DOPRAVA ZDARMA nyní od 499 Kč. Zboží skladem odesíláme do 24h.

Nevíte si rady? Pomůžeme vám +420 591 140 565 PO–PÁ, 8:00–16:00
Díky věrnostnímu programu získáte slevy a výhody

Jak vybrat rybářský naviják

11. 6. 2019
15 minut čtení
0
Odpověděl: Michal

Odpověď

Rozebereme si základní a nejpoužívanější navijáky na ryby. Liší se tím, na jaký druh rybolovu se hodí. Štěstí přeje připraveným, proto by výběr neměl příznivec Petrova cechu podcenit. Dbát bychom měli především na dílenské zpracování, hladký chod a jednu z nejzatěžovanějších částí navijáku – rolničku. Zmiňme i dostatečný počet ložisek, aspoň 4. Mají být umístěny na kličce, v rotoru, rolničce a cívce.

Jak vybrat rybářský naviják

Naviják s přední brzdou

Nabízí asi nejpřesnější regulaci odporu při zdolávání. Brzda se nachází na přední straně cívky a celková konstrukce pak obsahuje méně pohyblivých částí. Široký rozsah záběru brzdy umožňuje velká plocha brzdných lamel, ke kterým je snadný přístup. A to díky umístění v cívce navijáku, což je důležité například při čištění. Při demontáži nebo změně cívky je ale nutné matici vždy celou vyšroubovat a při montáži zase našroubovat a utáhnout.

Rybářské navijáky s přední brzdou

NAVIJÁKY S PŘEDNÍ BRZDOU >>

Jistá nevýhoda je právě ono umístění regulační matice. Při zdolávání musíte často rychle reagovat na výpady ryby. V praxi to rybáři nejčastěji řeší tak, že cívku přidržují vlastními prsty. Není to ideální, ale ne vždy je čas dávat ruku okolo napnutého vlasce před naviják.

 

Naviják se zadní brzdou

Opačný případ zpracování představuje zadní brzda, kterou využijeme u lehčí rybařiny, položené i plavané. Toto umístění je nejlépe přístupné, protože regulace odporu probíhá daleko od vlasce a cívky a umožňuje rychle reagovat na změny. Změna cívky je o to jednodušší, protože ji jen stisknutím tlačítka vycvaknete ven a při zpětné montáži opět jen nasadíte a zacvaknete. Takže není nutné žádné šroubování.

NAVIJÁKY SE ZADNÍ BRZDOU >>

Před nožkou navijáku bývá na dosah prstu umístěna i páčková brzda sloužící pro citlivé zvýšení odporu, které při výlovu nebo podebírání ryby občas potřebujeme, když nemáme ani jednu ruku volnou. Často se setkáte s modely, které kombinují zadní brzdu s brzdou bojovou.

 

Naviják se zadní bojovou brzdou

K lovu přívlačí je nejpreferovanější kombinace zadní a bojové brzdy, která slouží k dočasnému snižování nebo zvyšování odporu bez ovlivnění celkového brzdného nastavení. K tomu se používá páčka umístěná na zadní straně v blízkosti klasické matice. Krom přívlače se hodí i k jemnějším způsobům lovu, například feederu.

NAVIJÁKY S BOJOVOU BRZDOU >>

 

Baitrunner – naviják s volnoběžnou brzdou

Především při kaprařině a lovu na položenou jsou populární rybářské navijáky s volnoběžnou brzdou, takzvané baitrunnery. Toto provedení u vody funguje tak, že po nahození přecvaknete páčku mechanismu a brzdný systém tím úplně uvolníte.

BAITRUNNERY >>

Při záběru si pak ryba bere vlasec úplně bez odporu a na břehu slyšíte jen cvakání cívky a odvíjení. Pootočením kličky se brzda vrátí do původní polohy. Jste tak připraveni k záseku a odpor brzdy pak zůstane beze změny tak, jak byl rybářem původně nastaven.

 

Multiplikátor

V posledních letech se i přes vyšší pořizovací cenu těší velké oblibě multiplikátory. Na první pohled je největší rozdíl to, že nejsou jako klasické navijáky umístěny na spodní, ale na horní straně prutu. Uchycení funguje jiným způsobem a vyrábějí se i pruty se sedlem, které je upraveno právě pro montáž multiplikátoru.

MULTIPLIKÁTORY >>

Způsob nahazování, ukládání vlasce, nastavení brzdy funguje jinak, než je rybář u smekacích navijáků zvyklý, proto lov s tímto typem navijáku vyžaduje cvik a praxi. Menší modely jsou využívané zejména při lehké a střední přívlači. Ty větší pak při mořském rybolovu, těžší přívlači a sumcařině.

Při lovu na moři určitě vybírejte model s antikorozní úpravou, která odolá agresivním účinkům soli. Nejdůležitější jsou především kvalitní ložiska – umožní dostatečně daleké odhozy. Hlídejte hlavně i ukládání šňůry, které většinou řeší posuvný řadič. Vlasec se u multiplikátorů prakticky nevyužívá. Dostupné jsou i elektrické multiplikátory s elektrickým pohonem. Jsou vybaveny i displejem, díky kterému máte krom ukazatele odmotaných metrů šňůry přehled o lovných místech nebo profilu dna. 

Každý z nabízených navijáků má své podstatné výhody. Tento článek by měl každému rybáři přiblížit, který model vybrat. Pokud si stále nejste jisti, obraťte se na naši technickou podporu. Ráda pomůže.

Michal

.

V polovině června 2019 jsem nastoupil na pozici technické podpory. Na starost mám hlavně komunikaci se zákazníky. V praxi jde o technické dotazy na zbraně, rybaření, ale i objednávky. Ke zmíněným oborům mám velice pozitivní vztah. Rybařením se zabývám od dětství a zbraněmi už také dlouhou dobu. Ve volném čase se věnuji hlavně sportu, hudbě, cestování a samozřejmě už zmíněnému rybaření.

Komentáře (0)

Vložit komentář

Napište komentář

odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

další dotazy z kategorie Rybaření

Návod, jak vybrat rybářský prut

13. 6. 2019
Odpověděl: Michal
1
Správně zvolený prut představuje společně s navijákem alfu a omegu úspěšně fungující rybářské sestavy. Pojďme se podívat na to, co při nákupu zohlednit.

Jak na feeder

7. 6. 2019
Odpověděl: Michal
0
Feeder je druh rybaření na tenké pruty s lehkými krmítky a ohebnými špičkami. Záběr poznáme pomocí ohebných špiček, které směřují do vody kolmo. Pojďme si přiblížit, jak se na feeder chytá.

Máte dotaz?

Zeptejte se

Volejte

591 140 565,
PO–PÁ, 8:00–16:00

Michal Ngo ZÁKAZNICKÁ PODPORA
Položit dotaz Potřebujete poradit? Zeptejte se

To nejlepší do vaší pošty

Videa, recenze, slevy a akce ze světa Balistas

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů

VÝDEJNA V HLUČÍNĚ