skip_main skip_menu skip_search

Artemis PP800 SPA sr1250W hlavní obrázek

Dvakrát SPA Artemis: Srovnání PP 800 a SR 1250 W

Svatopluk Krutiš

Oba kousky z výroby čínské společnosti Snow Peak Airgun / Shaoxing Snowpeak mi velmi zpříjemnily dobu omezení vycházek. Jedna z nich je novější, druhá je naopak stálicí na trhu. Pojďme se na ně podívat blíže.

První kus – PCP pistole PP 800 PP

Bez nadsázky můžu říct, že se jedná o modulární zbraň využívající díly předchozích modelů. Tělo i mechanizmus koresponduje s pistolí CP1 a také s povedenou stavebnicí CP 2. Z té sestavíte pistoli, karabinu či dlouhou zbraň s ramenní opěrkou.

Rozdíl je pouze v tom, že tito předchůdci fungují na 12g CO2 bombičky. PP 800 zase na vzduch stlačený do kartuše o objemu 40 cm³. Ta má přehledný analogický manometr na čele. Kartuše je umístěna ve stejné poloze jako tubus pro bombičku u CP 2. Většina dílů je z nemagnetické slitiny. Tedy mimo drážkované hlavně, pružiny, čepu a namáhaných dílů. Tělo pistole nese veškeré důležité díly. Takže modulární konstrukce má své opodstatnění.

Nad kartuší je třemi imbusovými šrouby fixována drážkovaná hlaveň, jejíž ústí kryje ochranná matice. Místo ní lze nasadit také velmi účinný moderátor. Při jeho použití skutečně uslyšíte jen cvaknutí mechanizmu a dopad diabolky v cíli. Zbraň je ale pak poněkud těžší na čumák. Kvůli moderátoru je muška nad ústím vyšší, aby nebránila zamíření při jeho použití. I když prizma na těle pistole umožňuje montáž zaměřovací optiky.

PP 800 a střelivo

Pistoli krmíte buď po jedné diabolce nebo můžete použít i přiložený devítiranný rotační zásobníček. Pro PP 800 v ráži 5,5 mm se dodává sedmiranný. Spoušťový mechanizmus je jednodušší, ale s plynulým chodem. Po povolení imbusového šroubu na předním úponu lučíku a na týlu rukojeti má dobrý přístup.

I když je spoušť z výroby nastavena optimálně, lze délku kroku seřizovat dvěma imbusovými šrouby na kořeni spoušťového jazýčku přes podélný otvor v lučíku. Pohodlnější je ale lučík sejmout. Při seřizování dbejte na bezpečnost, aby přílišným zkrácením chodu nedocházelo k nekontrolovanému spouštění. Proto možná není tento postup ani popsán v manuálu a střelec jej provádí na vlastní riziko.

Na týlu těla najdete šroubem připevněné hledí. To lze výškově i stranově nastavit. Po jeho sejmutí můžete osadit do 11mm prizmy odpovídající optiku. Celý systém se napíná „závěrovou“ páčkou na levé straně. Ta má pro lepší úchop tři gumovými kroužky. Vše je uloženo v rukojeti z bukového dřeva s integrovanou opěrkou malíkové hrany a náznakem lůžek pro prsty střílející ruky.

Ergonomická rukojeť vyhovuje spíše střelci s větší rukou. Celá zbraň je vyvedena v matné černi. Tedy mimo zlatý manometr, stříbřitou spoušť, jazýček a napínací mechanizmus. Pouze z pravé strany těla informuje bílý nápis o výrobci, typu, ráži a výrobním čísle.

SPA Artemis PP 800 potěší milovníky střelby na terč

Pistole je určena primárně pro terčovou střelbu, i když ani plinking není vyloučen. Její přesnost, zvláště při použití optiky, je vynikající. Takže může být nebezpečná jakémukoliv terči do vzdálenosti 25–30 metrů. Jako starší pán jsem si užil pohodlí střelby vsedě s oporou a s použitím optiky.

Na vzdálenost 10 m stále létaly diabolky téměř jednou dírou ve středu vzduchovkového terče. Sklopky by ale padaly určitě i na podstatně větší vzdálenost.

S pistolí s pevnými mířidly a bez moderátoru lze na 10 m trénovat i disciplínu Vz.pi. Pro tento nácvik je vhodnější použít lůžko pro nabíjení jednotlivých střel.

Jak tedy pistole funguje? Máme-li naplněnou kartuši, jsme v bezpečném prostoru a terče jsou připraveny, natáhneme páku mechanizmu na doraz vzad, až ucítíme zaskočení spouště.

Vložíme do lůžka diabolku či zasuneme místo lůžka naplněný zásobníček. Zásobníček i lůžko je ve zbrani ve správné poloze drženo magnetem. Páku zasuneme zpět a dolů do výřezu. To je vše. Zbytek je na střelci a jeho umění.

Při odložení lze pistoli zajistit přesunutím tlačítka na jazýčku spouště. U této zbraně si ale uživatel musí uvědomit, že investicí do pistole vše nekončí.

Pro opětovné plnění kartuše je nutno si pořídit buď manuální pumpu, kompresor nebo tlakovou bombu. Ale to vše je schopen prodejce zajistit. Na jedno naplnění kartuše vypálíte 40 až 50 ran, než spadne ručička manometru do žlutého pole.

Zbraň Sr 1250 W patří ke klasickým zlamovačkám

Ty mají své místo na slunci stále jisté. Konstrukci modelu SR12250W se nebudeme detailně zabývat – mimo kvalitní zpracování se nevymyká zbraním tohoto typu. Co ale zaujme hned – pohledná dřevěná pažba s oboustranně zvýšenou lícnicí a gumovou odpruženou botkou. V ní je vloženo železo. Jde skutečně, až na pár detailů, o železo. Výjimku tvoří tyto díly: výškově i stranově stavitelného hledí se dvěma zelenými světlovodnými vlákny po stranách zářezu, lučík spouště a masivní hmatník na ústí zbraně. Ten slouží k snazšímu napínání.

I když se tváří jako moderátor, nese pouze na zvýšeném nosiči mušku zvýrazněnou červeným vláknem. Proti poškození ji chrání shora otevřený tunýlek. Drážkovaná hlaveň je uložena v hranolu, fixovanému proti válci standardní záskočkou. Pod hlavní drží příčný čep bezkloubovou napínací páku. Na ni navazuje odpružené táhlo Inzerce pojistky. To ji přecvakne do zajištěného stavu ihned po nalomení hlavně.

Úplně vzadu pod týlem válce se nachází kompaktní spoušťový mechanizmus. I když jde o celkem výkonnou zbraň, vzhledem k jejímu určení nelze na mechanizmu cokoliv seřizovat. Jen jazýček spouště má pro jistější namáčknutí zdrsněný plastový návlek.

Na vzduchovém válci se nachází podélná 11mm rybina pro nasazení optiky se zarážkou v zadní části. Ale vzhledem ke zlamovací konstrukci, namáhané otřesy pístu, by montáž musela být skutečně kvalitní a pevná. I taková je ale v sortimentu Balistas. Černěním upravené železo má bílé popisky. Na levé straně hranolu drží v pažbě dva šikmé křížové šrouby na předpažbí a jeden v předním úponu lučíku.

Střelba z Sr 1250 W probíhá dle obvyklého scénáře

Zajistíme si bezpečný prostor a zbraň zlomíme do polohy, ve které dojde k zachycení pístu o spoušťový ozub. Do komory hlavně vložíme diabolku a hlaveň zaklopíme zpět. Po přilícení potlačíme automatickou pojistku vzad a můžeme střílet.

Vzhledem k jednoduchému mechanizmu je spoušť poněkud tvrdší. Takže přesnost zásahu černých kruhů vzduchovkového terče je limitována max. dvanácti metry. I když dostřel zbraně je podstatně delší... S přihlédnutím k hmotnosti, rozměrům a napínacím sílám je vzduchovka určena spíše pro tréninkovou střelbu starších juniorů či zábavnou střelbu dospělých.

Její velkou přednost představuje kvalitní zapažbení a nízká cena. Zbraně PP 800 i SR1250W se dodávají v pevné kartonové krabici s potiskem. V jednotném designu s anglickým manuálem i překladem do češtiny. U PP 800 najdeme v balení navíc i několik těsnění a příslušnou quick fill koncovku na tlakování kartuše.

Vzduchovka Artemis_SR_W

Technické parametry obou zbraní

SPA Artemis Sr 1250 W

Hmotnost: 3 580 g

Délka: 1 185 mm

Funkční délka hlavně: 480 mm

Délka záměrné: 445 mm

Šířka: 47 mm

Ráže: 4,5 mm Kapacita:

SPA Artemis PP 800

Hmotnost: 980 g

Délka: 392 mm

Délka s moderátorem: 520 mm

Funkční délka hlavně: 220 mm

Délka záměrné: 305 mm

Šířka: 62 mm

Ráže: 4,5 mm

Kapacita: 1/9 ks

Obě zbraně se dodávají i v ráži 5,5 mm.

 

Doporučujeme

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: Svatopluk Krutiš

Externí recenzent

Svatopluk patří mezi odborníky na vzduchové zbraně, o kterých pro nás píše recenze. Jeho články najdete i v oborových tištěných médiích.

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz