skip_main skip_menu skip_search

Vzduchová pistole Reximex RP S 4,5mm

Novinka z Turecka: REXIMEX RP

Svatopluk Krutiš

Při poslední návštěvě ve společnosti Balistas v Hlučíně mne čekalo milé překvapení. Pan Marek Děngl mi ukázal PCP pistoli RP/ RPA od dalšího tureckého výrobce, firmy REXIMEX. Zaujala mne natolik, že jsem si ji vypůjčil k vyzkoušení.

Několik provedení ve dvou rážích

Pistole se vyrábí v rážích 4,5 a 5,5 mm s několika variantami univerzálních, anatomicky tvarovaných rukojetí, vyhovujících jak levákovi, tak i pravákovi. Použité materiály jsou odlišeny písmeny v typovém označení. Je k mání krásná rukojeť z tureckého ořechu (RPA W) či z šedého lamina (RPA GLG). Na stránkách výrobce najdeme i laminové rukojeti modré a oranžové. Já jsem si ale vybral pistoli s běžnou plastovou rukojetí (RP S). Mělo to svůj důvod. Jedině na ni jde nasadit nástavná pažba, která pistoli během několika sekund přetaví na velmi přesnou karabinu.

VZDUCHOVé PISTOLE REXIMEX RPA GLG a RPA W 4,5 mm
Vzduchová pistole REXIMEX RPA W (nahoře) a RPA GLG (dole)

Jednoduchá a efektivní

Základem zbraně je tělo z nemagnetické slitiny, v němž je uložen ocelový spoušťový mechanizmus s regulací kroku spouště. Imbusový šroub je zapuštěn v kořeni jazýčku, pod tlačítkem pojistky. Páka, kterou se natahuje bicí ústrojí ventilu a současně zasouvá diabolka do komory hlavně, je situována na levé straně těla. Mžikový přepouštěcí ventil, uložený v těle před spouští, navazuje na duralovou kartuši s přehledným čelním manometrem. Kartuše pojme 50 cm3 vzduchu pod tlakem max. 250 Barů. Quickfill ventil, který slouží k tlakování, je přiložen k pistoli. Ocelová drážkovaná hlaveň fixovaná shora v těle dvěma imbusovými šrouby je kryta designovým pláštěm z nemagnetické slitiny, na jehož přední straně sedí pevná muška, korespondující s pevným hledím, suvně usazeným v 11mm drážce nad napínací páčkou. Povolením imbusového šroubku lze toto hledí nejen posouvat, ale i sesunout a nahradit je stranově stavitelným, které je rovněž k pistoli dodáváno.

VZDUCHOVé PISTOLE REXIMEX RP příslušneství.jpg

Do 11mm drážky lze také případně nasadit i optiku. Tuto drážku najdeme také po celé délce hřbetu pláště hlavně. To je důležité při střelbě s nástavnou pažbou, protože v této konfiguraci nelze využít pevná mířidla ale je nutno zbraň vybavit buď puškohledem, nebo kolimátorem. Ústí hlavně nedosahuje až k čelu pláště, což umožnuje přiloženým adaptérem upevnit na zbraň moderátor, abyste výstřely nerušili nervózní sousedy. Moderátor již není v příslušenství pistole, lze jej ale dokoupit zvlášť. Ve snaze ještě zvýšit atraktivitu již tak zajímavé zbraně dodává výrobce jako zvláštní příslušenství i pláště hlavně v barvě modré či starorůžové…

Jednoranová nebo opakovací

Zbraň v jakékoliv konfiguraci lze používat jako jednoranovou, nebo opakovací. Proto je k ní dodáváno jednoduché lůžko pro vkládání diabolek, nebo dva devítikomorové rotační zásobníčky, chceme-li používat pistoli/karabinu jako opakovací. Pro ráži 5,5 mm mají zásobníčky pouze 7 komor. Lůžko i zásobníček fixuje ve správné pozici odpružená kulička. Nástavná plastová pažba je k plastové rukojeti připevněna dvoubodově, a to nasunutím do týlu a patky rukojeti, v níž je zjištěna ozubem. K sejmutí stačí zmáčknout tlačítko v rámu pažby a vysunout pažbu vzad.

Kovové části zbraně, pokud jsme si nepřikoupili barevný plášť hlavně, jsou vyvedeny v matné černi, s výjimkou trnu, zasouvajícího diabolku do komory. Ten je ponechán v barvě oceli. Pistole je velmi strohá na popisky. Na levé straně těla najdeme pouze logo a název výrobce, na pravé pak typ, ráži, tlak, údaje o patentu, zemi původu, výrobní číslo a ověřovací značku Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. Na kartuši je navíc upozornění na maximální tlak, kapacitu a bezpečnostní opatření. Pistole včetně nástavné pažby, dvou zásobníků, lůžka pro manuální vkládání střel, quickfill ventilu, imbusového klíče, sady náhradních těsnění, několika terčů a návodu je uložena v tvarovaném lůžku pevné přenosné brašny s logem výrobce na víku.

Zbraň zvládne i začátečník

Základní manipulace se zbraní je velmi jednoduchá. Máme-li ji natlakovánu, osadíme při zajištěné zbrani a natažené napínací páčce do drážky (zprava) buď lůžko pro střelbu jednotlivými diabolkami, nebo „napáskovaný“ zásobník. Do něj střely vkládáme, po pootočení průhledného víčka na doraz, čelem vpřed. Pak vrátíme páčku do přední polohy, odjistíme pojistku a můžeme zmáčknout spoušť. Bicí kladívko udeří do mžikového ventilu a ten uvolní odpovídající množství vzduchu. Ventil je vybaven regulátorem tlaku, který zajistí jeho přesné dávkování. Spoušť chodí po krátké dráze s náznakem odporu před výstřelem. Při použití zásobníku stačí k dalšímu výstřelu natáhnout napínací páku opět vzad, čímž dojde k napnutí mechanizmu a hvězdice zásobníku přesune před zasouvací jehlu další střelu. Jak již bylo řečeno, rukojeť vyhoví pravákovi i levákovi. Pouze levák bude mít malý problém při manipulaci s napínací páčkou na levé straně. V režimu „pistole“ můžeme používat jak pevná mířidla, tak i kolimátor, nebo optický zaměřovač pro pistoli. V tomto případě byl použit „pistolohled“ BSA 2x20 Edge a velmi jednoduchý kolimátor Venox.