skip_main skip_menu skip_search

airsoft battery

Jak na výběr airsoft baterie a nabíječky

Lukáš Hajný

Bez baterie nemůže elektrická airsoft zbraň fungovat. Jedná se o často podceňovanou součást výbavy, na níž se ale nevyplatí šetřit. Se správnou baterií peníze ušetříte a navíc se vyhnete vybití během akce či přímému zničení.

Vyvarujte se používání nekvalitních baterií a nabíječek

Ke spoustě zbraní dostanete v balení rovnou baterii a nabíječku. Co se zdá jako výhodná koupě, je spíše jen marketingový tah. Tyto komponenty jsou v naprosté většině případů nekvalitní a slouží pouze pro vyzkoušení zbraně. Také se na ně nevztahuje záruka a není možné je reklamovat. Pokud to myslíte s airsoftem opravdu vážně, důrazně doporučujeme zakoupit kvalitní baterii a nabíječku.

Podle čeho vybírat airsoft akumulátor?

Velikost a tvar baterie

Vybíráme tak, aby se baterie vešla do zbraně na určené místo, například do pažby nebo předpažbí. Samozřejmě existuje možnost vložit baterii do externí kapsy či pouzdra, ale ne vždy je to praktickým a esteticky vhodným řešením. V dnešní době existuje mnoho typů a tvarů baterií, takže určitě najdete tu správnou.

Výkon zbraně

Pokud máme zbraň v základu, pak je příliš silná baterie spíše na škodu. Dochází k vyššímu opotřebení vnitřních dílů a zbraň trpí. Nejvhodnějším řešením jsou tedy NiMH akumulátory o napětí 8,4 V nebo 9,6 V.

Pro upgradované zbraně se silnou pružinou je kvalitní a výkonný akumulátor nutností. Zde je vhodné zvolit např. Li-Pol akumulátor s vysokou kapacitou. Rozdíl oproti klasickým NiMH a NiCD článkům poznáte v okamžitém zvýšení kadence.

Konektor

Nezapomeňte se podívat, jaký konektor máte na své zbrani. Například velký a malý konektor jsou si velmi podobné a snadno se můžete při nákupu splést. Pokročilejší hráči často využívají Dean-T konektory, které disponují řadou výhod, jako nezaměnitelná polarita a vysoká odolnost vůči vysokým teplotám i opotřebení.

Baterie pro airsoft a jejich typy

Nejčastěji se v airsoftu používají:

1. NiCD akumulátor

Dnes už je technologie NiCD překonaná a používají se jen zřídka. Jsou velké a těžké. Trpí paměťovým efektem a samovybíjením.
Pro nabíjení je nejlepší je zcela vybít a následně plně nabít. Na druhou stranu jsou „blbuvzdorné“ a levné. Příkladem toho je legendární a nesmrtelné Sanyo. 

BATERIE SANYO LP 9,6V / 1700MAH

2. NiMH akumulátor

Mají vysokou kapacitu, malý vnitřní odpor a jsou mechanicky odolné. Jsou nenáročné na péči a dokáže je obsluhovat i úplný začátečník. Prakticky netrpí paměťovým efektem. Z důvodu vysokého samovybíjení je lepší je před každou akcí nabít. Nejsou vhodné pro silné pružiny. NiMH a NiCD baterie skladujte vždy nabité, při hlubokém vybití článků může dojít k jejich zničení.

Doporučujeme:

3. Li-Pol akumulátor

Levné, malé a lehké. Obrovskou výhodou je jejich 100% využitelná kapacita a utáhnou i silně upgradované sestavy. Samovybíjení je Li-pol baterií zanedbatelné. Jsou však náročné na péči a náchylné k poškození ať už mechanickému, tak vlivem přebíjení či podbíjení.

Z toho důvodu nejsou vhodné pro začátečníky. Vzhledem k jejich výkonu může dojít k většímu opotřebení vnitřních dílů zbraně.

Doporučujeme:

Nabíječky na airsoft

Bohužel ani základní nabíječky dodávané v balení k čínským zbraním nejsou vhodné pro nabíjení značkových baterií, proto je rozhodně k tomuto účelu nepoužívejte. Snadno by mohlo dojít k nevratnému poškození baterie. Vždy používejte pouze nabíječku určenou pro daný typ baterie.

Kvalitní nabíječka zajistí dlouhou životnost vaší baterie a bezproblémový provoz. Ty základní se totiž po dokončení nabíjení samy nevypnou a je potřeba je hlídat. Ideální jsou inteligentní nabíječky, které se po dokončení nabíjecího procesu samy vypnou a disponují i spoustu dalších užitečných funkcí.

Skvělým příkladem je multifunkční nabíječka od firmy ASG, která dokáže nabíjet většinu běžně dostupných typů baterií, včetně nejčastěji používaných NiMH a Li-Pol.

Jestli máte k nabíjení airsoft zbraní dotaz, napište mi níže do formuláře. Rád odpovím. Pokud ne, možná by vás zaujal návod, jak vhodně vybrat sekundární zbraň.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: Lukáš Hajný

Expert na zbraně a myslivost, ex Balistas

Specialista na zbraně a myslivost. Řešil technické dotazy zákazníků, natáčel videorecenze, psal do poradny a blogu. V Balistas pracoval v letech 2017–2022.

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.