skip_main skip_menu skip_search

MRE jidlo na cesty

ONE MEAL – české potravinové dávky pro vojáky i outdoorové nadšence

Trvanlivého jídla se na trhu vyskytuje celá řada. V tomto článku si však představíme novinku od českého výrobce One Meal, která bezesporu snese srovnání s těmi nejrozšířenějšími bojovými dávkami světa.

ONE MEAL = NOVÉ VOJENSKÉ JÍDLO MRE

Česká bojová dávka potravin je určená pro řešení všech životních situací, kde není možné stravovat se běžným způsobem. Využívají ji armády NATO, záchranné složky IZS a velikou popularitu si získala u outdoorových nadšenců. Dávka nabízí stravovací řešení při výpadku dodávek energií, v době živelných a jiných katastrof.

Složení MRE Menu One Meal

Na trhu jsou zatím dostupné tři menu, postupem času jich výrobce plánuje zařadit dalších šest. Menu je vždy sestaveno tak, že respektuje národní i světové stravovací zvyklosti, pamatuje na různá zdravotní omezení spotřebitele či moderní stravovací návyky.

Vakuovane_jidlo_na_cesty
Každé jednotlivé menu obsahuje hlavní jídlo, isotonický nápoj, slané sušenky, čokoládovou tyčinku, plastovou lžíci a bezplamenný ohřívač.
Jidlo na cesty MRE
Vyzkoušeli jsme boloňské těstoviny – překvapivě dobré.

České MRE

Bojové dávky potravin One Meal se řadí mezi tzv. MRE. Zkratka „MRE – Meal Ready to Eat“ znamená „Jídlo připravené k okamžité spotřebě.“ Právě možnost okamžité spotřeby bez nutnosti rozdělání ohně je jednou z největších výhod, ale o tom později.

Původně byly Meal Ready to Eat MRE vyvinuty jako dehydrované potraviny pro vojáky v poli, především tam, kde není dostupná polní kuchyně. Často však bývají distribuovány jako humanitární pomoc civilnímu obyvatelstvu. Děje se tak například v oblastech postižených živelnými katastrofami či válkou. V případě nouze je možné shazovat je na padáku z letadel, musí vydržet dokonce shoz bez padáku ze 30metrové výšky. To umožňuje zásobování i těžko přístupných míst. Není divu, že nároky na toto odolné a trvanlivé jídlo jsou vskutku vysoké.

Výhody potravinových dávek One Meal

Teplé jídlo bez ohně

Bojove_davky_potravin_Balistas
Největší výhoda spočívá v možnosti ohřát si jídlo, bez nutnosti rozdělání ohně či shánění jiného zdroje tepla.

Samozřejmě pokrm lze připravit i na vařiči, ale představte si, že jste voják v bojové zóně a máte zákaz používat oheň či dokonce kouřit, protože by na vás nepřítel mohl spustit palbu. Nebo jste horolezec a nocujete na skalním masivu, kde s těží seženete trochu dříví nebo pohodlně postavíte vařič. Ano, jednou z možností je sníst jídlo studené. Kouzlo teplého jídla je, že vám ve vypjaté situaci kromě energie pozvedne morálku, což je často klíčové.

One Meal jsme vzali do terénu, ve videu najdete podrobnou recenzi produktu:

JAK TO FUNGUJE?

Naprosto jednoduše. Tajemství se skrývá v malém bílém pytlíčku, který naleznete v předpřipraveném sáčku. Po styku s vodou se v něm spustí exotermická reakce, která produkuje teplo. Do sáčku s ohřívačem vložíte neotevřený sáček s jídlem a následně přidáte vodu po naznačenou linku ve spodní části ohřevného sáčku. Pak už stačí jen sáček přeložit podle obrázku v návodu a počkat 12 minut, než se jídlo ohřeje.

MRE_Meat_Ready_toEat
Zkouška One Meal v terénu – samoohřívač vydrží hřát až 45 minut.

Chutnají skvěle a vejdou se do kapsy

Dávky One Meal obsahují vodu, nejsou proto tak lehké jako například dehydrovaná strava, která vzniká většinou sušením potravin a zachovává si stejnou nutriční hodnotu při nižší hmotnosti. Na druhou stranu právě obsah vody je u One Meal výhoda. Díky tomu si zachovává mnohem lepší chuť. Ta je opravdu skvěle vyvážená, takže není potřeba jídlo nijak dochucovat.

Ve výsledku je pro přípravu lehčího dehydrovaného jídla potřeba větší množství pitné vody, kterou sebou musíte nést. Navíc právě voda může být v některých situacích nedostatkovou komoditou. Bojové dávky potravin One Meal jsou baleny do odolného obalu, který zaručí dlouhou trvanlivost a navíc se vejde do každé brašny.

Kvalitní zdroj energie za každé situace

Jak už bývá zvykem, spousta vojenských vynálezů si najde cestu k civilním uživatelům. MRE není výjimkou. Kromě turistů se osvědčil ve výbavě military nadšenců a hráčů airsoftu, a to jako jídlo na cesty. Díky svým vlastnostem se skvěle hodí jako rychlý a vydatný zdroj energie na výlety. Nemusíte se namáhat se smažením řízků, po kterých vám bude navíc při horské túře pěkně těžko. Každá dávka potraviny je sestavena výživovými experty tak, aby spolehlivě dodala energii a zasytila člověka i při extrémních situacích.

MRE priprava
Na vývoji One Meal se podíleli experti na stravu.

Dlouhá trvanlivost

Minimální trvanlivost činí 2 roky. Praxe ukázala, že při vhodném skladování je možné tyto bojové dávky zkonzumovat po uplynutí mnohem delší doby. Výrobce doporučuje skladovat balíčky v suchu při teplotě 0–28 °C, mimo zdroj sálavého tepla a přímého slunečního záření.

TIP

Pokud si plánujete balíčky zařadit do své „železné zásoby potravin“, doporučujeme průběžně kontrolovat jejich trvanlivost. Pokud se přiblíží doba expirace, je vhodným řešením zkonzumovat je a nahradit za nové.

Hodnocení: skvělá hotová jídla (nejen) na cesty

One Meal je ideální na výlet do přírody i jako nouzová zásoba potravin. Isotonický nápoj má osvěžující chuť a pomáhá doplnit potřebné minerály. Příprava hlavního jídla je velmi snadná a zvládne ji skutečně každý. S pomocí chemického ohřívače máte během 12 minut teplé jídlo, které vás zasytí a dodá energii.

Netíží v kapse a vydrží trvanlivé dlouhou dobu. A to nejdůležitější na konec, oproti běžným MRE vyniká evropskou chutí, která není poznamenána pachutí konzervantů.

Kromě hlavního jídla a nápoje každé balení obsahuje sušenku, čokoládu a plastovou lžíci na jídlo.

Závěrečný verdikt k MRE One Meal 

- Relativní vyšší pořizovací cena (pokud ale rozpočítáte jednotlivé položky balení, zjistíte, že vyjdou levněji, než je pořizovat zvlášť)

+ K hlavnímu jídlu i čokoláda a sušenky, a tudíž delší doba zasycení
+ Doplnění minerálů díky isotonickému nápoji
+ Bezplamenný ohřívač je součástí balení, nemusíte jej tedy dokupovat zvlášť
+ Ohřívač vydrží až 45 minut
+ Trvanlivost min. 2 roky

Doporučujeme:

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.