skip_main skip_menu skip_search

Luky

Jak vybrat luk

Lukáš Hajný

Vyberte si luk a šípy snadno a rychle. Vynecháme zbytečnou omáčku a pomůžeme s výběrem, aniž byste museli absolvovat cestu na prodejnu.

Jaký typ luku si vybrat?

Nejprve si musíte ujasnit, jestli chcete reflexní nebo kladkový luk. Proto musíte znát jejich vlastnosti. Ty vám teď přiblížíme

A. Reflexní luk

Pokud jste začátečník, měli byste začít právě s reflexním lukem. Nehledejte u nich žádné speciální technologie. Tradiční konstrukce v podobě tětivy a pružného lučiště slouží už tisíce let. Reflexní luky mají konce ramen prohnuté dopředu směrem k terči, což vytváří jednoduchou kladku. Jsou vhodné pro sportovní, loveckou i rekreační střelbu.

Náš tip: 

Ragim Impala se řadí mezi top reflexní luky, které jsou vhodné pro zkušené i začínající lukostřelce. Skládá se ze středu z vrstveného lamina a ramen z černého sklolaminátu. Na madle se nacházejí závity pro případné uchycení mířidel nebo stabilizátoru.

Oblíbené reflexní luky:

B. Kladkový luk

Kladkové luky získaly název díky nesymetrickým kladkám na obou koncích lučiště. Kladkostroj rozloží napínací sílu v délce nátahu nerovnoměrně. Lukostřelec tedy vyvine největší sílu v první fázi nátahu a na konci už není odpor tak silný. Proto udrží tětivu déle nataženou. To je důležité hlavně pro lovce čekajícího na správný okamžik pro vypuštění šípu.

Náš tip:

Luk Buster značky Beast Hunter je určen hlavně juniorským střelcům a začátečníkům, kteří preferují kladkový luk. Největší předností je bez pochyby možnost nastavení síly nátahu od 15 do 29 liber a s tím související délka nátahu v rozmezí 17–26 palců. Tento model padne do ruky pouze pravákům.

Oblíbené kladkové luky:

Kritéria pro výběr luku

Co je potřeba znát?

 • Provedení luku (pro leváka / praváka)
 • Napínací síla luku (v librách)
 • Délka nátahu (v palcích)
 • Délka, velikost luku (v palcích)

Převody jednotek

 • 1" (palec) = 2,54 mm
 • 1 lb (libra) = 453,59

Provedení luku

Základem je zvolit správné provedení: luk pro leváka a luk pro praváka. Je to jednoduché. Pravák natahuje tětivu pravou rukou, míří pravým okem a luk drží v levé ruce. Šíp vede po levé straně madla ve směru střelby, levák opačně. Luk pro praváka se obvykle značí RH, pro leváka LH. Na trhu se vyskytují i luky oboustranné.

Napínací síla

Síla nátahu bývá vyznačena na ramenech a udává se v librách. 1 Lb = 0,45 kg. Obecně platí, že by člověk měl být schopen luk 11× natáhnout se sedmisekundovou výdrží v napětí a dvousekundovým odpočinkem při uvolnění. Pokud to nedokážete, zvolte slabší luk. Pokud máte rezervu, můžete zkusit silnější. Nemá cenu přeceňovat síly, mohlo by se vám to vymstít.

Vhodnost luku dle napínací síly

 • 10–20 lb – děti do 13 let
 • 20–28 lb – junioři
 • 28–35 lb – ženy
 • Nad 35 lb – muži

Délka nátahu

Určuje, jakou délku šípu potřebujete. Pro zjištění délky nátahu potřebujete skládací metr. Jeho konec si opřete pod krční jamku, za držení s předpaženýma rukama metr přidržujte nataženými prsty obou stran. Tam, kam vám dosáhnou prostředníky, odečtete délku nátahu. Tu je potřeba následně převést do hodnoty v palcích. 1 palec = 2,54 cm.

stažený soubor

délka, velikost luku

Délka bývá zpravidla vyznačena na jednom z ramen luku, stejně jako síla nátahu. Následující hodnoty jsou orientační pro (olympijský) reflexní luk. Samozřejmě vždy je nejlepší se poradit s prodejcem nebo vyzkoušet luk přímo na prodejně.

 • 66” luk je vhodný pro délku nátahu* do 28”
 • 68” luk je vhodný pro délku nátahu* do 30”
 • 70” luk je vhodný pro délku nátahu* nad 29”

Pak zde máme tradiční, lovecké luky, jejichž délky se pohybují okolo 60". Můžou je bez problémů používat osoby o výšce 160–190 cm. Opět jde o orientační hodnoty. 

Náš tip:

Jde o kladkový luk s rychlostí šípu až 320 fps, tedy přes 95 m/s. Má kompozitový střed, do něhož jsou zasazena ramena kombinující kompozit s karbonem. Síla nátahu je volitelná od 50 do 60 lb, délka nátahu je pak nastavitelná od 28,5" po 31,5". Hodí se pro střelce o výšce od 185 do 205 cm.

Při výběru dětského luku zase myslete na to, že dítě je ve vývinu. Raději zvolte o kousíček větší luk.

Náš tip:

Klasický dětský luk značky Venox skládající se ze sklolaminátových ramen a polymerového středu. Síla nátahu činí 10 lb, takže tětivu natáhne i skutečný začátečník. S tímto lukem mohou střílet pravoruké i levoruké děti.

Dětský luk Venox jsme pro vás i otestovali

Jaké zvolit šípy

Pro začátečníky není jednoduché se v nabídce zorientovat. Na výběr jsou šípy z různých materiálů, dřevěné, laminátové, duralové, karbonové atd. Cenový rozdíl mezi nimi je markantní. Proto začínajícím lukostřelcům doporučujeme levnější šípy. Vyplatí se koupit 10–20 obyčejných šípů v ceně okolo 80 Kč/ks. Jejich ztráta či zničení tolik nezamrzí a postupně se propracujete k lepším šípům.

Jedním z hlavních parametrů, které je při nákupu šípů potřeba znát, je délka. Ta se odvíjí od již zmíněné délky nátahu. Zjednodušeně řečeno délka šípu = délka nátahu. Dalším, pro začátečníka méně důležitým, ale pro profesionála směrodatným parametrem, je tuhost šípu (spine). Čím nižší číslo, tím tvrdší šíp. Ještě bychom mohli zmínit tloušťku šípu, která však v lukostřeleckých začátcích nehraje zásadní roli a řešit ji budete až postupem času, hlavně pokud se chystáte na soutěže.

Náš tip:

Šípy Fiber Bandit patří mezi ty nejoblíbenější mezi rekreačními střelci. Lze je využít pro reflexni i kladkové luky. Nabídnou vysokou přesnost i odolnost za stejnou cenu jako dřevěné šípy. Hroty jsou kulaté a nelze je vyměnit za jiný kus.

Další oblíbené šípy:

užitečné lukostřelecké doplňky

Jestli jste se právě rozhodli pořídit si luk, nezapomeňte na nezbytné lukostřelcké příslušenství. Než plně zvládnete lukostřeleckou techniku, může to i trochu bolet. Tětiva dokáže potrápit prsty a předloktí. Tomu se dá předejít ochrannými pomůckami jako chrániče předloktí a lukostřelecké rukavice. Po troše cviku už budete střílet jako Robin Hood. A aby to naopak neodnesla tětiva, je potřeba ji mazat vhodným tukem. V neposlední řadě nesmí chybět toulec na šípy.

Náš tip:

Praktický chránič předloktí v černém provedení od výrobce Buck Trail. Jeho délka činí 20 cm a zapíná se na tři plastové přezky. Díky svému tvaru se přizpůsobí každému předloktí. Tuto ochranou pomůcku jistě ocení každý lukostřelec, který se chce vyhnout nepříjemnému odření od tětivy.

Další užitečné příslušenství:

Kompletní nabídka lukostřeleckého příslušenství

Pokud si nevíte rady s výběrem kuše nebo si jen chcete udělat přehled, doporučujeme přečíst si náš článek Jak vybrat kuši.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: Lukáš Hajný

Expert na zbraně a myslivost, ex Balistas

Specialista na zbraně a myslivost. Řešil technické dotazy zákazníků, natáčel videorecenze, psal do poradny a blogu. V Balistas pracoval v letech 2017–2022.

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.