Nevíte si rady? Pomůžeme vám +420 591 140 565 PO–PÁ, 8:00–16:00
Díky věrnostnímu programu získáte slevy a výhody

Balistas radí

Poradna

Zbraně

Jak zvolit vhodné střelivo do vzduchovky?

15. 2. 2019
5 minut čtení
13
Odpověděl: Lukáš Hajný

Odpověď

Jako vzduchovkové střelivo slouží diabolky, olověné nebo ocelové BB broky. První dva zmíněné typy jsou určeny pro vzduchovky s drážkovanými hlavněmi, ocelové BB broky jsou určeny výhradně do zbraní bez drážkované hlavně, jsou ideální pro hobby a destrukční střelbu. Pro přesnou střelbu se nejvíce hodí diabolky. Nejčastěji jsou vyrobeny z olova, ale můžeme se také setkat s diabolkami z oceli či plastu. V následujících řádcích si o diabolkách řekneme více.

 

Diabolky volíme podle toho, zda chceme střílet:

  • sportovně, jde o přesnou střelbu na terč,

  • pro zábavu,

  • nebo pro lov.

 

Typy diabolek podle tvaru

Diabolky se dělí podle různých kritérií jako velikost, funkce nebo tvar. Právě tvar bývá označovaný jako zásadní.

 

Diabolky s plochou hlavičkou

Jde o oblíbené sportovní diabolky používané pro sportovní terčovou střelbu. I v levnějším provedení jsou velmi přesné. Protože nemají ideální aerodynamické vlastnosti, rychle ztrácí energii při letu (zakřivenější trajektorie letu). Dají se použít pouze na krátkou vzdálenost. Díky tvaru hlavičky vytrhnou do papírového terče přesné kolečko. To je výhoda při odečítání výsledků.

DIABOLKY S PLOCHOU HLAVIČKOU >>

 

Diabolky s půlkulatou hlavičkou

Výborné střelivo pro každé použití. Hodí se jak pro terčovou střelbu, tak pro lov. Díky lepší aerodynamice ztrácejí půlkulaté hlavy při letu méně energie než ty ploché. Zároveň mohou být tak přesné jako ploché hlavičky. Proto je ale zapotřebí přesnější výroba. Vybírejte tedy dobré značky. 

Diabolky s půlkulatou hlavičkou

DIABOLKY S PŮLKULATOU HLAVIČKOU >>

 

Diabolky se špičatou hlavičkou

Špičaté hlavičky mají výbornou aerodynamiku, což znamená nejmenší ztráty energie při letu. Jejich trajektorie letu je nejplošší. Nebývají však až tak přesné jako kulaté hlavičky. Vyznačují se vysokou průbojností. Hodí se hlavně pro lov a destrukční střelbu.

Diabolky se špičatou hlavičkou

DIABOLKY SE ŠPIČATOU HLAVIČKOU >>

 

Diabolky s dutinou

Tyto diabolky jsou jako stvořené pro lov, mají vysokou dopadovou energii a účinky bývají v těle cíle ničivé. V některých zemích jsou zakázané. Nejpřesnější v této kategorii jsou Diabolo JSB Hades.

Diabolky s dutou hlavičkou

DIABOLKY S DUTOU HLAVIČKOU >>

 

Mám vzduchovku ráže 4,5 mm. Můžu použít diabolky s průměrem 4,53 mm?

Odpověď je ano. Diabolky jsou nabízeny v různých průměrech, aby bylo docíleno vždy co největší přesnosti pro různé druhy hlavní. Eliminují se tak drobné rozdíly vznikající při výrobě hlavní. Může se například stát, že použijete diabolku s průměrem 4,52 mm a ta půjde do hlavně velmi těžko vložit.

Nedoporučujeme vkládat diabolky do hlavně násilím, dochází pak k deformaci sukýnky a snížení přesnosti střelby. V takovém případě je lepší sáhnout po diabolkách s menším průměrem, například 4,50 mm. Zjistit, které střelivo nejvíce vyhovuje vaší zbrani, vám pomohou testovací sady.

 

Testovací sady  

Stále nevíte, jaký typ diabolek vybrat a nechce se vám zkoušet krabičku po krabičce? Nevadí, firma JSB připravila speciální testovací sadu, která obsahuje rovnou 7 druhů diabolek. Už po pár výstřelech zjistíte, které střelivo vyhovuje vaší zbrani nejvíce. Kromě ráže 4, 5 je dostupná verze i 5, 5 mm.

DIABOLO JSB EXACT TEST 4, 5 MM >>

 

Doporučujeme vybrat nejvhodnější typ střeliva a používat pouze ten. S jinými vlastnostmi střeliva přijde i jiné nastřelení zbraně.

 

U nás jasnou jedničku představují diabolky firmy JSB Match Diabolo, které patří k nejpřesnějšímu střelivu na světě. JSB Exact jsou velmi přesné pro terčovou střelbu i na větší vzdálenost. Stejně tak dobře je použijete i pro zábavnou střelbu. Mezi 3 nejpoužívanější ráže diabolek patří 4, 5 mm, 5, 5 mm a 6, 35 mm.

Lukáš Hajný

.

V Balistasu jsem začínal v roce 2017 od píky, ve skladu. Když se člověk snaží, všechno jde – jsem rád, že takové prostředí zde máme. Postupně jsem se tak dostal na technickou podporu e-shopu, kde mám na starost zbraně a airsoft. O těch taky pro vás píšu do poradny a na blog. Airsoftu, střelectví, ale i myslivosti se věnuju už řadu let. Že mám práci, která je zároveň mým hobby, považuju za štěstí. Samozřejmě hned po rodině.

Komentáře (13)

Vložit komentář

Mazat, či nemazat

Kiboko, 6. 8. 2021

Nuž, lovím 36.06 Sprg. se ZKK 601 s 3900 J dle střeliva, plinkám ale s Combo Huntrer 900, pomocí Monster Diabolo cal 177 0,870 g. 16 J. Po namočení diabolek v motorovém oleji je to síla, trošku to ale hulí a nutno na kukru 6*42 doladit paralaxu nástřelu. V kulovnici užívám střely s futrálem asi na bázi teflonu (černé/modré), ale motorovým olejem mazané diabolky, co Vy na to?

Lukáš Hajný, 9. 8. 2021
.

Dobrý den, mazáním vzniká efekt zvaný Dieseling. Pro těsnění to není příliš dobré.

Do vzduchovky vzor 47 jake broky Dekuji Cvrk St.

Cvrk S., 5. 8. 2021

Prosim o spravu vzduch ovku jsem zdedil Diky CS.

Lukáš Hajný, 6. 8. 2021
.

Dobrý den, do vzduchovky vz. 47 jsou broky 4,46 mm, ale bohužel je nemáme v nabídce.

Volba vzduchovky

Luboš, 8. 6. 2021

Jakou doporučíte prosím vzduchovku pro aktivního důchodce(65) , střelba do terče na chatě případně občas na škůdce (potkany) Game? Dik

Lukáš Hajný, 10. 6. 2021
.

Dobrý den, vhodná je například Hammerli 750, která je dodávána v setu i s puškohledem. https://www.balistas.cz/vzduchovka-hammerli-hunter-force-750-combo-4-5mm/

Josef B

Zdeněk, 12. 4. 2021

Do vzduchovky vz.47 jsou broky 4,46 a ne 4,43

JSB nejlepší

Josef B., 23. 3. 2021

Nestřílím už ničím jiným než JSB. u různách průměrů 4,49-4,53 musíte holt trochu zaexperimentovat a vyzkoumat, který průměr vaší hlavni chutná. Doporučuji opravdu rovnou koupit od každé šarže jednu krabičku. Když jsme obecně u střeliva cal 4,5, tak vcleký pozor si dávejte na vzduchovku vz 34, vz 47, tam se nedají používat 4,5mm broky, ale jen 4,43! jinak ucpete hlaveň.

Igor

Zdeněk, 23. 3. 2021

Igorovi doporučte špuntovku a odborníka,zdravotníka

Dobry den , mam vzduchovku GAMO BLACK MAXXIM IGT M1 4.4m, Chci se zeptat jestli mohu používat diabolo 4,53

Jarda, 19. 3. 2021

Nemužu najit vhodnou diablo

Lukáš Hajný, 22. 3. 2021
.

Dobrý den, opravdu ráže 4,4 mm? Pravděpodobně máte klasickou 4,5 mm, do které lze použít i diabolky 4,53 mm.

jakou vzduchovku

Igor, 11. 3. 2021

Dobrý den.Jakou vzduchovku pro polní škůdce na vzdálenost okolo 90 metru,do cca 30000 ze všem všude?

Olovo

Josef, 17. 2. 2021

Co potom,až bude olovo zakázané pro zbraně?

Lukáš Hajný, 18. 2. 2021
.

Dobrý den, budeme střílet náhražky, které mají špatnou balistiku a jsou mnohem nebezpečnější.

drážkovaná hlaveň vs ocelové broky

Viktor B., 8. 1. 2021

Dobrý večer, mám vzduchovku s drážkovanou hlavní a možností střílet jak ocelové broky, tak olověné diabolky. Píšete, že pro ocelové broky jsou určeny výhradně zbraně s hladkým vývrtem. Pak nevím jak tomu rozumět. Děkuji za odpověď. Viktor Balda

Lukáš Hajný, 11. 1. 2021
.

Dobrý den, vyskytují se i modely, které umí střílet olověné diabolky a ocelové broky, není to však ideální řešení a o velké přesnosti se také nedá hovořit.

Napište komentář

odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

další dotazy z kategorie Zbraně

Jak vybrat luk

3. 5. 2021
Odpověděl: Lukáš Hajný
0
Vyberte si luk a šípy snadno a rychle. Vynecháme zbytečnou omáčku a pomůžeme s výběrem, aniž byste museli absolvovat cestu na prodejnu.

Montáž a nastřelení puškohledu – jak na to

22. 6. 2020
Odpověděl: Lukáš Hajný
3
Poradíme vám s výběrem montáže a dozvíte se jak nastřelit puškohled, ať už se ho chystáte připevnit na vzduchovku či kulovnici. Článek je určený hlavně pro střelce začátečníky.

Jak pečovat o zbraně?

20. 8. 2019
Odpověděl: Lukáš Hajný
9
V tomto článku se dozvíte, proč zbraně čistit a jak při tom postupovat. Řekneme si také něco k čisticím a konzervačním přípravkům. Nejprve si povíme, jak čistit palné zbraně. Pak se pustíme i do čištění plynovek a vzduchovek.

Jak vybrat flobertku?

4. 3. 2019
Odpověděl: Pavel Macura
15
Před koupí si nejprv odpovězte na otázku: Na co chci flobertku používat? Pro přesnou střelbu volíme dlouhé flobert pušky, případně revolvery s delší hlavní. Zábavná střelba na terč či do plechovek – zde se nejvíce hodí klasické flobert revolvery a pistole. Pokud jste sběratel, oceníte nádherně zpracované revolvery z české firmy Alfa.

Máte dotaz?

Zeptejte se

Volejte

591 140 565,
PO–PÁ, 8:00–16:00

Michal Ngo ZÁKAZNICKÁ PODPORA
Položit dotaz Potřebujete poradit? Zeptejte se

To nejlepší do vaší pošty

Videa, recenze, slevy a akce ze světa Balistas

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Tento web je chráněn podmínkami služby Google reCAPTCHA a zásadami ochrany osobních údajů.

PRODEJNA V HLUČÍNĚ