si pár rad, které při střelbě mohou pomoci zlepšit vaše výsledky.

Uvolněné šroubky

U pístových vzduchovek dochází k nepřesnostem vlivem povolených šroubů, které upínají kovové tělo k dřevěné pažbě. Šroubky bývají dva vpředu a jeden u spouště. Je velmi důležité, aby šrouby neměly žádnou vůli. Dobré dotažení – podmínka pro eliminaci nepřesností. Pozor však na přetažení. Velký tlak na dřevěnou pažbu může vést k jejímu zničení.

Povolená mířidla

Zkontrolujte, zda jsou muška i zadní mířidla pevně uchyceny na tělo zbraně. U pevných mířidel se zadní část nesmí pohybovat. Při použití optiky volte spolehlivé montáže. Ty obyčejné hliníkové pro lepší optiku už nevystačí. Zde použijte duralové nebo rovnou ocelové montáže. Celou montáž puškohledu je nejlepší svěřit odborné dílně. Vše musí přesně sedět, bez žádná vůle.

Špatná optika

I na klasickou Slavii využijete slušnou optiku. Nejlevnější puškohledy typu 4x20 nebo 3-7x20 nejsou to pravé ořechové. Většina z nich není vyrobena dostatečně kvalitně, a tak mění časem nastřelení. Variabl mění nastřelení při změně zvětšení. U těch nejhorších modelů dochází k rozbití optiky uvnitř puškohledu, a to vlivem zpětného rázu zbraně. Pokud vlastníte přesnou větrovku, oplatí se o trochu více investovat i do puškohledu.

U levnějších modelů bez korekce paralaxe pozor! Do puškohledu musíte koukat přímo, oko je v ose puškohledu. Při nesprávném míření s puškohledem bez korekce paralaxe může vznikat značný rozptyl.

 

Puškohledy

PROHLÉDNĚTE SI NABÍDKU PUŠKOHLEDŮ >>

 

Správné střelivo

Vhodné diabolky dokáží zmenšit váš rozptyl až překvapivě hodně. Pokud chcete střílet s optikou na terč ve vzdálenosti větší než 10 m, potom i pro klasickou lámací Slavii volte lepší střelivo. Diabolo Standard a další dostupná střeliva se pro přesnou střelbu úplně nehodí. Každé zbrani však může vyhovovat něco jiného. Se vzduchovkou kupte také více druhů střeliva požadované ráže.

Poté si na terči v požadované vzdálenosti otestujte, se kterým střelivem dosahujete nejmenšího rozptylu. Používejte pouze kvalitní střelivo – ne staré zoxidované diabolky. Už při nabíjení vyřazujte poškozené kousky, a pokud krabička obsahuje nápadně mnoho zkřivených diabolek, vyřaďte ji celou. Kvalitní čisté diabolky prospívají také hlavni zbraně. Návod, jak vybrat správné střelivo, naleznete v článku z naší poradny.

Pravidelné čištění hlavně 

Je nezbytné pro velmi přesnou střelbu. Po vystřelení cca 1000 ks diabolek hlaveň vyčistěte. Pokud nemáte sadu na čištění, stačí protáhnout rybářský vlasec od ústí hlavně k vstupnímu otvoru pro diabolku. Zde uděláte na vlasci očko, do něj provlečete tenký kus hadříku a ten protáhnete hlavní. Takto protáhněte alespoň dvakrát hadřík trochu potřený olejem, poté několikrát hadřík suchý, až dokud nebude po vytažení z hlavně čistý. Čištění drátkem a podobnými věcmi může poškodit vývrt hlavně. V podrobném článku se dozvíte, jak správně pečovat o zbraně.

Marek Děngl

.

Jako majitel jsem u firmy od začátku. A jsem na ni hrdý. Podařilo se nám rozjet specializovaný e-shop se zbraněmi zbrane-vzduchovky.cz, výrobu vlastní optiky Valiant a teď i Balistas, který spojuje střelbu a aktivní hobby. Když se nevěnuju zbraním a práci, jsem s rodinou nebo si jdu zasportovat. Mou slabostí i vášní jsou auta.

Doporučené produkty

Doprava zdarma

CO2 vzduchovky

Vzduchovka Sig Sauer MPX 4,5mm

Vzduchovka Sig Sauer MPX 4,5mm

Drážkovaná hlaveň na diabolky je velice přesná a 30ranný zásobník dělá z tohoto modelu opravdu monstrum! Reálná váha.

Dočasně nedostupné
6 390 Kč
Doprava zdarma

Pružinové vzduchovky

Vzduchovka Cometa Fenix 400 4,5mm - 24J

Vzduchovka Cometa Fenix 400 4,5mm

Vzduchovka Cometa Fenix 400 patří mezi nejoblíbenější zbraně tohoto španělského výrobce. Důležitým prvkem je automatická pojistka.

Skladem > 10 ks, zítra 19. 5. u vás
5 990 Kč

PCP vzduchovky

Vzduchovka Crosman Pumpmaster 760 SET 4,5mm

rzhrtzjtr

Vzduchovka je poháněná stlačeným vzduchem, který dostanete pumpováním předpažbí. Díky své nízké hmotnosti je vhodná i pro juniory.

Skladem > 50 ks, zítra 19. 5. u vás
2 250 Kč
Doprava zdarma

CO2 vzduchovky

Vzduchovka SPA Artemis CR600W 4,5mm

sgdbxyvcxd

Model CR600W je určený na CO2 bombičky, disponuje zásobníkem a jednorannou redukci. Nulový zpětný ráz a nízká hmotnost.

Dočasně nedostupné
4 290 Kč

Střelnice pro vzduchové zbraně

Střelnice Venox čtyři kačeny magnetická

strelnice-venox-ctyri-kaceny-magneticka

Střelnice vhodná pro vzduchovky do 16 J. Po zasažení 4 kačen je můžete narovnat zásahem do středového terčíku.

Skladem > 100 ks, zítra 19. 5. u vás
1 290 Kč

Diabolky 4,5 mm

Diabolo JSB Exact 4,50mm 500ks

Diabolo JSB Exact 4,50mm 500ks

Nizká hmotnost s dokonale rozloženým těžištěm diabolky, ideálni pro střelbu na delší vzdálenosti i do všech podmínek.

Skladem > 100 ks, zítra 19. 5. u vás
299 Kč

Komentáře (27)

Vložit komentář

Dobrý den sháním něco na lov škůdců kteří se u nás rozmnožily....cena do 15000 -20000 občasná střelba na terč.

Jiri, 25. 4. 2022

Určitě ne co2

Mirka Němcová, 25. 4. 2022

Dobrý den, pro přesný výběr zbraně jsem Vám zaslala e-mail.

Dobrý den, jakou vzduchovkou PCP by jste mi doporučili, střelba na dlouhé vzdálenosti cca 80 - 100m. Terčová střelba odstřel škůdců. Rozpočet cca 50 - 70 tis.

Tomáš, 21. 4. 2022

PCP vzduchovka

Mirka Němcová, 21. 4. 2022

Dobrý den, doporučenou sestavu jsme Vám zaslali na email.

Dobrý den,

jiri, 16. 4. 2022

chtěl bych se zeptat, jakou vzduchovku bych si měl koupit, jde mi o střelbu na drobné škůdce? Jde mi o co nejpřesnější zbraň s co největší razancí - krysy Děkuji za odpověď JIrka

Michal, 16. 4. 2022
.

Dobrý den, při výběru vzduchovky je nutné specifikovat, jaký máte rozpočet. Kontaktujte nás prosím emailem.

vzduchovka

karel, 29. 3. 2022

Zdravím Rád bych pořídil vzduchovou pušku pro střelbu na terč, která by byla velikostí vhodná pro dítě cca 10 leté. Slavia 620 kterou mám je stále ještě příliš velká. Představoval bych si zbraň která bude mít slušné zpracování a mimo standardních mířidel i možnost montáže optiky. Pohon pístem nebo pružinou. Můžete mi prosím některou doporučit? Hezký den Karel

Lukáš Hajný, 29. 3. 2022
.

Dobrý den, pro mladší střelce je ideální například: https://www.balistas.cz/vzduchovka-crosman-inferno-4-5mm/

SILNE PCP

JULA, 9. 3. 2022

Ahoj Michale, otazka zni , jste schopi mi sehnat pcp nad 100j , V raži 6,35 mm . Díky za odpověd.

Michal, 10. 3. 2022
.

Dobrý den, bohužel nenabízíme žádnou vzduchovku, která by měla výkon přes 100J.

Pistole - větrovka?

Martinus, 8. 3. 2022

Dobrý den, skoro se v tom nevyznám, ale chtěl bych si pořídit menší pistoli bez zbrojního průkazu (ne pušku). Všude jsem našel pistole jen na bombičky. Četl jsem, že takovou pistoli nejde nechat jen tak, plyn z bombičky pak postupně uniká. Takže do pistole se musí dát bombička až před použitím. Existují vůbec pistole, kde by šlo stlačit vzduch mechanicky bez použití něčeho dalšího jako bombiček? Jde mi o to, aby se z pistole s brokama dalo skoro hned střílet a rány jedna za druhou.

Michal, 8. 3. 2022
.

Dobrý den, takové pistole jsou označovány jako PCA. Jde např. o model Crosman 1377/1322. Před každým výstřelem je ale nutné alespoň 4x napumpovat předpažbím tlakový válec.

Hodnocení

Martin M., 2. 3. 2022

Nabídku máte velkou,škoda že z té zajímavější části nedostupnou.

Lukáš Hajný, 3. 3. 2022
.

Dobrý den, zájem zejména o silné vzduchovky je v tuto chvíli obrovský. Produkty se snažíme co nejrychleji naskladnit. Děkujeme za pochopení.

Nové vzduchovky

Václav, 19. 2. 2022

Dobrý den. Plánujete do své nabídky zařadit také vzduchovku GAMO REPLAY 10X MAGNUM IGT GEN2 36-45J? Václav Pitr

Lukáš Hajný, 21. 2. 2022
.

Dobrý den, nabídku silných vzduchovek budeme samozřejmě rozšiřovat.

nazor

Zbyněk V., 18. 2. 2022

Prosím sdělte mi názor na vzduchovku Diana magnum 4.5 mm německeho výrobce (12 500kč) koupil jsem ji před rokem, a jsem s ní spokojen a je velmi přesná mám ještě starou Slavíí 630 a střelbou s ní do bukového prkénka se diabolka odrazila, ale s Dianou se ta samá diabolka ze stejné vzdálenosti a úhlu zaryla celá do dřeva připadá mi že má vice než 16J. v dokumentaci je psáno 320m/s a je značka Weihrauch lepší? Děkuji za alespon stručnou odpoved

Lukáš Hajný, 21. 2. 2022
.

Dobrý den, bohužel se vzduchovkami Diana mám pouze málo zkušeností, proto se do porovnání nebudu pouštět. Z mého pohledu Weihrauch patří mezi špičku.

kúpa vzduchovky

Vlado T., 12. 2. 2022

Pozdravujem, nedávno som videl vaše video o vzduchovkách silnejších ako 16 J, ktoré sa predávajú v ČR po novele príslušného zákona. Je možné si u vás takúto vzduchovku objednať na dobierku a dodať na Slovensko? Rád by som videl prehľad ponuky takýchto vzduchoviek s projektilom 5,5 alebo 6,35 mm s ich technickými dátami. vďaka VT

Michal, 13. 2. 2022
.

Dobrý den, od 1.2.2022 jsou v České republice vzduchovky v rážích 4,5; 5,5 a 6,35mm volně prodejné od 18ti let, bez limitu výkonu. Danou vzduchovku si u nás můžete zakoupit. Poté, co si ji zakoupíte, si můžete online objednat také dopravu na Slovensko. Samozřejmě si ji můžete zakoupit i fyzicky přímo u nás na prodejně. Vždy je ale nutné brát na vědomí. že samotný nákup podléhá zákonům České republiky a odesláním objednávky (nebo nákupem v kamenné prodejně) souhlasíte s obchodními podmínkami naší firmy. Dodržování platné legislativy a zákona o zbraních na Slovensku je již Vaše osobní odpovědnost.

Napište komentář

odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

další dotazy z kategorie Zbraně

Jak plnit PCP vzduchovky

2. 12. 2021
Odpověděl: David Hanusek
3
V tomto článku se podíváme na to, jak naplnit PCP vzduchovku. Pro ty, kteří nejsou na tento proces zvyklí, to může být trochu matoucí. Vše proto vysvětlíme od začátku.

Jak vybrat luk

3. 5. 2021
Odpověděl: Lukáš Hajný
0
Vyberte si luk a šípy snadno a rychle. Vynecháme zbytečnou omáčku a pomůžeme s výběrem, aniž byste museli absolvovat cestu na prodejnu.

Montáž a nastřelení puškohledu – jak na to

22. 6. 2020
Odpověděl: Lukáš Hajný
5
Poradíme vám s výběrem montáže a dozvíte se jak nastřelit puškohled, ať už se ho chystáte připevnit na vzduchovku či kulovnici. Článek je určený hlavně pro střelce začátečníky.

Jak pečovat o zbraně?

20. 8. 2019
Odpověděl: Lukáš Hajný
10
V tomto článku se dozvíte, proč zbraně čistit a jak při tom postupovat. Řekneme si také něco k čisticím a konzervačním přípravkům. Nejprve si povíme, jak čistit palné zbraně. Pak se pustíme i do čištění plynovek a vzduchovek.

Máte dotaz?

Zeptejte se

Volejte

591 140 565,
PO–PÁ, 8:00–16:00

Michal Ngo ZÁKAZNICKÁ PODPORA
Položit dotaz Potřebujete poradit? Zeptejte se

To nejlepší do vaší pošty

Videa, recenze, slevy a akce ze světa Balistas

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Tento web je chráněn podmínkami služby Google reCAPTCHA a zásadami ochrany osobních údajů.

PRODEJNA V HLUČÍNĚ

Pokud soubory cookie přijmete, budeme pomocí nich vylepšovat a přizpůsobovat vaše prostředí a umožníme našim partnerům zobrazovat vám při návštěvách jiných webů přizpůsobené reklamy společnosti BULLET PROJECT s.r.o.. Spravovat soubory cookie a získat další informace