skip_main skip_menu skip_search

BSA Spitfire Blog - hlavní foto 2048x1216px 2

Recenze vzduchovky BSA Spitfire 10 – kvalita z Birminghamu

Svatopluk Krutiš

Od počátku roku 2022, kdy vstoupila v platnost novela zbrojního zákona, již nejsou vzduchové zbraně omezeny výkonem, ale pouze ráží 6,35 mm.

Proto jsem využil nabídku pana Jana Kalety ze společnosti Balistas, abych si vyzkoušel anglickou zlamovací vzduchovku BSA Spitfire 10, u níž je uváděn výkon 26 J a 310 m/s pro ráži 4,5 mm. Pro diabolky 5,5 mm pak dosahuje výkon 29 J při 240 m/s. V zemích, kde je to povoleno, se tyto zbraně používají i k eliminaci drobných škůdců.

Společnost BSA (Birmingham Small Arms Company) vznikla již roku 1861. Její logo tvoří tři pušky postavené do jehlanu. Od počátku se věnovala výrobě zbraní a munice. V obou světových válkách byla význačným dodavatelem pro britskou armádu. BSA dodala i přes půl milionu kulometů, kterými byly vyzbrojeny legendární letouny Hurricane a Spitfire. V letech 1906–1973 patřila také k významným výrobcům motocyklů.

BSA Spitfire 10 – představení

Jde o vzduchovku s desetiranovým zásobníkem, který usadí diabolku do komory před přepouštěcí kanálek při každém „zlomení“ hlavně, takže není třeba každou zvlášť před výstřelem jednotlivě nabíjet. Tato robustní zbraň v ráži 4,5 mm je kombinací převážně ocelových a slitinových dílů, plastu a dřeva.

Základ tvoří ocelový válec o vnějším průměru 32 mm, v němž se pohybuje píst, napínaný kloubovým táhlem. Jako napínací páka slouží hlaveň, uložená v plastovém kanelovaném pouzdře.

Spoušťový mechanismus, upevněný na spodní zadní straně válce, drží stříbrný nosič z nemagnetického kovu. Tenká ocelová struna, spojující spoušťový mechanismus s napínacím táhlem, blokuje spoušť, není-li řádně zaklapnuta hlaveň. I přesto doporučuje výrobce při jakékoliv manipulaci se zbraní, mimo střelbu, ji zajistit manuální pojistkou.

Její páčka s označením krajních poloh je umístěna na pravé straně nad spouští ve vybrání pažby. Spoušťový jazýček kryje slitinový lučík s výřezem pro křížový šroubovák, jímž je možno nastavit krok spouště.

PATENTOVANÝ SYSTÉM NABÍJENÍ

Hranol, do nějž je osazena drážkovaná hlaveň, fixuje proti válci odpružená „záskočka“, což je snad nejvyužívanější, ale také nejspolehlivější systém. Hlaveň je ukončena jednoduchým plastovým kompenzátorem.

Pro „krmení“ zbraně využil výrobce systém 10 × Quick Shot, který má patentována španělská firma GAMO. Ten spočívá v desetiranovém rotačním zásobníku, uloženém v rozměrném plastovém nosiči nad kloubem hlavně.

Lze předpokládat, že spolupráce obou firem neskončila jen zásobníkem, protože model BSA Spitfire 10 je téměř identický s puškou GAMO Fast Shot 10X IGT, kterou rovněž najdete v naší nabídce. O úzké spolupráci obou výrobců napovídá i skutečnost, že značku BSA od roku 1986 vlastní právě společnost GAMO. Ani jedna z těchto zbraní není vybavena pevnými mířidly, ale zaměřovací optikou, dodávanou přímo ke vzduchovce.

V případě modelu Spitfire 10 je to puškohled BSA 3−9 × 40 s křížem Mil-Dot, nasazovaný na 11mm montážní lištu na hřbet válce. Vzhledem k vysoké stavbě zásobníkového systému má samotná optika poněkud vyšší montáž. Ta musí být, pro otřes zbraně při výstřelu, skutečně pevná.

Celá sestava je uložena a upevněna třemi šrouby ve stylové dřevěné pažbě typu Monte Carlo se zvýšenou lícnicí a pružnou gumovou botkou. Úchopové plochy na předpažbí a pistolové rukojeti jsou zdrsněny rybinou.

Zbraň je, s výjimkou hnědé pažby, laděna do černé barvy, ocelové díly jsou černěny. Popisky jsou vyvedeny do zlatova. Z nich se dozvíme, že puška byla vyrobena ve staré dobré Anglii, nikoli v některé z jejich bývalých kolonií, či v Číně.

Vzduchovka BSA Spitfire 10 je zabalena v jednoduché lepenkové krabici spolu s dvěma zásobníky, optikou s montáží a klíčem pro její nasazení na zbraň.

Spitfire je Nebezpečný i na větší vzdálenost

Střelba z této zbraně byla zkoušena na vzdálenost 20 metrů vsedě s oporou na vzduchovkový terč. Je třeba předem upozornit, že není nutno střílet na schválené střelnici, ale vzhledem k vyššímu výkonu musíme dodržovat základní bezpečnostní pravidla.

Nejprve tedy „napáskujeme“ do zásobníku 10 diabolek. V jeho horním okénku se ukazuje vždy jejich aktuální počet. Zásobník zacvakneme do nosiče zajištěné zbraně, na níž máme nasazenou již nastřelenou a pevně přitaženou optiku. Pak napneme zalomením hlavně mechanismus. Páčku pojistky přesuneme vpřed a můžeme vystřelit.

Další nabití uskutečníme zalomením hlavně a jejím zaklapnutím do původní polohy. Při této manipulaci nosič přesune zásobníček dolů, ten se pootočí o jednu komoru a zasune diabolku do hlavně. Výrobce doporučuje pro tuto činnost zbraň zajistit.

Rovněž upozorňuje na skutečnost, že u již nabité zbraně není vhodné znovu hlaveň sklápět, například pro kontrolu hlavně, o více než 45°. Došlo by totiž k zasunutí druhé diabolky do komory, a tím k zneprůchodnění hlavně. Ale i na řešení tohoto problému je v návodu k obsluze vzduchovky BSA Spitfire pamatováno.

Na tvrdší spoušť je nutno si zvyknout, ale pak již výsledky v terči, i na vzdálenost 20 metrů, vycházejí velmi příznivě. A při pevně fixované zbrani nelze minout kruh o průměru 40 mm. Plechovky lze odstřelovat na podstatně větší vzdálenost. Jediným negativem, který s sebou ale nese výkon této zbraně, je nutnost větší síly při napínání pístu.

Dětem, nebo fyzicky slabším osobám je třeba zbraň vždy natáhnout, případně pro pohodlnější střelbu vybavit dvojnožkou. Tu jednoduchou lze pořídit i do 500 Kč. Pochopitelně lze koupit i výkonnější zbraně s komfortnějším ovládáním, například s tlakovanými kartušemi, ale ty se již pohybují v naprosto jiných cenových relacích. Dá se říci, že vzduchovka BSA Spitfire 10, dodávaná již s odpovídající optikou, má velmi dobrý poměr ceny a výkonu.

Doporučujeme přikoupit

Technická data

Výrobce BSA (Birmingham Small Arms Company)
Model Spitfire 10
Ráže 4,5 mm
Úsťová rychlost 310 m/s
Energie 26 J
Hmotnost (bez optiky) 3350 g
Hmotnost (s optikou) 3 935 g
Celková délka 1120 mm
Délka hlavně (bez kompenzátoru) 400 mm
Kapacita zásobníku (Diabolky) 10 ks
Materiál pažby Dřevo
Pohon Pružina
Typ nátahu Zlamovací

Další produkty výrobce BSA

Vzduchovka BSA Spitfire 10 5,5mm

3x

Spitfire 10 od legendárního britského výrobce BSA je zlamovací vzduchovka s desetiranným zásobníkem. Systém 10× Quick-Shot, který využívají také španělské vzduchovky Gamo, umožňuje střelbu bez nutnosti ručního vkládání diabolek do komory před každým výstřelem.

Dočasně nedostupný

7 390 Kč

Detail

Vzduchovka BSA GRT Comet Evo Silentium 5,5mm

3x

Comet Evo Silentium je dostupná zlamovací vzduchovka s plynovým pístem tradiční firmy Birmingham Small Arms. Zbraň spojuje dostatečný výkon, kvalitu provedení i roky zkušeností do lehké a silné pušky z moderních materiálů. Verze Silentium je opatřena moderátorem, který snižuje hluk způsobený výstřelem.

Dočasně nedostupný

4 290 Kč

Detail

Vzduchovka BSA Ultra CLX 4,5mm

1x

Vzduchovka BSA Ultra CLX vychází ze svého osvědčeného předchůdce Ultra SE, od kterého podědila základní parametry, avšak díky vlastní vylepšené koncepci posouvá celkový výkon ještě o level výše.

Dočasně nedostupný

19 990 Kč

Detail

Vzduchovka BSA GRT Meteor Evo Silentium 4,5mm

3x

Evo Meteor je nová výkonná vzduchovka s plynovým pístem (GRT – Gas Ram Technology) z dílny tradičního výrobce BSA. Kombinuje jednoduchou konstrukci, kvalitní materiály a výkon. Puška má za studena kovanou drážkovanou hlaveň zakončenou moderátorem; pažba je vyrobena z bukového dřeva a zakončena gumovou botkou pro absorpci zpětného rázu. Úsťová energie dosahuje k 21 J, přičemž rychlost projektilu ráže 4,5 mm činí až 277 m/s.

Dočasně nedostupný

5 290 Kč

Detail

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: Svatopluk Krutiš

Externí recenzent

Svatopluk patří mezi odborníky na vzduchové zbraně, o kterých pro nás píše recenze. Jeho články najdete i v oborových tištěných médiích.

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.