skip_main skip_menu skip_search

Pistole

Vzduchové pistole – velká zábava v malém balení

Pokud si chcete pořídit vzduchovou pistoli, je nutné si hned na začátku ujasnit několik věcí. Nejprve je samozřejmě potřeba stanovit cenovou relaci. Následně si položte otázku, co od vzduchové pistole vlastně očekáváte.

Výběr vzduchové pistole ve zkratce

Systém pohonu rozhoduje

Jestliže hledáte terčovnici, se kterou budete v terči vystřihovat desítky, pak doporučuji podívat se na PCP pistole. Ten kdo šetří, má za tři a postačí mu nejspíš nejlevnější pružinové pistole. Zlatou střední cestou pro takové to domácí střílení na terč a plechovky jsou CO2 pistole. Mezi nimi najdete také repliky ostrých zbraní, včetně těch se systémem blowback a reálnou rozborkou.

Olověné diabolky versus ocelové broky

Důležitou roli hraje střelivo. V praxi se můžeme setkat s pistolemi na olověné diabolky a ocelové broky, z nichž první jmenované vynikají větší přesností. Naproti tomu ocelové broky dominují při destrukční střelbě a mají výrazně nižší cenu než diabolky.

Tipy na vzduchové pistole

Víme, že výběr vzduchové pistole je dosti individuální věc a nedá se jen tak nalajnovat. Proto jsme pro vás vybrali několik tipů z každé kategorie tak, ať si každý přijde na své.

1. SPA CP-2

Nástupce veleúspěšné CP1 stojí na pomezí pistole a klasické dlouhé vzduchovky. V balení najdete konverzní set v podobě dlouhé hlavně, moderátoru hluku a pažby, pomocí něhož máte během chvilky z pistole dlouhou a přesnou pušku. Je velmi lehká a s nasazeným moderátorem je extrémně tichá, střelbou nerozhodí ani pozorné sousedy. Na mou duši, dá se s ní střílet i v bytě. Jen nepodceňujte její výkon a pořiďte si kvalitní lapač broků, nechcete mít přece díry ve stěně. Další výhodou je, že diabolky se neodrážejí tolik jako ocelové broky.

V následujícím videu jsme se rovněz podívali na mladší SPA CP1 a vyzkoušeli střelbu:

SPA dobře ví, že v jednoduchosti je síla, a proto jsou její vzduchovky vhodné pro začínající i pokročilé střelce. Kromě jednoranné redukce lze využít věnečkový zásobník o kapacitě 7 ran pro ráži 5,5 mm a 9 ran pro „čtyřapůlku“. V základu má CP1 i CP2 nastavitelná mířidla. Ty lze sundat a na 11mm rybinu umístit například kolimátor.

Kdo chce střílet na delší vzdálenost, může zvolit puškohled, ale je třeba mít na paměti, že oční reliéf většiny puškohledů je přizpůsoben pro pušky. Jednoduše řečeno, klasický puškohled a CP2 bez nasazené pažby si spolu rozumět určitě nebudou. CP2 dodáváme včetně dvou zásobníků. Stejně jako u CP-1 se o pohon stará 12g CO2 bombička, cca na 40 ran. Žhavou novinkou je CP2 Camo s povedeným maskováním.

Představení vzduchové pistole SPA CP2:

2. Crosman 1377 a 1322

Jednoranná vzduchová pistole amerického výrobce Crosman uchvátila milovníky terčové a hobby střelby. Díky drážkované hlavni a pohonu na stlačený vzduch je velice přesná, tichá a nemá žádný zpětný ráz. Přesto Crosman 1377 patří mezi nejsilnější pistole své třídy. Stačí pomocí předpažbí párkrát napumpovat tlak do kartuše a můžete střílet dokonce až na 25 metrů.

Výhodou je, že nepotřebujete žádnou CO2 bombičku ani jiné plnění. Stačí 3–4 napumpování, bez problému to zvládnou i děti. Pistole se pohodlně se vejde do batůžku, prostě taková energie 10 J sbalená na cesty, tak si ji nezapomeňte vzít třeba o víkendu na chalupu. Jedním z benefitů je také možnost tuningu, mnozí střelci z ní dokáží sestavit opravdové unikáty. V konfiguraci s přídavnou pažbou a kolimátorem je střelba ještě zábavnější a přesnější. Nezapomeňte, že pro zvýšení životnosti je dobré nainstalovat ocelový závěr.

Vyberete si mezi celočerným modelem 1377 black, nebo variantou American Classic s hnědou pažbičkou a předpažbím. Střelci preferující „pětapůlku“ rozhodně uvítají Crosman 1322 v ráži .22 (5,5 mm). Jak je známo, větší ráže si lépe poradí s drobnými škůdci a destrukční střelbou.

Nezapomeňte

Pro zvýšení životnosti je dobré nainstalovat ocelový závěr.

3. ASG CZ-75 D Compact

Slavnou CZ-75 a její varianty není třeba dlouze představovat. Dánská firma ASG získala licenci přímo od České Zbrojovky a dala vzniknout jedinečným replikám s originálním logem CZ. Vyznačují se reálnou hmotností a velikostí, takže jsou od ostrých téměř k nerozeznání. ASG CZ 75 D Compact si hned získala srdce fanoušků a dlouhodobě se drží na předních příčkách v prodejnosti mezi vzduchovými i airsoftovými pistolemi.

Tahle vzduchová CZ-75 je jasná volba, pokud se chcete skvěle zabavit a přitom neutratit majlant. Není to zrovna terčovnice, nemá totiž drážkovanou hlaveň a střílí ocelové broky. Její největší síla totiž tkví v rychlopalbě na plechovky a podobné cíle.

4. ASG P-09 Blowback

ASG P-09 má zajímavé konstrukční řešení dovolující střílet olověné diabolky a ocelové broky. Oproti ASG CZ-75 D Compact se s ní dá střílet mnohem přesněji. Tajemství se skrývá v oboustranném věnečkovém zásobníku. Ten dokáže pojmout oba druhy střeliva a ocelové broky v něm drží díky integrovaným magnetům. Po vyprázdnění jednoho věnečku stačí zásobník pouze obrátit. Celková kapacita činí 16 ran.

vzduchova pistole asg cz 75 p 09 blow back 4-5mm

Vzduchová P-09 má stejné ovládací prvky jako ostrá verze, nechybí manuální pojistka ani systém bezpečného vypouštění nataženého kohoutku. Můžete ji směle využít pro tzv. sušení a upevnit si tak důležité návyky zacházení se zbraní. Pistoli pohání 12g CO2 bombička, na kterou lze vystřelit 60–70 diabolek. To je vcelku dost na to, že má systém blowback, tedy imitaci reálné funkce závěru.

Představení vzduchové pistole ASG CZ P09:

5. SPA CP400

Nový model od výrobce SPA. Tělo pistole tvoří odlitek z nemagnetické slitiny v kombinaci s plastovými díly. Funguje na klasickou 12g CO2 bombičkou, která se umisťuje do pažbičky. Využívá 8ranný věnečkový zásobník na olověné diabolky. Střelba je v režimu DAO (Double Action Only), tudíž kohout nelze natáhnout.

Jelikož je vzduchovka SPA Artemis CP400 určena na přesnou střelbu olověnými diabolky, tak má drážkovanou hlaveň. Ve své kategorii je opravdu přesná. Ke střelbě můžete využít pevná mířidla, ale nechybí ani 11mm lišta pro montáž optiky. Více se můžete dočíst v naší podrobné recenzi.

Představení vzduchové pistole SPA Artemis CP400:

Tahle pistole už je jiné kafe. Je to nefalšovaná PCP pistole stvořená pro přesnou terčovou střelbu. Zkušený střelec s ní nemá problém na 10 m z volné ruky posílat diabolky jednou dírou. Nemá ani pevná mířidla, pouze 11mm lištu pro optiku. Pro PP700W je charakteristická velká kartuše o objemu 67,5 cm3 s přehledným manometrem. Dvouplášťová drážkovaná hlaveň je zárukou přesné a navíc tiché střelby. K tomu je potřeba krmit ji kvalitními diabolkami, jako jsou například české JSB Match Diabolo. Ergonomicky tvarovaná rukojeť dobře padne do ruky levákům i pravákům.

PP700W má ještě sourozence v podobě PP700S-A. Kromě pevných mířidel a montážní lišty se od sebe příliš neliší. Obě pistole jsou dostupné v ráži 4,5 a 5,5 mm. Plnění je stejné jako u každé jiné PCP vzduchovky, buď pomocí láhve nebo pumpy. Ke quickfillu v balení je ještě nutné dokoupit rychlospojku. A jak si vede při terčové střelbě, to se můžete dočíst v naší recenzi.

7. GLOCK 17

Rakouský Glock je celosvětově uznávaný. Je to pracant, který vás nezklame. Je typický svým zajímavým designem se skrytým kohoutem a spoušťovým mechanismem DAO. Není se tedy čemu divit, že po něm zatouží spousta střelců. A pro ty bez zbrojního průkazu má Umarex skvělou repliku. Má velkou výhodu – nemusíte s ní na střelnici a zastřílíte si téměř kdekoliv.

Tahle sedmnáctka čtvrté generace je poháněna CO2 bombičkou a pálí ocelové broky ráže 4,5 mm. Skládá se z polymerového rámu a ocelového závěru. Nechybí jí ani blowback. K tomu přičtěte reálné ražení a rozborku. Prostě ostré předloze jako by z oka vypadla. Můžete ji klidně využít i k nácviku střelby a bezpečné manipulace se zbraní.

Nejnovější vzduchová pistole špičkového výrobce Sig Sauer. Jde o dokonalou repliku „devatenácet jedenáctky“ ve sběratelské edici We The People, která oslavuje americkou historii. Hned na první pohled zaujme celokovovou konstrukcí s atraktivní povrchovou úpravou zdobenou vlasteneckými rytinami. Na závěru je vyryt nápis We The People a 1776. Střenky jsou zdobeny 50 hvězdami (25 na každé straně), každá symbolizuje jeden stát Unie.

Je potřeba vyzdvihnout silný blowback, typický pro CO2 pistole. Do detailu je vyřešena reálná rozborka a velice nás potěšila funkční dlaňová pojistka. Ta vám nedovolí vystřelit, pokud pistoli pevně neuchopíte v dlani. Střelba z ní je velmi příjemná a vcelku přesná, přestože má hladkou hlaveň a je dělaná na ocelové broky. V každém případě je to krásný sběratelský kousek, se kterým se lze navíc skvěle zabavit, stačí tuhle 1911 vzít ven z vitríny a rozstřílet pár plechovek.

Představení zbraně Sig Sauer 1911 ve sběratelské edici We The People:

V seriálů článků Zábava bez zbrojáku vám představujeme volně dostupné zbraně. Vybíráme zboží, které odvede slušnou práci na zábavnou i sportovní střelbu a přitom patří mezi levné zbraně. Podíváme se i na sortiment pro juniory či drahé polovičky. Kromě vzduchovek postupně vyzkoušíme praky, luky, foukačky či airsoftky.

Předchozí díl: ZÁBAVA BEZ ZBROJÁKU 3 – LUKY

Doporučujeme:

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.