V úterý 17.5. od 8:00 do 13:00 je z technických důvodů zavřena naše prodejna v Hlučíně.

Nevíte si rady? Pomůžeme vám +420 591 140 565 PO–PÁ, 8:00–16:00
Díky věrnostnímu programu získáte slevy a výhody

Balistas radí

Poradna

Pobyt a přežití v přírodě

Jak správně vybrat nůž?

14. 6. 2019
25 minut čtení
3
Odpověděl: Marek Děngl

Odpověď

U bojových nožů je důležitá průraznost. Na turistiku se hodí skladné nářadí. Při survival výpravách musí nůž prosekat i těžce přístupnou cestu. Zjednodušeně – pravý nůž je ten, který slouží vašemu účelu.

 

Jak správně vybrat nůž

 

1. Dělení dle konstrukce

Obecně se dá říct, že na nenáročnou a jemnou práci, kdy nemusíte do řezání vložit až tolik síly, se hodí zavírací nůž. Při náročnější činnosti pak využijete nástroj s pevnou čepelí. Nutno podotknout, že když s nožem nebudete házet do betonu, porcovat mamuta nebo řezat hřebíky, tak by vám měl normálně vydržet.

Nože se zavírací čepelí

Jsou skladné, proto po nich s oblibou sahají myslivci, rybáři, turisté. Uplatní se i při delších výpravách, kde se každý gram navíc pronese. Spousta z nich disponuje klipem, díky němuž se dá zavírák zavěsit za okraj kapsy. Zavírací (skládací) nože mají z podstaty komplikovanější konstrukci.Zavírací nože

ZAVÍRACÍ NOŽE >>

Pohyblivá čepel nemůže být tak odolná jako ta pevná, což se projeví při sekání či páčení. Tento typ tedy nejlépe využijete na snadnější činnosti jako řezání běžných materiálů, otevírání krabic, přípravu jídla či práci na zahradě. Aby se čepel nezavírala a nůž vás tak neporanil, bývá většina nožů vybavena pojistkou

+ Skladnost

+ Jednoduché na na nošení

+ Lehce skrytelné

– Nižší pevnost

– Základní využití

 

Nože s pevnou čepelí

Nejdou zavřít, a proto je jejich skladnost nižší než u zavíracího provedení. U většiny výrobků najdete pouzdro k připevnění na opasek. Pevné nože se mohou chlubit mnohem větší odolností. Mají masivní provedení, poradí si i s těžší prací jako sekání dříví i stromů, páčení, bodání. Pevná čepel se navíc dobře čistí, to oceníte třeba po zpracování úlovku.       

PEVNÉ NOŽE >>                                                

Oblibě se těší při odbornější práci či survival výpravách. Do nejnáročnějších podmínek využijete full-tang pevné nože. Vyrábějí se z jednoho kusu oceli, která prochází přes celou rukojeť. Střenky se šroubují/nýtují. Vydrží tak i velkou zátěž, aniž by se zlomily.

+ Odolnost

+ Větší výdrž

+ Užití i v náročných podmínkách

– Horší skladnost

– Vyšší hmotnost

Mezi zákazníky se oblibě těší zejména značka Joker, která se věnuje výrobě pevných i zavíracích nožů.

 

2. Výběr podle využití

Víceúčelové (multifunkční) nože

Moltitooly/nářaďové nože

Multifunkční nářadí klasicky zvládne řezání a dělení materiálů. Navíc obsahuje i různou kombinaci nástrojů jako kleště, šroubovák, pilník, pravítko, nůžky, štípačky, kladívko, pinzeta, otvírák a další prvky, které vám pomohou při práci i na survival pochodu.

Co se týče poměru cena, výkon, výdrž, jsou bezkonkurenční nářaďové nože Leatherman.

 

Karambit nože

Můžeme je zařadit stejně jako multitooly do multifunkčních nožů. Nůž s charakteristickou zahnutou čepelí a ergonomicky tvarovanou rukojetí často najdete ve výbavě myslivců, rybářů, ale i záchranářů či instalatérů.

 

Nože, které plní jeden daný účel

Taktické nože

Maximálně pevné a tvrdé univerzální nástroje využívají jak civilisté, tak ozbrojené složky – na řezání, taktické úkoly i obranu.

Do této sekce dále spadají lovecké, filetovací, kuchyňské, houbařské či třeba vrhací nože. K čemu slouží netřeba zmiňovat.

 

3. Výběr podle materiálu čepele a rukojeti

Čím je ocel čepele tvrdší, tím déle nůž udrží své ostří. Tvrdá čepel se zase hůře brousí. Měkčí čepel udrží ostří kratší čas, zato ji rychle nabrousíte. Pro běžného uživatele tato informace není stěžejní. Většina nožů má čepel z oceli 440, která představuje kompromis. Dobře se brousí a drží ostří.

Rukojeť, jinak střenka, je část, za níž nůž držíte. Musí sedět v ruce, neklouzat a netlačit při delším užívání. Nejčastější materiál střenek představuje dřevo, polymer, ocel či guma. Trend se ubírá tím směrem, že se firmy čím dál víc soustředí na moderní ergonomicky tvarované rukojeti z průmyslových materiálů. Střenky se dělají i z okrasných materiálů jako paroh či perleť. 

Náš tip! Nevíte, jaký nůž vám přesně padne? Výběrem univerzální kulatější střenky jednoduchého tvaru bez nadbytečných hran a výstupků nic nepokazíte.

 

Časté druhy čepelí

Nerezová ocel, Stainless Steel

Nerezové nože naprosto dominují trhu. Čepel ze slitiny železa a prvků jako chrom, nikl či molybden je velmi odolná proti korozi. K tomu se připočítává maximálně jednoduchá údržba.

420 – nejnižší řada nožířské oceli se používá na nejlevnější nože. Ty jsou poměrně odolné vůči korozi, nejrychleji se však ztupí. Proto je musíte často brousit.

440A, 440B, 425M, 12C27 mají trochu kvalitnější ocel. Stále je objevíte u levnějších nožů. O něco lépe drží i ostří. Oproti 420 mají totiž vyšší tvrdost od 55 do 59 HRC.

Nůž Walther

WALTHER TAC P38 S ČEPELÍ 440C >>

440C – díky vyššímu obsahu uhlíku jde o nejkvalitnější ocel této řady. Nejrozšířenější nerez ocel se uplatní při každodenní práci. Vyžaduje minimální péči, poměrně snadno se brousí. Zde patří i nože s označením ATS-55 či AUS-85.

Vyšší kvalitu reprezentují oceli S60V, ATS-34 či 154CM. Dobře drží ostří, dobře odolají poškození, mají tvrdost vyšší než 56 HR5C. Protože jsou náchylné ke korozi, vyžadují určitou péči.

Nejodolnější oceli BG-42, S90V, S30V jsou maximálně tvrdé, lépe odolají korozi. Masově se nevyrábí, a to proto, že se těžce brousí.

 

Uhlíková ocel, Carbon Steel

Na čepel se používá slitina oxidu železitého. Nože s čepelemi z uhlíkové oceli mají vynikající řezné vlastnosti, předčí nože z nerez oceli. Na druhou stranu snáz podléhají korozi a vyžadují pečlivější údržbu. U nejrozšířenější uhlíkové oceli 1095 získáte za dobrou cenu skvělé řezné vlastnosti.

LOVECKÝ NŮŽ S UHLÍKOVOU OCELÍ >>

Ocel 1075 se používá na výrobu nožů, sekacích nástrojů, ale i pružin. Takovéto nože se dobře brousí, za to je třeba o ně pečovat.

C100 je podobná oceli 1095. Běžná tvrdost se pohybuje mezi 58 – 60 HRC. Používá ji firma Morakniv. Nože se lehce brousí, dosahují vysoké ostrosti. Protože snadno korodují, je třeba je uchovávat v suchu. Čepel občas přetřete olejem.

XC90 se stejně jako předchozí uhlíkové oceli snadno brousí, dosáhnete s ní mimořádné ostrosti. Stejně tak musíte nůž uchovávat v suchu a čepel pravidelně přetřít olejem. XC90 používá Opinel.

 

Oxid zirkoničitý

Z oxidu zirkonia se dělají keramické nože, jejichž ostří odolá opotřebení. I přes svou tvrdost je čepel celkem křehká. Při pádu nebo přílišném tlaku se může zlomit. Tyto nože se nejčastěji používají v kuchyni.Ocel Zirkonia Walther nůž

KAPESNÍ NŮŽ S KERAMICKOU ČEPELÍ >>

 

Časté druhy rukojetí

Dřevěné střenky

Tradiční materiál, který se na nože s dřevěnou rukojetí používá, se vám nejspíš bude víc líbit. Na dotek je dřevo příjemné a teplé. Zase vyžaduje větší péči. Když vám dřevěná střenka zmokne či navlhne, musíte ji hned vysušit.

JOKER RABBIT CB76 >>

 

Polymerová rukojeť  

V současnosti nejoblíbenější typ střenky. Neklouže z ruky, ani když pracujete v mokrém prostředí. Rukojeť bývá ergonomicky tvarovaná, takže nůž padne do ruky. Polymer se snadno omyje.

Alpina nůž Sport ODL

ALPINA SPORT ODL >>

 

Hliník

Odolný a lehký. Pro lepší úchop se stejně jako u oceli používá textura. Stejné je i to, že hliníková rukojeť v chladném počasí nezahřeje. Hliník, stejně jako titan, se lehčeji poškrábe. Ale to je drobná vada na kráse a funkčnosti.

JOKER MOTÝLEK >>

 

Gumová střenka

Plus představuje nízká cena, rukojeti z gumy objevíte spíše na levnějších nožích. Další výhoda plastu či gumy – tyto materiály jsou takřka nezničitelné.

Elite Force nůž s gumovou střenkou

ELITE FORCE EF702 >>

 

Ocel G10

Pevný a odolný kompozit na bázi skelného vlákna. Je příjemný na dotek. Narazíte na něj typicky u kvalitních zavíracích nožů.

Ganzo nůž z oceli G10

GANZO GR >>

 

4. Další důležitá kritéria

Rovné versus zubaté ostří

Rovné ostří vám odvede lepší práci při velmi přesném a čistém, hladkém řezu. A nezáleží, jestli se jedná o řez jablka nebo ryby. Nezachytává se, nenaruší plynulost řezu a netrhá řezaný materiál. Ostří se zoubky si hladce poradí s houževnatým či tvrdým materiálem. Hodí se proto na lana, látky, ale i chleba.

 

Délka čepele

Délka čepele nožeTady neplatí, že čím delší, tím lepší. Pokud vyrážíte na ryby, expedici nebo výlet do zahraničí, pamatujte, že si s sebou zpravidla můžete vzít nůž s délkou čepele do 12 cm.

Nůž s delší čepelí si poradí se štípáním i tužších věcí, jako je dřevo či bambus. Na jemnější drobnou práci jako vyřezávání nebo přípravu špekáčků zase použijte nůž s kratší čepelí.

Jednotlivým parametrům a typům nožů se podrobněji budeme věnovat příště. Jestli máte dotaz nebo chcete s výběrem vysněného kousku poradit, ozvěte se. Rádi pomůžeme.

Marek Děngl

.

Jako majitel jsem u firmy od začátku. A jsem na ni hrdý. Podařilo se nám rozjet specializovaný e-shop se zbraněmi zbrane-vzduchovky.cz, výrobu vlastní optiky Valiant a teď i Balistas, který spojuje střelbu a aktivní hobby. Když se nevěnuju zbraním a práci, jsem s rodinou nebo si jdu zasportovat. Mou slabostí i vášní jsou auta.

Komentáře (3)

Vložit komentář

Filetovací nuz

Ruda, 28. 3. 2021

Poraďte prosím jaký filetovaci nůž na ryby aby byl aspoň zlatý střed ve výběru jak se říká četl jsem příspěvek a moc hezky psané. Chodím na ryby a občas si potřebuji vykostit rybu nebudu s ním dělat každý den jen občas děkuji Ruda

Pavel Macura, 29. 3. 2021
.

Dobrý den, zde bude ideální volbou jeden z nožů Morakniv. Pokud chcete speciální nůž na filetování, pak doporučujeme model 11892. Pokud hledáte spíše více univerzální nůž i na jiné činnosti, pak je tady nůž 12208 - skvělý při čištění nebo 12207. https://www.balistas.cz/filetovaci-nuz-morakniv-fishing-comfort-fillet-155-bez-zoubkovani/ https://www.balistas.cz/filetovaci-nuz-morakniv-fishing-comfort-scaler-098-zoubkovany/ https://www.balistas.cz/filetovaci-nuz-morakniv-fishing-comfort-fillet-090-bez-zoubkovani/

pochvala

Petr, 26. 12. 2020

souhlasím je to velmi pěkně napsaný článek - opravdu se Vám to povedlo

Odpovědˇ

petr z., 28. 7. 2019

Moc pěkně napsaný článek.

Jan Kaleta, 5. 8. 2019
.

Děkujeme.

Napište komentář

odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

další dotazy z kategorie Pobyt a přežití v přírodě

Jak vybrat dalekohled

7. 10. 2021
Odpověděl: Lukáš Hajný
0
Tato otázka není zrovna jednoduchá. Nejprve si musíme promyslet k čemu budeme dalekohled používat, co od něj očekáváme a kolik do něj můžeme investovat.

Jak vybrat čelovku a svítilnu

14. 5. 2021
Odpověděl: Pavel Macura
0
Šikovní pomocníci při práci, outdoor aktivitách, sportu či rybolovu večer. Dodají osvětlení a uvolňují ruce pro další činnost. Dnešní čelovky a svítilny jsou skladné a něco vydrží. Podívejte se, jak správně na výběr.

Jak správně vytáhnout klíště člověku i zvířeti?

4. 5. 2020
Odpověděl: Alena Tesařová
2
Klíště dokážete vyndat sami, lékaře na něj nepotřebujete. Mezi lidmi kolují různé teorie, jak se jej zbavit. Některé jsou správné, některé se nedoporučují. Ukážeme, jak nezvaného společníka co nejbezpečněji odstranit.

Máte dotaz?

Zeptejte se

Volejte

591 140 565,
PO–PÁ, 8:00–16:00

Michal Ngo ZÁKAZNICKÁ PODPORA
Položit dotaz Potřebujete poradit? Zeptejte se

To nejlepší do vaší pošty

Videa, recenze, slevy a akce ze světa Balistas

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Tento web je chráněn podmínkami služby Google reCAPTCHA a zásadami ochrany osobních údajů.

PRODEJNA V HLUČÍNĚ

Pokud soubory cookie přijmete, budeme pomocí nich vylepšovat a přizpůsobovat vaše prostředí a umožníme našim partnerům zobrazovat vám při návštěvách jiných webů přizpůsobené reklamy společnosti BULLET PROJECT s.r.o.. Spravovat soubory cookie a získat další informace