skip_main skip_menu skip_search

Motýlek nejen v logu

Benchmade

Benchmade

Benchmade je americký výrobce nožů. Jeho nejslavnějším výrobkem je Model 68, který se dostal do povědomí lidí po celém světě. Pokud jej snad neznáte, řadí se mezi nože motýlkové. Nejde tedy o typický zavírací nůž, kde se vysune čepel z rukojeti. U klasických motýlkových nožů musíte vysunout část rukojeti, pak čepel a nakonec obě poloviny rukojeti spojit pojistkou.

 

Motýlek ve filmu

Toto tasení nože bylo velmi oblíbené nejen u zákazníků, ale i u hollywoodských filmařů. Ti udělali značce Benchmade obrovskou reklamu. Zaujaly je především všemožné triky, které mohli jejich kladní i záporní hrdinové na stříbrných plátnech použít. Slavný model 68 se tak objevil ve spoustě kasovních trháků.

Mezi nejznámější patří Tváří v Tvář s Johnem Travoltou a Nicholasem Cagem. Objevil se také v nesmrtelných scénách filmů Mumie, Kat, Kickass nebo ve Smrtonosné zbrani 4. Právě efektní tasení motýlku dodalo akčním scénám šmrnc, napětí a v některých případech i vtip.

Málokdo však ví, že moc nechybělo a na již velmi oblíbené „motýlky“ se málem zapomnělo. Původní společnost Bali-Song, která vznikla už v roce 1980 totiž po sedmi letech zbankrotovala. Rok na to vznikla nová společnost Benchmade. Ta se poučila z chyb svého předchůdce a začala více dbát na kontrolu kvality, cen a dopravy.

Obrat k lepšímu

V roce 1988 se tak opět naplno rozjela výroba pod novou značkou. Nože se začaly vyrábět dvoufázově. Výrobu dílů obstaraly stroje, o kompletaci a kontrolu kvality se pak starali zaměstnanci ručně.

Největší inovaci nože Benchmade zažily v roce 1990, kdy výrobce pořídil laserovou řezačku. S její pomocí se mohla k výrobě používat i ocel, která je příliš tvrdá na to, aby se mohla běžně lisovat. Nože Benchmade pak měly oproti konkurenci výrazně odolnější ocel, díky čemuž značka získala také velmi cenné vojenské zakázky. Tehdy nastal opravdový obrat k lepšímu.

Benchmade dnes

Nože Benchmade už však nejsou jen o nesmrtelných nožích motýlcích. Díky vojenským zakázkám firma vyrábí také kvalitní taktické nože a své portfolio neustále rozšiřuje. Dnes v něm najdete třeba nože lovecké, outdoorové, survival nebo záchranářské. Za vyzdvižení stojí především velký lovecký nůž na opracování zvěřiny nebo multifunkční sada nářadí s brouskem.

Máte dotaz?

Zeptejte se

Michal M

Michal Ngo Zákaznická podpora

Volejte +420 591 140 565, Po–pá, 8–16 hod.

Pište podpora@balistas.cz

Položit dotaz

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz