skip_main skip_menu skip_search

Péče o zbraň

Jak pečovat o zbraně?

Lukáš Hajný

V tomto článku se dozvíte, proč zbraně čistit a jak při tom postupovat. Řekneme si také něco k čisticím a konzervačním přípravkům. Nejprve si povíme, jak čistit palné zbraně. Pak se pustíme i do čištění plynovek.

PROČ JE DŮLEŽITÉ ZBRANĚ PRAVIDELNĚ ČISTIT?

Nejlépe to vystihuje hláška ze známého českého filmu Černí baroni. Poručík Troník: „Kontrolní otázka, soudruzi. Co udělá náš dobře známý samopal vzor 24, když ho ponecháme na větru a dešti? No?”  Vojín Vločka: „Zrezaví, ne vole?”  Poručík Troník: „Zrezaví, správně. A co hlavně? No koroduje, vy tupci!”

Právě koroze a usazené nečistoty jsou největším nepřítelem zbraní. Správným čištěním zajistíte spolehlivou funkci a dlouhou životnost. Zbraň je nástroj, na který musí být stoprocentní spolehnutí za jakýchkoliv podmínek. Ať už se jedná o útočnou pušku, loveckou flintu, sportovní pistoli, plynovku, flobertku nebo třeba vzduchovku, vždy mějte na paměti, že jde pořád o zbraň a je potřeba k ní přistupovat s náležitým respektem a péčí.

Dnes se setkáte s korozivzdornými materiály a moderními povrchovými úpravami, ale nenechte se zmýlit. I taková zbraň potřebuje pravidelnou údržbu. Usazené nečistoty a prach mohou způsobit i fatální závadu. Při zanedbané péči může dojít k úplnému znehodnocení zbraně už v průběhu několika let.

VIDEONÁVOD NA ÚDRŽBU ZBRANĚ

JAK ČASTO?

To záleží na mnoha faktorech – jakou zbraň používáte, kde ji skladujete, jak často střílíte, s jakou municí, atd. Obecně je doporučeno provést alespoň rychlou údržbu po každé střelbě. Hlaveň jednoduše protáhněte boresnakem, kovové části stačí přetřít mastným hadříkem. U loveckých zbraní je důležité provést alespoň základní ošetření ihned po návratu z lovu nebo obchůzky v dešti či sněhu.

Je známo, že první známky koroze jsou viditelné již po 24 hodinách. Nezabere to moc času, ale nakonec budete mít radost, že vaše zbraň vám vydrží déle než kamarádovi, který tu svou po střelbě hned uloží někam do kouta.

A) ČIŠTĚNÍ PALNÝCH ZBRANÍ

Palných zbraní existuje mnoho typů, projdeme si tedy pouze obecné postupy.

Největší pozornost budeme věnovat hlavni a péči o vývrt. Hlaveň je při střelbě namáhána nejvíce. Také má největší vliv na přesnost střelby.

Po každém výstřelu v ní zůstávají různá rezidua, zbytky střelného prachu, olova a mědi. Zbytky působí agresivně na materiál hlavně – a to jak chemickým, tak mechanickým vlivem.

Z toho důvodu je nutné čistit i vývrty z korozivzdorných materiálů, které mohou následkem mechanického poškození vypadávat. Nyní se podíváme, jak čistit zbraň správně.

1. PROVEDEME ROZBORKU ZBRANĚ NUTNOU PRO ČIŠTĚNÍ

Nezapomeňte na bezpečnost a dbejte pokynů výrobce.

2. HLAVEŇ PROSTŘÍKNEME VĚTŠÍ DÁVKOU OLEJE

Olejů je na trhu celá řada a každý střelec preferuje něco jiného. Z naší nabídky můžeme doporučit velice oblíbený Ballistol.

Ten je vyroben čistě z přírodních látek a vyniká skvělými ochrannými, mazacími a konzervačními účinky. Je to snad nejuniverzálnější olej na trhu a jako bonus krásně voní.

3. NECHÁME OLEJ V HLAVNI PŮSOBIT

Následně zbraň, příp. jen hlaveň, postavíme na savou podložku ústím dolů a necháme působit olej. V tomto případě je dobré brát v úvahu doporučení výrobce, některé prostředky necháme působit až 24 hodin.

GNP Gun Oil 200 ml

3x

Skladem 5 ks, v úterý 16. 7. u vás

229 Kč

4. MEZITÍM PROVEDEME ČIŠTĚNÍ OSTATNÍCH ČÁSTÍ ZBRANĚ

Ať už čistíte pušku, pistoli nebo brokovnici, pořád platí to samé. Snažíme se odstranit veškeré nečistoty. K tomu si připravte vhodný kartáček (úplně stačí i speciální taktický kartáček na zuby, nejlepší je tvrdší). Jako dobrý pomocník se osvědčí i jemný malířský štěteček, dále bude potřeba sada vatiček a nějaké hadříky.

Zvýšenou pozornost věnujeme především různým zákoutím, uzamykání hlavně, spoušťovému mechanismu apod. Občas vyčistěte i zásobník, nepřehánějte to s olejem, aby se na něj zbytečně nelepily nečistoty.

5. KOVOVÉ ČÁSTI OŠETŘÍME TENKOU VRSTVOU OLEJE

Všechny kovové části a třecí plochy důkladně nalubrikujeme. Tady mají majitelé zbraní s polymerovým rámem trochu ulehčenou práci.

6. ČIŠTĚNÍ HLAVNĚ

Olej v hlavni jsme nechali působit a můžeme ji tedy konečně vyčistit. K protažení hlavně použijeme vhodný vytěrák, doporučujeme použít nejlépe mosazný, který je k vývrtu nejšetrnější. Hlaveň protahujeme vždy od nábojové komory směrem k ústí. Nakonec ji vytřeme tkaninou dočista. Pokračujeme tak dlouho, dokud z hlavně nevytáhneme tkaninu čistou.

7. ODMAŠTĚNÍ HLAVNĚ

Dalším krokem je odmaštění hlavně např. technickým lihem. To je důležité zejména pokud používáte agresivní rozpouštědla. Jakmile máme hlaveň odmaštěnou, je vhodné ji nalubrikovat vhodným lubrikantem. Skvěle se na to hodí výrobky od firem Tetra Gun nebo F.W. Klever. Postarají se o snížení tření mezi střelou a vývrtem a mají antikorozní účinek.

8. OŠETŘENÍ POLYMEROVÉ PAŽBY

Po opětovném složení přetřete kovové části zbraně mastným hadříkem tak, abyste na povrchu vytvořili tenký olejový film. A teď přijde na řadu často opomíjená část, tou je pažba. Většina majitelů polymerových pažeb to moc neřeší, což je škoda. Pro ně máme taky přípravek Guntec Plastic Cleaner na ošetření plastů. Nejen, že plasty krásně vyčistí, ale zároveň o ně pečuje.

9. OŠETŘENÍ DŘEVĚNÉ PAŽBY

Dřevěné pažby vyžadují správnou péči. K tomu pomůže například pažbový olej Ballistol Balsin. Je dostupný pro světlé a tmavé pažby. Navrací dřevu lesk, zvýrazňujejeho kresbu a zároveň chrání před hnilobou a plísněmi.

B) ÚDRŽBA A ČIŠTĚNÍ PLYNOVÉ PISTOLE

Čištění plynové pistole má svá specifika. V mnohém je postup stejný, jako u ostré pistole, rozdíl nastává až při čištění hlavně. Hlavně u plynových pistolí jsou v naprosté většině případů vybaveny přepážkou z tvrdého kovu. Mnozí uživatelé si tak lámou hlavu, jak hlaveň plynovky správně vyčistit. Navíc akustické nebo dokonce pepřové náboje dokáží hlaveň pořádně zaneřádit. Pokud jste vystřelili jakýkoliv náboj s dráždivou látkou, důrazně doporučuji použít gumové rukavice.

ČIŠTĚNÍ HLAVNĚ PLYNOVÉ PISTOLE

Vzhledem k tomu, že hlaveň není opatřena vývrtem a nevychází z ní ani žádný projektil, není potřeba se jí věnovat tolik, jako je tomu u palných zbraní. Stačí ji pořádně prostříknout olejem a nechat jej chvíli působit. Hlaveň postavte ústím směrem dolů na savou látku, tak aby mohl olej vyplavit nečistoty.

Pak přijde na řadu kartáček, který většinou dostanete přímo k plynovce. Tím postupně pročistíme hlaveň z obou stran. Nemusíte dodržovat postup od komory k ústí. Nakonec ji vysušte hadříkem. Po opětovném složení zbraně přetřete kovové části mastným hadříkem tak, abyste na povrchu vytvořili ochranný film.

C) ÚDRŽBA A ČIŠTĚNÍ VZDUCHOVÉ ZBRANĚ NA CO2 (REPLIKY)

Můžeme se setkat s celou řadou CO2 modelů, které mají nejen velmi reálný vzhled, ale také reálnou rozborku. Udržují se podobně jako ostré předlohy, jen s několika zásadními rozdíly.

Největší pozor si musíte dát na gumová těsnění. Při používání klasických CO2 bombiček dochází k jejich vysušování. K jejich mazání používejte pouze silikonový olej. V žádném případě nepoužívejte výrobky na bázi ropy, které jsou k těsněním agresivní. Důkladně namažte plynové ústrojí a pokud zjistíte, že je nějaké těsnění poškozené, vyměňte jej za nové. Samozřejmě nezapomeňte namazat kovové části a třecí plochy.

BOMBIČKY CO2 S OLEJEM

Pokud máte repliku, která neumožňuje reálnou rozborku, snadným řešením jsou CO2 bombičky s obsahem silikonového oleje. Ty se postarají o veškerou práci za vás a důkladně promažou vnitřní mechanismus. Po 5 – 10 klasických bombičkách doporučujeme použít jednu olejovou.

D) ÚDRŽBA A ČIŠTĚNÍ VZDUCHOVKY

U vzduchovky se budeme věnovat především vývrtu a ošetření kovových částí. Při čištění hlavně opět platí ten samý postup, jako u palné zbraně. Kvalitní náčiní na čištění je základ. Vývrt vždy vytřete do sucha. S olejem to příliš nepřehánějte a dávejte pozor, aby se nedostal k těsnění pístu. Mohlo by dojít k jeho poškození.

DLOUHODOBÁ KONZERVACE ZBRANĚ

Pokud se chystáte zbraň delší dobu nepoužívat, je důležité ji nakonzervovat vhodným prostředkem. Některé oleje jsou vynikajícími mazadly, ale nejsou schopny dlouhodobě chránit proti korozi. Nejlepší ochranu poskytují konzervační prostředky na bázi vosků, ale ty v mnoha případech znemožňují okamžité použití zbraně.

Skvělých vlastností dosahuje olej Brunox, který spolehlivě chrání proti korozi až 18 měsíců. Chrání před vlhkostí a agresivními vlivy, vytěsňuje vodu a má vynikající přilnavost. Výhodou je, že nepoškozuje kůži, dřevo, gumy ani umělé hmoty.

SKLADOVÁNÍ ZBRANĚ

Nesmíme zapomínat na řádné uložení zbraní. Důležité je, aby byly umístěny v suchu. Osvědčenou vychytávkou je vložit do skříně (trezoru) ke zbraním sáček se silicagelem, který váže vzdušnou vlhkost.

BORESNAKE JAKO POMOCNÍK VŽDY PO RUCE

Mezi střelci se oblibě těší i boresnake. Jde vlastně o šňůru, na jejímž začátku je umístěna mosazná tyčinka. Ta se vsune do hlavně a projde až k jejímu ústí.

Zepředu čisticí části šňůry je zabudován kartáček na hrubé nečistoty. Je dostupný pro všechny možné ráže.

Spousta lidí si však myslí, že boresnakem hlaveň včetně nábojové komory několika opakovanými protaženími dokonale vyčistí, bohužel to není pravda.

Boresnake je určený především pro rychlé protažení hlavně před střelbou a bezprostředně po ní. Je malý a skladný, proto si ho můžete vzít i na vícedenní loveckou výpravu.

NANOTECHNOLOGIE UŽ PRONIKLA I KE STŘELCŮM

Zajímavou novinkou na trhu je antikorozní a mazací sprej českého výrobce Nanoprotech. Výrobce garantuje ochranu před korozí až 365 dní. Nanočástice přilnou ke kovu a uvolní přichycené nánosy nečistot, zbytky střelného prachu, olova a mědi. Nečistoty pak jednoduše setřete.

Navíc vytěsňuje vodu a vytváří ochranný film proti korozi. Své vlastnosti si zachovává i za extrémních podmínek od - 80 °C do + 140 °C. Je šetrný, nenarušuje dřevo, plast ani gumu. Aplikací prodloužíte životnost své zbraně a zajistíte její spolehlivou funkci.

Pokud máte k čištění jakýkoliv dotaz, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám poradíme.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte jej s přáteli

Autor článku: Lukáš Hajný

Expert na zbraně a myslivost, ex Balistas

Specialista na zbraně a myslivost. Řešil technické dotazy zákazníků, natáčel videorecenze, psal do poradny a blogu. V Balistas pracoval v letech 2017–2022.

Naposledy navštívené produkty

+420 591 140 565 Po–pá: 8–16 hod. Položit dotaz

Přidejte se k více než 100.000 odběratelům a získejte novinky, akce a recenze

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.