skip_main skip_menu skip_search

Puškohled Valiant

Jak vybrat puškohled a kolimátor

Jan Kaleta

Čím rychle a přesně zacílit? Dva základní pojmy v oblasti zaměřovacích optik představují kolimátor a puškohled. Prvně si odpovězte, na co danou optiku budete dávat. Pistoli nebo pušku? Chcete střílet na krátké či dlouhé vzdálenosti? Jaká je velikost terče? Pokud máte v těchto otázkách jasno, můžeme přejít k výběru zaměřovače.

1. Kolimátory

Při míření s kolimátorem se používají obě oči. Střelec si tak udržuje lepší přehled o okolí, zamíření je mnohem jednodušší a rychlejší než s optikou. Ideální pro akční střelbu. Obsluha kolimátoru je jednoduchá a rychlá. Kolimátory fungují na principu baterie, která přenáší červený světelný bod na sklíčko.

Kolimátor slouží spíše pro větší terče a na kratší vzdálenosti. Mluví se o něm nejčastěji v souvislosti s taktickým zaměřovačem. Je to z toho důvodu, že zpravidla nepřibližuje a více se hodí pro pistole a pušky taktického rázu jako například Sig Sauer MPX.

Uzavřené kolimátory

Uzavřený kolimátor vzhledově připomíná puškohled, je ale podstatně kratší. Hodí se pro již zmíněné taktické zbraně typu Sig Sauer MPX, a to z důvodu menšího zorného pole. Lícnice pušek vám urychlí a zjednoduší zacílení přes okulár kolimátorů.

Otevřené kolimátory

Světelný bod se přenáší na sklíčko, které je vysunuté v přední části. Otevřený kolimátor představuje výbornou volbu pro klasické pistole. Díky velkému zornému poli nemusíte mít kolimátor v přesné vzdálenosti a úrovni od oka.

2. Puškohledy

Výběr puškohledu se často podceňuje. Spousta střelců, kteří investují do zbraní, pak sáhne po nevhodné optice. Na našich stránkách naleznete puškohledy s různým označením jako Valiant Lynx 4-16x50 SF SIR Mil-Dot. Vysvětlíme, co dané číslice a písmena znamenají.

Zvětšení, přiblížení (zoom)

Varianta Valiant 3-9x40 AOIR značí zoom 3-9x. Puškohled vám tedy umožní maximálně devítinásobně přiblížený obraz. Tento parametr je při výběru důležitý. Pokud chcete střílet na dlouhé vzdálenosti, je lepší puškohled s vyšším zvětšením jako například Valiant 5-20x50.

Další podskupinu představuje Valiant 6x40, označuje pevně dané šestinásobné zvětšení. Jedná se tedy o puškohled s pevným přiblížením, jenž nejde nijak jinak nastavit. Tento typ mají rádi střelci, kteří vyžadují střelbu na stejnou vzdálenost.

KOREKCE PARALAXY

Paralaxa zjednodušeně slouží pro doostření obrazu na různě vzdálené cíle při různě nastaveném zvětšení. Další výhodou je, že při zaostření paralaxou víte, jak daleko se terč nachází.

Tento prvek se často označuje jako SF (Side Focus) a AO (Adjustable Objective). Model SF označuje boční paralaxu. Ta se nachází na bočním komínku puškohledu. U modelu AO paralaxu najdete na přední části puškohledu. Třetí skupinu tvoří puškohledy bez paralaxy.

Průměr tubusu a objektivu

Puškohledy se vyrábí ve dvou základních tubusech s průměrem 25,4 mm (1") a 30 mm. První zmíněný najdete zpravidla u nižších řad. Nejedná se o nevýhodu, někteří střelci nižší váhu a menší zvětšení vyžadují. Druhý tubus se v hojné míře používá u vyšších řad. Výhodu představuje větší světelnost puškohledů. Ty ale pak zároveň mají vyšší váhu.

Objektiv puškohledů – poslední číslice v názvu – označuje velikost výstupní čočky. V případně puškohledů Valiant 4-16x50 se jedná o průměr 50 mm. Velikost objektivu ovlivňuje světelnost puškohledu. Pokud je číslo vyšší, láme se na čočce více světla, které zajistí ostřejší obraz. Při používání puškohledu v podvečer vám velikost objektivu zajistí i déle zřetelný obraz.

Dioptrická korekce

Tento parametr využívají střelci s oční vadou. Umožňuje nastavení rozsahu dioptrií. Vám pak odpadá nošení dioptrických brýlí při střelbě.

Kříže

Kříž slouží k přesnému zásahu. Můžeme je rozdělit na dva základní typy:

Kovový kříž

Kovový se častěji využívá u levnějších řad.

Leptaný kříž

Tento kříž je leptaný přímo do sklíčka. Využívá se u dražších řad. V dnešní době hojnou záležitost představuje osvětlení kříže. Výhodou je možnost střelby za šera. Osvětlení pomáhá, pokud cíl splývá s křížem. Zbarvení zpravidla bývá do zelené nebo červené barvy, s možností nastavení intenzity.

Puškohledy Valiant

Výrobci si kříže přizpůsobují dle vlastních potřeb. Jedním z příkladů je Valiant. V nabídce má hned dva typy, které vznikly dle požadavků střelců. První model nese název FBR. Jeho výhodou je protažení Dotů ve spodní části kříže. Při střelbě má střelec více možností pro střelbu na delší vzdálenost.

Druhý typ má označení HFT. Jak název napovídá, jedná se o kříž pro sportovní disciplínu HFT. Ta se střílí na různě vzdálené terče, kde střelec nezná jejich přesnou vzdálenost. Tento systém se dá převést do běžné domácí střelby, kde také zpravidla střílíme terčíky a nevíme, jak jsou vzdálené.

Před nákupem optiky na zbraň si položte pár otázek

1. Na jakou vzdálenost puškohled využijete?

Pokud se jedná o 10 až 15 m, není zapotřebí zbytečně velké přiblížení (zoom), vystačíte si s pevným 4x zvětšením.

Pokud střílíte na různé vzdálenosti cca do 30 m, doporučujeme použít puškohled 3-9x40. Zajišťuje dostatečné přiblížení.

V případě, že zbraň využíváte na maximální vzdálenost, doporučujeme jedno z nejpoužívanějších přiblížení 4-16x50.

2. Na jaké terče budete střílet?

Podobná problematika jako u otázky na vzdálenost. Střelba na menší terčíky vyžaduje větší zvětšení.

3. Jaké značky jsou kvalitní?

Mezi oblíbené značky patří společnost Nikko Stirling. Obecně vyrábí cenově dostupné puškohledy nižší kvality, zároveň nabízí i vyšší řadu vyrobenou v Japonsku.

Firma Valiant v posledních letech představila puškohledy, které převyšují konkurenci především v poměru kvalita/cena. Kvalita zpracování skleněných křížů a tubusů dosahuje úrovně značek jako Hawke, Vortex nebo Optisan. Valiant postavil své řady tak, aby byly vhodné pro všechny zbraně bez výkonnostního omezení. Cenové i řadové rozpětí výrobce je bohaté. Vhodnou optiku tak pro sebe najdete snadno.

V nabídce dále naleznete hlavní světové výrobce jako Walther, Arken, Element a další.

Výběr optiky ilustrační foto

3. MONTÁŽE OPTIK

Nejprve zjistěte, jakou rybinu (drážky) vaše zbraň má. U vzduchových zbraní to bývá zpravidla 11 mm. Druhým krokem je určit výšku montáže. Vždy doporučujeme montáž co nejnižší, tedy aby byl objektiv co nejblíže tělu zbraně. Výška montáže se udává v mm a měří se od spodního okraje oka po tělo zbraně.

Jednodílné montáže

Jsou rozeznatelné na první pohled. Jedná se o jeden blok, který je pevnější a odolá i větším zpětným rázům.

Dvoudílné montáže

Díky lehkosti a variabilitě je častějším typem montáž dvoudílná. Tyto montáže spíše doporučujeme na PCP a CO2 zbraně, jelikož netrpí otřesy jako zbraně využívající pružinu. Populárním výrobcem je Venox. Firma má v nabídce velký výběr těchto montáží.

Někteří výrobci dodávají montáže již od výroby, a proto doporučujeme si nejprve zkontrolovat obsah balení.

 

Pokud potřebujete s výběrem i čímkoliv jiným poradit, rádi pomůžeme. Zavolejte nám na číslo +420 591 140 565 nebo nás navštivte v naší kamenné prodejně v Hlučíně, kde si puškohledy a kolimátory můžete osobně vyzkoušet.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: Jan Kaleta

Honza Kaleta – ředitel, velkoobchod, občasný autor blogu

Po ukončení kariéry závodního střelce roku 2011 – střelba na běžící terč na 10 m a střelba z malorážky na 50 m – jsme s Markem založili zbrane-vzduchovky.cz. Na projektu pracuji dodnes. Zároveň jsem rád, že se podařil Balistas, kde jsem spolumajitel a vedoucí velkoobchodu. Řeším objednávky, dodavatele, technické dotazy, opravy. Po práci se věnuji rodině, rád sportuju nebo si čtu o dopravní aviatice, která má můj obdiv.

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.