skip_main skip_menu skip_search

Dalekohledy1

Jak vybrat dalekohled

Lukáš Hajný

Tato otázka není zrovna jednoduchá. Nejprve si musíme promyslet k čemu budeme dalekohled používat, co od něj očekáváme a kolik do něj můžeme investovat. Na trhu je spousta modelů, cenově začínají v řádech stokorun a končí v řádech statisíců. Pomůžeme vám zorientovat se v nabídce a vybrat ten nejlepší dalekohled.

Dalekohledy _ lov a myslivost

Monokuláry, binokuláry, spektivy – co je co?

Dle konstrukce dalekohledy dělíme na binokulární a monokulární. Dále je rozlišujeme dle použití na univerzální, lovecké, turistické, ale také třeba na hvězdářské a námořní dalekohledy. My se zaměříme především na dalekohledy pro myslivost, turistiku a univerzální rodinné využití. Než se jim podíváme blíže na zoubek, objasníme si nejčastější pojmy, se kterými se během výběru setkáte.

Slovníček pojmů

Co znamená zvětšení, průměr objektivu a světelnost?

Každý dalekohled má dvoučíselné značení, např. 10x26 nebo 8x56. Dalekohledy s variabilním zvětšením nesou označení např. 7-21x40 či 8-20x50.

První číslo udává zvětšení (přiblížení), u variabilních dalekohledů pak rozsah přiblížení. 10x zvětšení nám ukáže pozorovaný objekt 10x blíže. Tzn. srnce vzdáleného 1000 m budeme přes dalekohled vidět jako při pozorování pouhým okem na vzdálenost 100 m.

Druhé číslo je průměr objektivu (předních čoček) v milimetrech. Čím větší je čočka, tím více světla skrze ní může proniknout, což hraje významnou roli. Dalekohled s vysokou světelností umožňuje pozorování v obtížných světelných podmínkách.

Dalekohled FOMEI 7x50 ZCF

3 roky záruka

Skladem na centrálním skladu, v pondělí 29. 4. u vás

1 852 Kč

Zorné pole

Velikost zvětšení a průměr objektivu ovlivňuje šířku zorného pole. To můžeme popsat jako prostor ve tvaru kužele, který vidíme v dalekohledu najednou. Výrobci udávají šířku zorného pole nejčastěji v metrech při vzdálenosti 1000 m.

Například oblíbený a levný dalekohled Fomei 7x50 ZCF má zorné pole široké 119 m v 1000 m. Rozmyslete si tedy, jestli chcete najednou pozorovat větší prostor, nebo spíše oceníte větší přiblížení a rozpoznání detailů objektů. Plánujete-li pozorovat pohybující se objekty, volte raději menší zvětšení s větším zorným polem.

Co ovlivňuje průměr výstupní pupily?

Průměr výstupní pupily získáme vydělením průměru objektivu a zvětšení. Udává se v milimetrech a je to vlastně průměr světelného svazku, který vystupuje z okuláru do oka pozorovatele.

Věděli jste, že, zornička se u mladého oka dokáže rozšířit dokonce až na 9 mm? Optimální je tedy průměr výstupní pupily, který odpovídá průměru zorničky oka. Pro pozorování za dne je dostačující 2-5 mm, za šera 5-7 mm.

Jako příklad nám poslouží oblíbený myslivecký dalekohled Fomei Leader 8x56. 56/8=7. Výstupní pupila činí 7 mm a má i speciální antireflexní úpravu čoček. To z něj dělá skvělého společníka i pro večerní čekanou. Bohužel ani tento parametr zcela nevypovídá o množství světla, které projde optickou soustavou. Proto není dalekohled 8x56 jako 8x56. Roli hrají další faktory jako například kvalita skla a antireflexní vrstva čoček.

Jaký je rozdíl mezi hranoly BK7 a BaK4?

BaK4 je sklo s vysokou hustotou a lepší optickou kvalitou než BK7. Pokud držíte dalekohled BaK4 směrem od očí a proti světlu, můžete v okulárech vidět kruhové výstupní pupily.

Levnější hranoly BK7 mají hranaté, nekruhové výstupní pupily.

Za denního světla není rozdíl na první pohled znatelný, ale s ubývajícím světlem a rozšířením zorniček začnete vnímat rozmazané okraje u hranolů BK7.

Kvalita obrazu totiž klesá a stává se náchylnou k chromatické aberaci v okrajových částech obrazu.

BK7 - Borosilikátové sklo

Protože je levnější, používá se především u základních dalekohledů. Toto sklo má bohužel větší světelnou ztrátu, ale pro denní pozorování je zcela dostačující. Běžný uživatel většinou rozdíl nepozná.

BaK4 - Baryové korunové sklo

Vysoce kvalitní sklo s minimálním rozptylem zajišťuje jasný a ostrý obraz v celém zorném poli. Často se používá v kombinaci s antireflexní úpravou. Je vhodný pro pozorování za zhoršených světelných podmínek. Jak je vidět na obrázku, hranol BK7 vytváří výstupní pupilu se zastíněnými (rozmazanými) okraji. Hranol BAK4 má pak dokonale kulatou výstupní pupilu.

K čemu slouží antireflexní úprava čoček?

Antireflexní vrstva stejně jako průměr čoček ovlivňuje množství světla, které pronikne do optiky dalekohledu. Některé světelné paprsky se odrážejí od klasických skel čoček. Aby se tak nestalo, pomáhají nám antireflexní vrstvy. Jde o tenký povlak sloučenin kovů navlečený na čočky.

Antireflexní úpravu rozdělujeme do těchto skupin:

  • FC (FullyCoated) jednoduchá antireflexní vrstva
  • MC (MultiCoated) více nanesených vrstev na jedné ploše optiky
  • SMC nebo FMC (Super nebo Fully MultiCoated) více vrstev na všech plochách optiky

Dalekohledy podle konstrukce

Binokulární dalekohledy pro pozorování oběma očima

Binokulary

Někdy se setkáte s označením triedry. Jsou to klasické pozorovací dalekohledy, do nichž koukáte oběma očima. Proto máte širší zorné pole a lepší povědomí o plasticitě pozorovaných objektů než u monokulárů. S tím souvisí také schopnost lépe odhadnou vzdálenost pozorovaného objektu. Většinou mají středové ostření. To je často doplněno dioptrickou korekcí na pravém okuláru.

Binokuláry mají široké využití. Vybírat můžete od levných dalekohledů do kapsy přes dětské dalekohledy až po vynikající myslivecké dalekohledy. Ty bývají vybavené tak brilantní optikou, že s nimi lze pozorovat za šera, v mlze apod. Pokud máte obě oči zdravé, určitě si pořiďte binokulární dalekohled.

Monokulární dalekohledy pro pozorování jedním okem

Monokulár je malý a lehký pomocník. Pohodlně se vejde do kapsy. Je ideální pro turistiku, cyklovýlety, airsoft a na každodenní nošení. Cenou za kompaktní rozměry a nízkou hmotnost je menší zorné pole a horší světelnost. Ale tato bolístka provází všechny kapesní dalekohledy. Pozorování je možné pouze za dobrého světla.

Jestliže potřebujete občas nakouknout do dálky a nechcete se tahat s binokulárem, jste si vědomi výhod a nevýhod obou konstrukcí, tak uvažujte o koupi malého monokuláru.

Pozorovací dalekohledy – spektivy

Spektivy slouží k pozorování vzdálených objektů. Konstrukčně jsou to monokuláry určené pro pozorování jedním okem. Zpravidla se umísťují na stativ, aby byly co nejstabilnější. Díky velkému zvětšení najdou uplatnění při lovu a sportovní střelbě. Kvalitním spektivem můžete přečíst zásahy v terči i na velkou vzdálenost.

Některé pozorovací dalekohledy můžete dokonce připevnit k zrcadlovce a využít je jako teleobjektiv. Zářným příkladem je prověřený spektiv Fomei Foreman ED 20-60x80. S nim vám neuniknou ani nejmenší detaily.

Při výběru spektivu buďte opatrní a nechte si raději poradit. Málo někdy znamená víc, takže se nenechte zlákat nesmyslně velkým zvětšením. Takový teleskop je citlivý na otřesy, i když je na stativu. Navíc se zvětšením podstatně klesá světelnost, zmenšuje se zorné pole a kvalita obrazu. S menším zvětšením můžete koukat z ruky nebo s lehkou oporou.

Dalekohledy podle použití

Turistické dalekohledy pro běžné použití

Nejčastěji je budete nosit v brašně přes rameno nebo zavěšený na krku při toulání se přírodou. Výběr turistického dalekohledu vyžaduje kompromis co se týče velikosti čoček. Pro turistiku nejsou příliš vhodné tzv. kapesní dalekohledy s menšími než 25mm čočkami. Kvalita obrazu není totiž dostatečná, obzvláště pro lidi s horším zrakem.

Na druhou stranu dalekohledy s 50mm čočkou se pronesou. Optimální jsou dalekohledy s 35-42mm čočkami. Zvětšení je ideální 7x, 8x, 10x, max. 12x.

Naše tipy:

Vynikající univerzální dalekohled na cesty, lov a sport. Vyniká příjemnou velikostí a hmotností. Skvěle vyvážený poměr zvětšení, světelnosti a zorného pole si oblíbíte ihned.

Tento dalekohled vám přiblíží cíl desetkrát. Má ideální zvětšení pro běžné pozorování. Perfektní ED sklo mu dává potřebnou světelnost při použití v horších světelných podmínkách.

myslivecké dalekohledy pro pozorování zvěře

Myslivci volí nejčastěji dalekohledy se zvětšením 7x50 potažmo 8x56. Mají výbornou světelnost a jsou stále dobře přenosné. Tyto podmínky splňují např. české dalekohledy Fomei. Šero jim nečiní nejmenší problém. To je nezbytné zvláště při obeznávání zvěře, jež s ubývajícím světlem opouští svůj bezpečný úkryt.

Pro myslivost jsou téměř nepoužitelné variábly. Kvůli složitější konstrukci optiky nenabízí tak čistý obraz a jsou náchylné na poškození. Binokulární dalekohledy se zoomem nevynikají až takovou kvalitou, proto je ani nenajdete v nabídce renomovaných výrobců. Z nich zmiňme např. dalekohledy Vortex.

A jaké zvětšení se pro lov hodí? Mějte na paměti, že větší než dvanáctinásobné zvětšení v ruce bez pořádné opory neudržíte. U modelů s velkým zvětšením sice můžete využít montáže na stativ, ale málokomu se s ním bude chtít při lovu tahat. Zvěř se pohybuje a není na škodu mít dalekohled s větším zorným polem.

Kompaktní dalekohledy jako 7x35, 7x42 a 8x42 se také hodí pro lov. Jsou univerzální a na šoulačku za dobrého světla dostačující. Neváží mnoho a nejsou příliš objemné, tudíž nepřekáží při prodíraní se křovím. Kromě černého zbarvení je dostanete také v zelené či camo variantě. To pro zelené nadšence představuje vítaný bonus.

Co dalšího má mít ideální dalekohled pro myslivce? Správný lovecký dalekohledodolné pogumované tělo. Je plněný dusíkem, aby byl vodotěsný a nezamlžil se ani při výkyvech teploty. Nemá smysl na něm šetřit. Dalekohledy pro lov jsou dražší, protože využívají speciální materiály. Ty je činí odolnějšími před nepříznivým povětrnostním podmínkám. Vydrží tak dlouhou řadu let a odvděčí se spolehlivou funkcí.

Dalekohledy s nočním viděním

Digitální dalekohled pro noční vidění umožňuje pozorovat objekty za naprosté tmy. Uplatnění najde při ochraně majetku a lovu. Funguje na principu zesílení zbytkového světla, například měsíce a hvězd. Není-li zbytkové světla dostatek, pomůže přisvětlení infračerveným (IR) přísvitem.

Některé modely jsou univerzální a zvládnou pozorování ve dne i v noci. Příkladem je špičkový ATN Binox 4K, který disponuje i pokročilými funkcemi, jako je laserový dálkoměr.

Příslušenství pro dalekohledy

Většina výrobců dodává dalekohledy rovnou s příslušenstvím. Určitě se vám hodí pořádná brašna, nejlépe polstrovaná. Slouží jak k přenášení, tak uskladnění dalekohledu. Nechcete přece, aby se vám na ne zrovna levný dalekohled někde prášilo nebo vám náhodou někde spadl.

Pohodlný popruh na krk také přijde 100% vhod. Moderní neoprenové popruhy na dalekohled jsou příjemné a trvanlivé. Obyčejné nylonové popruhy rovnou zahoďte. Horskou túru nebo lov s nimi absolvovat nechcete.

Závěr: Budeme rádi, když vám tento článek pomůže s výběrem správného dalekohledu, který bude vaším spolehlivým parťákem, ať se chystáte kamkoliv.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: Lukáš Hajný

Expert na zbraně a myslivost, ex Balistas

Specialista na zbraně a myslivost. Řešil technické dotazy zákazníků, natáčel videorecenze, psal do poradny a blogu. V Balistas pracoval v letech 2017–2022.

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.