Nevíte si rady? Pomůžeme vám +420 591 140 565 PO–PÁ, 8:00–16:00
Díky věrnostnímu programu získáte slevy a výhody

Návod, jak vybrat rybářský prut

13. 6. 2019
20 minut čtení
1
Odpověděl: Michal

Odpověď

Pruty se dělí na několik skupin. Každá má svá specifika, proto bychom si měli před nákupem položit pár otázek. Kde budeme chytat, jakým způsobem a jaká je naše cílová ryba? Nahazování, zaseknutí, zdolávání, kontakt s nástrahou i s rybou – to je jen několik aspektů, které ovlivňuje právě prut.

 

Jak vybrat rybářský prut

 

Univerzální rybářský prut neexistuje a pokud berete rybolov vážně, určitě se vyplatí vyšší počáteční investice. Zrovna u prutů totiž většinou platí, že čím dražší, tím kvalitnější.

Doporučujeme dokoupit i ochranné pouzdro či obal na pruty. Zajistíte ochranu při přepravě, minimalizujete riziko poškození a tím zvýšíte i životnost. Pokud budete pruty pravidelně čistit a nepodceníte údržbu, poslouží vám dlouhé roky.

 

1. Dělení podle provedení

Teleskopické pruty

Výhoda prutů teleskopů spočívá v jejich mobilitě. Dají se snadno přenášet. Složené zaberou jen minimum místa a u vody je během chvíle vysuneme a poskládáme. I když jsou v dnešní době dostupné i teleskopy vysoké kvality, hodí se především pro začínající a příležitostné rybáře, pro něž je důležitá právě nižší pořizovací cena a také již zmíněná skladnost.

TELESKOPY >>

 

Dělené pruty

Dělené pruty se skládají ze dvou a více pevných částí, které se do sebe při montáži zasouvají. Je obecně známo, že jsou děličky lepší a také že z čím méně dílů se skládají, tím lepší mají mechanické vlastnosti. Mezi nesporné výhody patří právě jejich síla a ohebnost. Jedinou nevýhodu představuje přepravní délka.

DĚLNIČKY >>2. Dělení podle materiálu

Sklolaminátové pruty

Zajišťují vysokou pevnost. Údržba je jednoduchá. Sklolaminátové pruty jsou cenově dostupnější. Vyrábějí se buď plné, ty jsou samozřejmě odolnější vůči mechanickému poškození, nebo duté. Ty vynikají především nízkou váhou. Sklolaminát se používá zejména pro výrobu prutů teleskopických.

 

Grafitové pruty

Grafitový prut patří mezi nejkvalitnější. Mimořádná pevnost uhlíkových vláken zaručuje vynikající mechanické vlastnosti. Zvládne i kapitální ryby a při zdolávání oceníte právě pružnost prutu. Z důvodu vysoké vodivosti uhlíku bychom měli dbát zvýšené opatrnosti a při bouřce raději rybolov odložit.

 

Bambusové pruty

Extrémně lehké, ale náročné na údržbu. Vhodné pro lov drobných ryb.

 

Štípané a lepené pruty

Není jednoduché je sehnat a vyrábějí se spíše na zakázku. Jde spíše o okénko do historie. První pruty byly zpracovány právě ze „štípanek“ bambusových stébel, které se pak lepily dohromady.

 

3. Dělení podle způsobu použití

Pruty kaprové

Speciálně určené pruty na kapry nebo amury. Protože jde o těžké ryby, musí kaprové pruty zvládnout i vyšší zátěž a je podstatná právě jejich pevnost a odolnost. Běžně se používají dvou nebo třídílné, ale pro méně náročné rybáře nabízíme samozřejmě i teleskopické.

 

Feederové pruty

Feeder pruty mají specifickou jemnou a ohebnou špičku. Feeder totiž patří mezi nejjemnější rybolovné techniky. Prut je po nahození položený kolmo k vodě a záběr sledujeme právě dle pohybu špičky. Další výhoda – špičky se dají měnit a tak si požadovanou citlivost prutu přizpůsobíte dle vlastních požadavků.

 

Pickerové pruty

S prutem na feeder bývá často zaměňován picker. Ten je velmi lehký a tenký (max 50 g). Hodí se na chytání menších druhů ryb.

 

Přívlačové (vláčecí) pruty

Jsou určené pro lov přívlačí pomocí umělých nástrah. Dá se s nimi velice přesně nahazovat, což je u této rybolovné techniky zásadní. Podle cílové ryby se nabízejí v lehkých variantách na lov pstruhů a okounů až po pruty k lovu velkých štik nebo těžké vláčecí pruty na sumce a mořský rybolov.

 

Plavačkové pruty

Pro lov malých a středních ryb se splávkem, neboli na plavanou, jsou nejvhodnější pruty plavačkové. Do této skupiny zahrnujeme dělené matchové pruty, teleskopické boloňky a také biče, tedy pruty bez vodících oček. Jsou výrazně delší, což usnadňuje daleké a přesné náhozy.

 

Sumcové pruty

Sumcové pruty

Jsou vyrobeny tak, aby zvládly maximální zátěž těchto sladkovodních obrů, kteří mohou přesáhnout i váhu 100 kg. Jsou velice podobné kaprovým prutům, ale mají zesílenou konstrukci a vynikající pružnost a odolnost.

 

Muškařské pruty

Pruty na muškaření jsou dělené a velmi pružné. Váhové třídy se po celém světě určují podle mezinárodní stupnice AFTMA. Při lovu se používá muškařská šňůra, díky které dopravíme lehkou nástrahu – mušku, nymfu – na lovné místo.

 

Vnadící a spodové pruty

Známé i jako Spod Rod pruty. Nejsou primárně určeny na lov, ale k dopravení návnady do lovného místa. Napříkladpomocí vnadícího koše nebo tzv. rakety.

 

Vrhací zátěž

Gramáž

Určuje rozsah hmotnosti nástrahy, se kterou jde nahodit za ideálních podmínek co nejdále.

V praxi to znamená, že pokud vlastníte například přívlačový prut s vrhací zátěží 10 – 30 g, tak je ideální používat nástrahy o váze 20 g. Pokud použijete lehčí prut, dostatečně jej nezatížíte. Omezí to vzdálenost a přesnost náhozů. To samé by platilo naopak i u těžších nástrah.

Obdoba gramáže je uváděna v jednotkách oz, používá se u značení jemnosti feederových špiček.

 

Libráž

Hodnoty v librách (lbs) udávají testovací křivku kaprových prutů. Zjednodušeně to znamená, při jakém zatížení dojde k ohnutí prutu do pravého úhlu. Převodem na gramy a vydělením číslem 16 pak můžeme přibližně odvodit vrhací zátěž.

Příklad:

5 lbs = 2268g

2268 : 16 = cca 142 g maximální vrhací zátěže

142g x 0.8 = 114g ideální vrhací zátěže

 

Údaje jsou zaoukrouhleny a zároveň pouze orientační. V praxi často odlišné, můžou se lišit od údajů udávaných výrobci.

Jsme na konci. Doufáme, že jsme vám pomohli najít ten správný prut. A pokud už máte nákup za sebou, možná se vám hodí zjistit, jak ke svému proutku vybrat vhodný rybářský naviják.

 

Michal

.

V polovině června 2019 jsem nastoupil na pozici technické podpory. Na starost mám hlavně komunikaci se zákazníky. V praxi jde o technické dotazy na zbraně, rybaření, ale i objednávky. Ke zmíněným oborům mám velice pozitivní vztah. Rybařením se zabývám od dětství a zbraněmi už také dlouhou dobu. Ve volném čase se věnuji hlavně sportu, hudbě, cestování a samozřejmě už zmíněnému rybaření.

Komentáře (1)

Vložit komentář

Vrhací zátěž

Zdeněk K., 26. 8. 2019

Libráž Hodnoty v librách (lbs) udávají testovací křivku kaprových prutů. Zjednodušeně to znamená, při jakém zatížení dojde k ohnutí prutu do pravého úhlu. Převodem na gramy a vydělením číslem 16 pak můžeme přibližně odvodit vrhací zátěž. Příklad: 5 lb = 2267g 1361 : 16 = cca 141 g maximální vrhací zátěže 141g x = 112g ideální vrhací zátěže Proč se dělí číslem 16?, děkuji Zd. Krátký

Michal, 28. 8. 2019
.

Dobrý den, číslo 16 se používá, protože tímto jste schopen vypočítat nejpřesněji tu správnou hodnotu vrhací zátěže.

Napište komentář

odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

další dotazy z kategorie Rybaření

Jak vybrat rybářský naviják

11. 6. 2019
Odpověděl: Michal
0
Nejdůležitější částí úspěšné rybářské výbavy není prut ani dobrá nálada, ale právě naviják. Dalo by se říci, že když se zlomí prut, zaseknutou rybu můžete stále vytáhnout. Pokud by nevydržel naviják, můžou vás ušetřené peníze stát vysněný úlovek. A nic nezlomí rybářovo srdce tolik, jako zoufalství při ztrátě trofejní ryby.

Jak na feeder

7. 6. 2019
Odpověděl: Michal
0
Feeder je druh rybaření na tenké pruty s lehkými krmítky a ohebnými špičkami. Záběr poznáme pomocí ohebných špiček, které směřují do vody kolmo. Pojďme si přiblížit, jak se na feeder chytá.

Máte dotaz?

Zeptejte se

Volejte

591 140 565,
PO–PÁ, 8:00–16:00

Michal Ngo ZÁKAZNICKÁ PODPORA
Položit dotaz Potřebujete poradit? Zeptejte se

To nejlepší do vaší pošty

Videa, recenze, slevy a akce ze světa Balistas

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů

PRODEJNA V HLUČÍNĚ