skip_main skip_menu skip_search

Klíště

Jak správně vytáhnout klíště člověku i zvířeti?

Klíště dokážete vyndat sami, lékaře na něj nepotřebujete. Mezi lidmi kolují různé teorie, jak se jej zbavit. Některé jsou správné, některé se nedoporučují. Ukážeme, jak nezvaného společníka co nejbezpečněji odstranit u člověka i čtyřnohého kamaráda.


1. Klíště obecné je přenašeč infekčních onemocnění

Tento roztoč saje krev savců, plazů i ptáků, kterou se zároveň živí. Přenáší řadu infekcí. Nejznámější je lymská borelióza a klíšťová encefalitida.

 

Klíště obecné (Ixodes ricinus) se skládá z

  1. ochranný chitinový štít, proto je těžko zničitelné
  2. smyslový orgán, dokáže jím vyhledat hostitele
  3. tykadla, kterými nalezne nejvhodnější místo k uchycení
  4. kusadla, jimiž prořezává pokožku
  5. sosák se zpětnými háčky, umožňuje sání a pevné přichycení k hostiteli

 

Klíšťová encefalitida – existuje na ni očkování

Infekční virové onemocnění, kterým nakažené klíště přivodí zánět mozku. Příznaky se typicky projeví za jeden až dva týdny, člověk ale může být i bez příznaků. Proti encefalitidě existuje preventivní léčba – očkování.

Nemoc má zpravidla dvě etapy. 1. Stavy podobné chřipce trvají 3–5 dní. 2. Po zlepšení může přijít vysoká teplota, ztuhlost šíje, bolesti hlavy, zvracení, třes, závratě. Je totiž zasáhnut centrální nervový systém, a to 2–3 týdny. Klíšťová encefalitida může mít za následek trvalé bolesti hlavy, poruchy spánku či soustředění, deprese, třes, obrnu končetin nebo obličejových svalů.

 

Lymská borelióza je v ČR rozšířenější než encefalitida

Bakteriální onemocnění, kdy dochází k přenosu bakterií borelie z klíštěte do hostitele. Bakterie vyžadují delší dobu na přenos. V současnosti neexistuje očkování, po projevení se nemoc léčí antibiotiky.

Flek po klíštěti se objevuje tehdy, když je infekční. Skvrna je červená, velká asi 3–5 cm, uprostřed má bílou tečku. Typické příznaky nemoci jsou horečka, malátnost, únava a nevolnost. Někdy může nastat i zánět kloubů či šlach, kožní problémy nebo problémy nervové soustavy.

 

2. Jak odstranit klíště

Čím dříve klíště najdete, tím snadněji se jej zbavíte. A tím je i možnost onemocnění nižší. Když klíště odstraníte v den přisátí, riziko infikování klesá na minimum. První hodiny je totiž přisáté jen kusadly. Nějakou dobu trvá, než pronikne kůží a začne sát a tím předávat infekci.

 

Jak na klíště v sedmi krocích

  1. Umyjte si pečlivě ruce. Pokud máte ranku, nasaďte si gumové rukavice.
  2. Klíště zakápněte dezinfekcí – nejlépe jódem, jodisolem nebo alkoholem. Rukavice nebo dezinfekci často najdete i v lékárničce.
  3. Nechte dezinfekci chvíli působit. Ničí viry a bakterie v těle parazita.
  4. Vikláním ze strany na stranu začněte uvolňovat klíště. Do pár minut by mělo pustit. K vytažení použijte nejlépe speciální pinzetu nebo kartu na klíště. Pokud ji máte, uchyťte jí klíště co nejblíže u kůže a jemně otáčejte doleva a doprava, tím nalomíte cementovou vrstvu, která brání vyjmutí. Klíště následně vytáhněte kolmo ke kůži.
  5. Ránu opět vydezinfikujte a sledujte, zda se nezaněcuje.
  6. Klíště bezpečně zlikvidujte. Nejlépe jej spláchněte do záchodu. Nikdy ho nedrťte v prstech.
  7. Po odstranění klíštěte si znovu umyjte ruce.

 

Spalene kliste
Klíště můžete spláchnout i spálit. Zabalte ho do kousku papíru a pak zapalte. V papíru se z něj nedostanou ven žádné infekční částice.


Vatová tyčinka pomůže, když nemáte nic jiného po ruce

  1. Umyjte si pečlivě ruce. Pokud máte ranku, nasaďte si gumové rukavice.
  2. Natřete klíště a okolí dezinfekcí.
  3. Vyklejte vatovou tyčinkou s klíštětem ze strany na stranu.
  4. Po vytažení místo znovu vydezinfikujte.
  5. Sledujte, zda se nezaněcuje.
  6. Klíště bezpečně zlikvidujte.
    Nejlépe jej spláchněte do záchodu. Nikdy ho nedrťte v prstech.
  7. Po odstranění klíštěte si pečlivě umyjte ruce.

Co při vytahování nedělat

Někdo při kousnutí klíštětem používá k odstranění krémy, šampony či oleje. Tento postup ale nedoporučujeme. Po zakápnutí těmito prostředky se roztoč začne dusit a zvracet do ranky vzniklé přisátím. Tím do ní vypustí viry nebo bakterie.

Dále se vyhněte normální pinzetě. Když ji zmáčknete, zmáčknete zároveň klíštěti zadeček, čímž můžete zpět do rány vypudit krev. Vhodnější je pinzeta se zobáčkem na konci, která tomuto brání.

Utrhnuté klíště

Jestliže se vám klíště přetrhlo a v ráně zůstala kusadla nebo i hlavička, nelekejte se. Z kusadel infekce už nehrozí. Ranku a zbytek klíštěte znovu dobře vydezinfikujte. Poté pokračujte v odstraňování zbytků. Když se vám to nepodaří, tělo to zvládne samo. Zbaví se jich stejně jako třísky.

 

3. Ochrana proti klíštěti

Než vyrazíte do přírody, důkladně se nastříkejte olejem či sprejem proti klíšťatům. Prostředek použijte na kůži i oblečení. Klíšťata se drží u země, proto největší pečlivost věnujte nohám, botám a kalhotám.

Sice to je trochu smutné, ale jestli nemusíte, nesedejte si venku do trávy. Skoro v každém lese už je lavička k odpočinku. Když už si sedáte, dejte si pod sebe alespoň karimatku, deku nebo tričko.

repelent sprej
Pokud jste v přírodě od rána do setmění, přípravek si přibalte s sebou a pro jistotu se během dne přestříkněte.


Spreje a repelenty proti klíšťatům

Jejich účinnost se pohybuje mezi 4–8 hodinami. Většinou chrání nejen před klíšťaty, ale i komáry či jiným bodavým hmyzem.

 

Repelent Mugga

Klíště odpuzuje 6–8 hodin a lze jej užívat spolu s přípravky na opalování. Účinnost repelentu potvrdil test na 2500 druzích komárů a na 850 druzích klíšťat.

 

Repelent Ballistol

Repelent je toxikologicky a dermatologicky testován na nezávadnost. Obsahuje i filtr UV-B (SPF 6).

 

Sprej Bio Insektal

Prevence před boreliózou či encefalitidou. Po nanesení na kůži sprej účinkuje až 8 hodin, na oblečení až 3 týdny.

 

Elektronické odpuzovače klíšťat

Vydávají ultrazvukové pulzy. Ty jsou pro člověka bezpečné a klíště odradí na délku 1,5 metru. Odpuzovače jsou šetrné k životnímu prostředí, neobsahují chemii.

 

Odpuzovač klíšťat pro lidi

Ultrazvuk blokuje u klíšťat Hallerův orgán, a to jim znemožňuje zaměřit zdroj krve, ke kterému by se přisály. Odpuzovač vydrží až rok.

 

Odpuzovač klíšťat pro psy a kočky

Chrání vašeho mazlíčka před klíšťaty, ale i blechami a hmyzem. Odpuzovač zavěsíte na obojek pomocí spony nebo šňůrky a hotovo.

 

4. Jak vyndat psovi nebo kočce klíště

Na internetu koluje spousta návodů, jak vytáhnout klíště psovi nebo kočce. Nejjednodušší je následující. V případě, že jste svému čtyřnohému kamarádovi našli nechtěného návštěvníka, nasaďte si gumové rukavice a pinzetou klíště uchopte za hlavičku co nejblíže u kůže zvířete. Pomalým a pevným tahem vyndejte klíště přímo z kůže. Po odstranění očistěte kůži mýdlem a vodou.

 

Repelent Ballistol Animal

Má účinek až osm hodin. Vašeho zvířecího kamaráda ochrání před hmyzem, komáry, klíšťaty… Repelent má zároveň léčivý vliv na pokožku a ošetřuje srst zvířat. Jedná se o nezávadný repelent IR3535 s příjemnou vůní. Model byl testován dermatologicky i toxikologicky na nezávadnost, a to německou firmou Sehr Gut. Výrobek doporučují nezávislí veterináři.

 

Nezapomeňte

Klíště můžete spláchnout i spálit. Zabalte ho do kousku papíru a pak zapalte. V papíru se z něj nedostanou ven žádné infekční částice.


5. Očkování proti klíštěti

Nejlepším řešením proti klíšťové encefalitidě představuje očkování. Je dobrovolné, v naší společnosti je očkováno zhruba 25 % populace. Očkování se doporučuje lidem, kteří se často pohybují v přírodě, chodí na procházky se psy nebo žijí v rizikových oblastech. Prvně se poraďte se svým lékařem. Naočkují vás také na krajských hygienických stanicích.

Očkování se skládá ze tří dávek, které obsahují oslabený vir klíšťové encefalitidy. Proto se začíná nejlépe v zimě, kdy nemůžete z přírody dostat další dávku. První dvě várky následují měsíc po sobě. S nimi jste chráněni po celý rok. Třetí dávka se aplikuje další zimu. Přeočkování proti klíštěti probíhá cca každých 5 let, a to jednou dávkou. Očkování stojí kolem 1200 Kč. Některé zdravotní pojišťovny jako VZP na něj přispívají.

Zaujal vás článek? Budeme rádi, když se v komentářích podělíte o své postřehy.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.