skip_main skip_menu skip_search

Detonics Gladiator hlavni obrazek

Seznamte se s Detonics Gladiator. Perkusní zbraně pro moderní dobu mají co nabídnout

Dominik Lehnert

Perkusní pistoli si asi nepředstavujete jako zbraň na skryté nošení a sebeobranu. Opak je pravdou. A česká firma Detonics nabízí dvouranné perkusníc derringery, které se k těmto účelům hodí dokonale.

Perkusní zbraně – okénko do historie vzniku

Perkusní zbraně provází lidstvo takřka dvě století. Nahradily méně spolehlivý křesadlový zámek, který se v Evropě používal od 17. století. Ten hrál zásadní roli ještě i v napoleonských válkách. Perkusní zámek se narozdíl od svého předchůdce nemusí spoléhat na úder křesacího kamene o ocílku. Tudíž není až tak náchylný k vnějším vlivům, což zvyšuje jeho spolehlivost.

Největší výhodu ale představuje zkrácená doba nabíjení. Průměrný voják vystřelil l s křesadlovkou dvě rány za minutu. Perkusní zámek tento standard posunul na tři až čtyři rány za minutu. To se dnes nezdá jako moc. Ale v době jeho vzniku – na začátku 19. století – se jednalo o zásadní zvýšení palebné síly.

Postupem času a s rozvojem technologií začaly perkusní zámek vytlačovat modernější zadovky. Pomyslný konec perkusního zámku se datuje k bitvě u Hradce Králové v roce 1866. Rakouská císařská armáda vyzbrojená perkusními puškami Lorenz byla poražena pruskou armádou. Ta měla ve výzbroji zezadu nabíjené jehlovky Dreyse.

Princip fungování

Většinu perkusních zbraní tvoří tzv. předovky. Nabíjejí se zepředu, přes ústí hlavně. Nejdříve do zbraně nasypete požadované množství černého prachu. Následně vložíte ucpávku (lidově „flastr“) a olověnou střelu v odpovídajícím kalibru. Vše musíte v hlavni důkladně udusat nabijákem. Tak, aby mezi prachem, ucpávkou a střelou nezůstal volný prostor. Následně stačí umístit perkusní zápalku na piston, natáhnout kohoutek a jste připraveni ke střelbě.

Představte si tento ne úplně rychlý a snadný úkon představíte prováděný na povel, v těsně semknuté formaci a pod palbou. To vám poskytne obrázek z americké občanské války.

Detonics Gladiator = perkusní pistole v moderním kabátu

Možná si říkáte, že tento dávno překonaný systém už dnes nemá místo. Podle české společnosti Detonics to však není pravda.

Zaměřuje se totiž na vývoj a výrobu moderních perkusních pistolí pro skryté nošení. Jejich derringery s automatickou selekcí zápalníku si v poslední době získávají stále větší popularitu.

Z jedné strany k tomu přispívá jejich spolehlivost a kvalita zpracování. Hlavním důvodem je však fakt, že se jedná o zbraně kategorie D.

Může si je tedy pořídit každá způsobilá osoba starší 18 let bez nutnosti vlastnictví zbrojního průkazu.

Detonics dokonce nabízí i mikrokompaktní perkusní brokovnice. Stejně jako všechny ostatní výrobky v jejich nabídce se pyšní moderním taktickým designem.

Po vzoru AR-15 jsou také osazeny montážními lištami pro celou řadu praktických doplňků. Ke každodennímu nošení sice mohou být poněkud těžkopádné, ale na střelnici si s nimi užijete spoustu zábavy.

Pro skryté nošení je bezpečnost až na prvním místě

Detonics si to moc dobře uvědomuje. Proto vynaložil velkou snahu na vytvoření co nejbezpečnějších a nejspolehlivějších výrobků. Všechny se vyrábějí v Česku a na Slovensku z monobloků těch nejlepších materiálů a s pomocí přesných CNC technologií. Při výrobě se používá vysoce odolný dural řady 70xx a nitridovaná jakostní ocel.

Samozřejmě nechybí ani řada zabudovaných bezpečnostních prvků. Patří k nim plné zakrytí zápalek, skryté úderníky nebo bicí pružina, která se natáhne až těsně před výstřelem. Zmiňme i spoušťový mechanismus Double Action Only s dlouhým chodem a vysokým odporem. Opravdu se tedy nemusíte ničeho obávat, protože tyto kapesní kanóny jsou přímo zkonstruované pro dlouhodobé a bezpečné nošení. V případě nouze je použití intuitivní. Kromě spouště a záchytu hlavňového bloku na nich nenajdete žádné další externí ovládací prvky. Pro výstřel stačí překonat odpor spouště. Před manipulací se zbraní je však důležité, abyste se seznámili s dodávaným manuálem a řídili se uvedenými pokyny.

Gladiator – v kompaktních rozměrech se ukrývá pořádná sílá

Perkusní pistole Gladiator jsou v podstatě dvouranné derringery na černý prach. Pořídíte je v kalibru .45 (11,4 mm) i .50 (12,7 mm). Oba mají dostatečnou sílu k zastavení útočníka v kontaktní vzdálenosti.

Stačí zepředu nabít jednotlivé hlavně a umístit 4 mm perkusní zápalky na pistony. Pak je zbraň připravena k nošení i okamžitému použití.

Pro vybití odšroubujete pistony dodávaným klíčem, vysypete prach a vyklepete střelu z hlavně. Gladiatory si vyberete hned z několika verzí.

Odlišují se rozměry, tvarem rukojeti a systémem záchytu hlavňového bloku.

K údržbě a správnému fungování se vyplatí vhodné nářadí a další příslušenství. Výrobce na to myslel, a proto nabízí i sadu na čištění. Nezbytnosti jako klíč na pistony, nabiják či servisní šroubovák najdete i v základním setu.

Perkusní střely – trochu jiná olůvka

Najít správnou kombinaci střeliva a prachu pro zbraň není vždy snadné. Zeptejte se deseti střelců, jaký typ ucpávky používají. Získáte deset odlišných odpovědí. Zorientovat se v této problematice může být pro začátečníka složité. Detonics vám to výrazně usnadnil. V dodávaném manuálu najdete tabulku se základními navážkami prachu pro jednotlivé typy střel.

Perkusní střely dostanete v různých tvarech a hmotnostech. Typicky jsou olověné. Jejich váha se udává v grainech, 1 grain = 0,0648 gramů. Na výběr máte klasický ogivální tvar nebo třeba model Maxiball s těsnícími kroužky. Ty jsou uzpůsobené k dlouhodobému nošení v hlavni. Pozornost si zaslouží i podkaliberní střely Sabot s poměděným závažím ve speciálním plastovém pouzdru. Tento typ výborně utěsní hlaveň.

Náš verdikt o perkusních zbraních Gladiator Detocnics

Perkusni pistole Detonics Gladiator_500
Zdroj fotografii: Facebook Detonics.com

Na první pohled to vypadá nepravděpodobně. Ale kombinace staletími ověřeného perkusního zámku a moderních technologií funguje. Pistole Detonics Gladiator jsou spolehlivé a v kritické situaci vás nenechají ve štychu. Stačí se o ně dobře starat a dodržovat základní bezpečností pravidla při manipulaci se zbraní. Spoustu legrace si užijete i na střelnici. Černý prach přece jen po všech těch letech neztrácí své kouzlo.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: Dominik Lehnert

Produktový specialista, copywriter

Ve firmě pracuji od roku 2019 a na starosti mám hlavně obsahovou stránku našeho e-shopu. Tvořím popisky produktů, překládám naše texty do angličtiny a připravuji příspěvky na sociálních sítích. O zbraně jsem se odjakživa zajímal, takže práce v Balistas pro mě byla jasnou volbou. Ve volném čase si rád zajdu na střelnici nebo do přírody. Občas taky drnkám na kytaru a nikdy nepohrdnu dobrou knihou.

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.