skip_main skip_menu skip_search

hlavní obrázek vyběr sekundarni airsoft zbraně

Výběr sekundární airsoft zbraně

Lukáš Hajný

Minule jsme se zaměřili na dlouhé primární zbraně, základní výbavu hráče airsoftu. Důležitou součástí výstroje je i sekundární – záložní zbraň. Zjistěte, proč ji vůbec potřebujeme a jak postupovat při výběru.

Proč pořizovat sekundární zbraň

1. Během boje může dojít k závadě primární zbraně

Každému z nás se to někdy při hře stalo a pokud ne, tak vás to teprve čeká. Vybije se baterie, nepodává zásobník, zbraň se zasekne atd. Pokud u sebe nemáte sekundární zbraň, stanete se bezbranným cílem a hra pro vás končí.

2. V primární zbrani došly náboje

S trochou cviku je tasení záložní pistole rychlejší než přebití zásobníku. Obzvlášť, když už vám žádné zásobníky nezbývají. Důležité je mít na primární zbrani popruh a kvalitní pouzdro pro pistoli.

3. Primární zbraň byla vyřazena

Pravidla na spoustě akcí umožňují vyřazení vaší primární zbraně, děje se tak například přímým zásahem přímo do ní, případně jinými herními mechanismy.

4. Boj na krátké vzdálenosti (CQB)

Pokud máte výkonnou primární zbraň, budete mít problém při CQB, kde je použití takové zbraně většinou zakázané a hlavně nebezpečné. Sniper se bez kvalitní záložky takřka neobejde.

5. Je to tacticool

Záložní zbraň tvoří nejen funkční, ale i estetický prvek vaší výstroje. Pokud děláte mil-sim a reálnou jednotku, určitě ve vaší výbavě nesmí chybět patřičná sekundárka.

6. Pro rekreační střelbu

Tyto zbraně jsou také vhodné pro zábavnou střelbu na plechovky nebo na terč a navíc jsou relativně bezpečné. Můžete si s nimi v klidu zastřílet na malé zahradě, nebo i přímo uvnitř.

7. Jste odstřelovač

Odstřelovači disponují dlouhou a přesnou zbraní, která je účinná na dlouhé vzdálenosti, ale nepoužitelná na blízká střetnutí a už vůbec ne na CQB. Určitě se vám bude hodit plně automatická airsoft pistole nebo rovnou kompaktní samopal.

S trochou cviku je tasení záložní pistole rychlejší než přebití zásobníku.

Typy sekundárních zbraní a jejich pohonu

a) pistole

  1. Manuální
  2. Elektrické
  3. Plynové

B) revolvery

  1. Manuální
  2. Plynové

c) Samopaly

  1. Manuální
  2. Plynové
  3. Elektrické

A) Airsoft pistole

1. Manuální pistole

Manuálky jsou jasnou volbou pro začátečníky, kteří nechtějí příliš investovat. Jejich výhodou je nízká pořizovací cena, malá hmotnost a spolehlivost. Například modely od japonské firmy Tokyo Marui jsou pověstné svou výdrží. Nevýhodou je nízká kadence střelby, protože před každým jednotlivým výstřelem je nutné pistoli natáhnout, hodí se tak na úplný začátek, na terčovou střelbu nebo na výstavku. V boji proti elektrikám s nimi bohužel příliš neuděláte.

2. Elektrické pistole

Elektrické pistole, označovány také jako AEP, jsou poháněny buď nabíjecím akumulátorem nebo tužkovými bateriemi. AEP na tužkové baterie mají malou výdrž a žalostný výkon, pro hru se tedy vůbec nehodí. To už neplatí o modelech s nabíjecím akumulátorem, které funkci záložky dokáží poměrně dobře zastat. Některé AEP disponují systémem blowback, který imituje reálnou funkci závěru. Najdeme mezi nimi i plně automatické kousky, jako například Beretta M93R. Největší nevýhodou všech elektrických pistolí je jejich nízký výkon bez možného upgradu.

3. Plynové pistole

Za kvalitní plynovku si sice připlatíte, ale za to dostanete velice věrohodnou repliku ostré pistole. Většinou disponují blowbackem a reálnou rozborkou. Mezi hráči patří k nejoblíbenějším repliky Colt 1911, Glock a našich CZ. Možnost reálné rozborky sebou také přináší větší péči o zbraň. Plynové pistole vyžadují údržbu.

A jak vlastně fungují? Je to pro všechny plynovky stejné, kulička je vytlačena z hlavně tlakem plynu. Může se jednat přímo o hnací plyn, který se plní z tlakové láhve přímo do zásobníku nebo 12g CO2 bombičku. Na jedno naplnění (nebo bombičku) lze vystřílet přibližně 40 ran. Doporučuji tedy přikoupit nějaký ten zásobník navíc. Jsou náchylné na teplotu, nejvíce jim svědčí teplota od +10°C.

B) AIRSOFT REVOLVERY

1. MANUÁLNÍ REVOLVERY

Oblíbenou záložní zbraní bývá také revolver. Co se týče pohonu, můžeme se setkat s manuálními a plynovými. Manuální revolvery při hře narazíte minimálně, mají totiž malou kadenci a s výkonem to také není žádná hitparáda. Natahují se stlačením kohoutu palcem.

2. PLYNOVÉ REVOLVERY

Plynem poháněný revolver už je jiná písnička. Má toho mnoho společného s plynovou pistolí, hlavně co se týče výhod a nevýhod pohonu, proto si zde povíme čím se od sebe vzájemně liší.

Začneme nevýhodami. Revolvery mají kapacitu válce obvykle 6 - 8 ran, což se může zdát vcelku málo. Zvláště v porovnaní s pistolemi, které běžně mají zásobník na více než 20 ran. Zkušení hráči je však umí opravdu bleskově přebíjet, chce to jen cvik. Bývají také těžší a větší než pistole, důležité je zvolit kvalitní pouzdro, aby se vám pohodlně nosily.

A teď k výhodám. Zásah z revolveru protivníka opravdu zabolí, pro vás je to výhoda, protože skvěle účinkuje jako lék proti nepřiznávačům. Zkrátka jejich výkon je ohromný. Mají také velmi reálný vzhled a nabíjení – kuličky se nabíjejí do nábojnic, které se následně vkládají do válce. K tomu můžete využít rychlonabíječ nábojnic.

Oblíbeným a respekt vzbuzujícím je revolver od dánské firmy ASG Dan Wesson. Je dostupný v několika variantách podle barvy a délky hlavně.

Zásah z revolveru protivníka opravdu zabolí, pro vás je to výhoda, protože skvěle účinkuje jako lék proti nepřiznávačům.

C) AIRSOFT SAMOPALY

Samopaly dokáží samy o sobě sloužit i jako primární zbraň, hlavně na CQB, podívejte se na našlapané CZ Scorpion EVO 3. My se však zaměříme na ještě kompaktnější modely. Nemusíte se bát ani těch s polymerovým tělem, které jsou lehčí. Zvýšenou pozornost této kategorii by měli věnovat především odstřelovači, v případě odhalení totiž mohou využít palebné síly samopalu.

1. manuální SAMOPALY

S manuálními samopaly jsme většinou všichni airsofťáci začínali a užili si s nimi spoustu legrace. Jejich obsluha je velmi jednoduchá a zvládne ji i úplný nováček. Výhodou je také jejich cena. V této kategorii nechybí ani jedinečné repliky jako například legendární český Sa vz.58 a vz. 61 Scorpion.

2. PLYNOVÉ SAMOPALY

Mají několik nej, a to nejrealističtější, nejzábavnější a nejdražší. Princip funkce opět buď na hnací plyn či CO2 (některé zvládají obojí, pouze je potřeba vyměnit zásobníky), z toho plyne náchylnost na teplotu, v zimě ani ránu. Také jejich provoz něco stojí, protože spotřeba plynu je vysoká. Mají slušný výkon, reálnou rozborku, velkou kadenci a většinou i blowback. Jsou určeny pro zkušené hráče, kteří ví jak s nimi hrát a jak o ně pečovat. Odměnou jim je maximální požitek ze střelby. Příkladem za všechny může být tento Heckler&Koch MP5K nebo ještě menší B&T MP9.

3. Elektrické samopaly

Největší výběr a nejlepší poměr ceny a výkonu. Dělají je snad všichni výrobci ve všech cenových kategoriích, takže si určitě vyberete. Dají se snadno upgradovat a osadit nejrůznějšími taktickými doplňky. Typickými zástupci jsou různé verze Heckler&Koch MP5.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: Lukáš Hajný

Expert na zbraně a myslivost, ex Balistas

Specialista na zbraně a myslivost. Řešil technické dotazy zákazníků, natáčel videorecenze, psal do poradny a blogu. V Balistas pracoval v letech 2017–2022.

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.